| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Izolacja łazienki. Jak przygotować podłoże pod izolację przeciwwilgociową?

Izolacja łazienki. Jak przygotować podłoże pod izolację przeciwwilgociową?

Prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w łazience, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Zobacz, na co musisz zwrócić szczególna uwagę...

Bez względu na zastosowany materiał uszczelniający powierzchnia ścian i podłóg powinna być czysta: wolna od tłustych plam, starych powłok malarskich, wykwitów solnych i kurzu. Ponadto powinna być stabilna i pozbawiona słabo zespolonych fragmentów tynku lub posadzki. Jeśli znajdują się na niej rysy i ubytki, należy je uzupełnić. W zależności od kształtu i wielkości rys może być to szpachlówka epoksydowa (trwale plastyczny kit), która w miejscu szczeliny stworzy dylatację, albo zaprawa cementowa, którą układamy na wykutym w podłożu obszarze obejmującym rysy biegnące po skosie lub na dużej powierzchni.

Autor: Mariusz Bykowski

Gdy urządzenia sanitarne są obok siebie, ich strefy mokre się pokrywają. W małych łazienkach może to oznaczać zabezpieczenie warstwą przeciwwilgociową całej ściany lub nawet dwóch ścian

Gdy pęknięcia i rysy znajdują się na ścianach, usuwamy z nich luźne fragmenty, a szczeliny po poszerzeniu szpachlujemy zaprawami wyrównującymi (naprawczymi). Możemy również wzmocnić podłoże, naklejając na przeszlifowaną rysę taśmę zbrojącą, a następnie zaszpachlowując ją. Jeśli powierzchnia ściany nie jest równa, powinniśmy przed położeniem izolacji wyrównać ją, stosując zaprawy tynkarskie.

Zobacz, jakich preparatów użyć, aby ochronić łazienkę przed wilgocią

Jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią nowo wykonaną lub świeżo wyrównywaną, powinniśmy poczekać, aż podłoże, które chcemy uszczelnić, wyschnie. Najdłużej schną świeże podłoża betonowe (do sześciu miesięcy), tynki cementowe i cementowo-wapienne cztery-sześć tygodni, natomiast podłoża anhydrytowe około dwóch tygodni. Jeśli nie mamy pewności, czy podłoże jest suche, przeprowadzamy test folii.

Ułożenie warstwy uszczelniającej na wilgotnej powierzchni może doprowadzić do jej rozwarstwienia i odrywania. Jeśli mamy do czynienia z podłożem bardzo nasiąkliwym, powinniśmy przed nakładaniem izolacji zmniejszyć jego chłonność, gruntując je. Aby sprawdzić, z jaką powierzchnią mamy do czynienia, zwilżamy jej fragment wodą. Szybkie wchłanianie wody oznacza, że powierzchnia jest nasiąkliwa.

Do podłoży nasiąkliwych zaliczamy:

  • stare podłoża betonowe,
  • tynki cementowe i cementowo-wapienne,
  • jastrychy anhydrytowe,
  • ściany murowane z cegły ceramicznej i silikatowej,
  • natomiast gazobeton to już powierzchnia silnie nasiąkliwa.

Powierzchnie z wodoodpornej płyty g-k muszą mieć wzmocnione taśmami i zaszpachlowane styki płyt oraz miejsca wokół wkrętów. Należy je również zagruntować, aby wyrównać ich chłonność.

Preparat gruntujący dobiera się do materiału uszczelniającego. Niektóre preparaty hydroizolacyjne nie wymagają stosowania gruntów nawet na podłożach nasiąkliwych. Wystarczy, że zwilżymy je wodą. Ściany murowane można pokrywać preparatami przeciwwilgociowymi, pod warunkiem
że są wykonane na pełną spoinę i mają równą powierzchnię. Nierówne ściany musimy pokryć warstwą wyrównującą z gotowych, dostępnych w sklepach budowlanych zapraw tynkarskich.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak wykonać test folii
Przyklejamy taśmą klejącą do podłoża kawałek folii (około 1 m2) z tworzywa sztucznego i następnego dnia sprawdzamy. Jeśli w tym czasie na folii, od strony wylewki lub tynku, nie pojawiła się skroplona para wodna, oznacza to, że podłoże jest suche.

Gdzie w łazience konieczna izolacja przeciwwilgociowa?

Po co w łazience izolacja przeciwwilgociowa? Najprościej mówiąc, żeby wilgoć nie wnikała w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mozaika - szklana, kamienna, ceramiczna,...

Mozaika – ze względu na swoją atrakcyjność – cieszy się ogromną popularnością jako materiał...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Pomysł na podłoge w łazience. Deski podłogowe jak...

Żeby cieszyć się podłogą z desek w łazience, należy wykonać ją tak, jak to się robi na jachtach. Pokazujemy...

Zielona łazienka pachnąca lasem. Aranżacje...

Zielona łazienka to wyraz tęsknoty za bliskością natury, a nierzadko też ekologicznego podejścia właścicieli....

Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie...

Utrzymanie porządku w łazience nie jest łatwe. Odpowiednio dobierając wyposażenie łazienki, możesz jednak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.