| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Jak kupować płytki? Parametry płytek ceramicznych i sposoby na wykończenie łazienki

Jak kupować płytki? Parametry płytek ceramicznych i sposoby na wykończenie łazienki

Wykańczając łazienkę, niewielu inwestorów decyduje się na projekt łazienki i zatrudnienie projektanta wnętrz, który dopilnuje aby nasz mały salon kąpielowy był wyjątkowy. Zazwyczaj sami projektujemy swoje łazienki, co zwykle sprawia nam wiele przyjemności, ale też niemało zmartwień. Jedną z trudności, z którymi przychodzi nam się borykać przy urządzaniu, jest wybór glazury łazienkowej. Sprawdźmy, na co trzeba zwrócić uwagę kupując płytki łazienkowe.

Najprostszy sposób uniknięcia błędu to wybranie płytek z jednej serii (kolekcji) opracowanej przez producenta. Mamy wtedy pewność, że płytki będą do siebie pasowały. Jeżeli jednak mamy własną wizję wnętrza i czujemy się na siłach, aby ją zrealizować, powinniśmy poznać właściwości różnych typów płytek i postarać się dobrze je zestawić.

Jakie płytki nadają się na podłogę w łazience?

Płytki podłogowe (terakota, gres) mają określoną przez producenta klasę ścieralności. Do łazienki ogólnej, do której wchodzi się w butach, trzeba wybrać płytki III lub IV klasy ścieralności. Do prywatnej łazienki przy sypialni wystarczy II klasa. Warto zwrócić uwagę, aby płytki nie były bardzo śliskie. Obecnie producenci stosują piktogramy informujące o właściwościach płytek. Bez kłopotu zorientujemy się, które są przeznaczone na podłogę i antypoślizgowe.

Autor: Glazura Królewska

Łazienka w czerwieni i bieli - ponadczasowe zestawienie, które nigdy sie nie znudzi (kolekcja KIOTO)

Autor: Glazura Królewska

Biała mozaika, z pojedynczymi połyskliwymi kostkami, w zestawieniu z dużymi płytkami w tym samym odcieniu (kolekcja ORGANIC)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co to jest kalibracja?

Kalibracja to dopuszczalne odstępstwo od nominalnego wymiaru płytki. Płytki ceramiczne najpierw są formowane, zdobione, a następnie wypalane w piecu. W procesie wypalania glinka twardnieje i staje się mniej nasiąkliwa, a płytki się kurczą. Producenci są w stanie przewidzieć, jaki będzie skurcz płytek po wyjściu z pieca, ale tylko w przybliżeniu. Odstępstwa mogą wynosić nawet do 2 mm na plus i na minus. Dlatego na opakowaniach znajduje się oznaczenie kalibracji, które informuje o możliwych różnicach wymiarów płytek. Na paczce jest podany nominalny wymiar płytki i odstępstwo od tego wymiaru: +1 to płytka o milimetr większa, –2 to płytka o dwa milimetry mniejsza. Kupując dwa rodzaje płytek, na przykład w dwóch kolorach, trzeba więc uważać – muszą mieć tę samą kalibrację. Jeśli paczka jest nieoznaczona – lepiej nie ryzykować.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak wyliczyć ile metrów płytek trzeba kupić?

Wyjaśnia Tomasz Kośmider, ekspert w dziedzinie projektowania (Glazura Królewska)

 

Najskuteczniejszą metoda poprawnej kalkulacji ilości płytek będzie wyliczenie jej przez projektanta, który po rozrysowaniu projektu łazienki dokładnie będzie mógł policzyć ile i jakich płytek potrzebujemy.

Mniej dokładne będą nasze wyliczenia, gdy policzymy powierzchnię ścian i podłogi odejmując otwory typu okno czy drzwi i przełożymy na zakup poszczególnych rodzajów płytek. Przy wyliczeniach należy uwzględnić płytki poszczególnych rodzajów: glazura, terakota, dekory, listwy itp.

Warto kupić nieco więcej płytek niż wychodzi z wyliczeń. W przypadku układania płytek prosto nadwyżka powinna wynosić około 10%, przy układaniu w karo – 15%. Naddatki te są niezbędne na wszelkie docinki i stłuczenia w trakcie układania płytek przez glazurnika.

Warto o tym pomyśleć głównie dlatego, że płytki w poszczególnych partiach mogą się różnić odcieniem. Istnieje bowiem ryzyko, że dokupując płytki dokupimy je w innym odcieniu.

Czy płytki z różnych partii będą miały identyczny odcień?

Odcienie różnych partii produkcji nie zawsze są identyczne. Choć kolor jest mieszany według tej samej receptury, po wypaleniu w piecu może się minimalnie różnić odcieniem od innych partii. Na paczkach są więc również oznaczenia odcienia, czyli tonu. Jeśli zabraknie nam płytek, dokupując, upewnijmy się, że ton jest ten sam co na poprzedniej partii. Określa się go różnie – literami, cyframi – ważne jest, żeby na pudełku w rubryczce TON był dokładnie ten sam symbol.

Autor: Glazura Królewska

Dwa rodzaje białego gresu połączone na jednej posadzce - gres polerowany i satynowy (kolekcja SATURN)

Autor: Glazura Królewska

Płytki o linearnej strukturze ułożone poprzecznie tworzą orginalne zestawienie (kolekcja ORGANIC)

Czy można zestawiać płytki różnych producentów?

Lepiej nie łączyć płytek różnych producentów, zwłaszcza w jednej płaszczyźnie. Zawsze będą miały inną grubość (już producenci o to dbają) i inne wymiary. Można łączyć na przykład mozaikę szklaną i gres czy inne kontrastowe materiały, trzeba się jednak liczyć z utrudnieniami przy układaniu i niedopasowaniem wymiarów. Stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem przy takich połączeniach jest zmiana kierunku układania, na przykład gres na podłodze w karo a glazura na ścianie prosto.

Jakie płytki wybrać, żeby spoiny były mało widoczne?

Warto szukać płytek rektyfikowanych – (ich krawędzie są szlifowane po procesie produkcji). Mają idealnie proste krawędzie i jednolite wymiary, co pozwala układać je bezspoinowo. Niestety są dużo droższe, bo wymagają dodatkowej obróbki przy produkcji, co podnosi koszty. Można też kupić gres techniczny i dać go kamieniarzowi do oszlifowania – ale koszty będą jeszcze wyższe.

Czym się różni mozaika na siatce od mozaiki w płytkach?

Mozaika na siatce to mnóstwo oddzielnych kawałków kamienia, szkła czy gresu – najpierw pracowicie pociętych, posegregowanych i oszlifowanych, następnie naklejonych na siatkę w celu ułatwienia układania. Gotowa mozaika na siatce jest droższa, bo jej produkcja jest bardziej skomplikowana.

Efekt mozaiki mogą naśladować regularne nacięcia płytek większych rozmiarów, tzw. mozaika w płytkach. Takie płytki są zdecydowanie tańsze. Drobne elementy powstają mechanicznie – maszyna robi w płytce rowki. Często te rowki nie są glazurowane i można je wypełnić fugą, tak żeby płytka wyglądała jak prawdziwa mozaika. Jednak prawdziwa zawsze jest trochę krzywa. I na tym polega jej urok...

Autor: Marcin Czechowicz

Ściana i posadzka wyłożone opalizującą, rożnokolorową mozaiką o geometrycznym wzorze

Autor: Marcin Czechowicz

Na ścianie wzorzysty gres połączony z posadzką z gładkiego, jasnego gresu

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Łazienka w drewnie – teak, iroko, a może fornir

Aranżację łazienki warto urozmaicić drewnem – deski podłogowe z iroko czy teaku lub fornir na ścianie...

Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?...

Posadzka w łazience jest szczególnie narażona na zmiany wilgotności i temperatury, a nawet zalania...

Płytki łazienkowe Ceramika Color

Planujesz remont łazienki? Zobacz galerię nowoczesnych płytek łazienkowych. Kolekcja Imperial, Borys oraz...

Efektowny i trwały blat łazienkowy: drewniany, a...

Nie każdy materiał zniesie warunki panujące w łazience - musi być odporny na wilgoć i wytrzymały. Blat...