| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Efektowny i trwały blat łazienkowy: drewniany, a może kamienny?

Efektowny i trwały blat łazienkowy: drewniany, a może kamienny?

Nie każdy materiał zniesie warunki panujące w łazience - musi być odporny na wilgoć i wytrzymały. Blat łazienkowy można oczywiście wykonać z płytek ceramicznych, my jednak polecamy drewno oraz kamień. Dlaczego? Drewniane oraz kamienne blaty są trwałe i eleganckie. Zobacz, jakie drewno i kamień wybrać na blat łazienkowy. 

Blat z drewna

Warunki panujące w łazience dobrze zniesie drewno, które jest stabilne i odporne na zagrzybienie. Najlepsze pod tym względem są niektóre gatunki egzotyczne – bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią. Doskonałe do łazienki są tek i iroko. Sprawdzą się tu także badi, cedr, merbau i ipe.

Pozostawienie egzotycznego, tłustego drewna niezabezpieczonego nie obniży jego parametrów, ale po pewnym czasie wykonany z niego blat pokryje się srebrnoszarą patyną. Drewno w łazience najczęściej zabezpiecza się olejem, dzięki któremu pozostaje naturalne w dotyku. Najskuteczniejsze jest olejowanie na gorąco – wtedy olej wnika nawet na 5 mm w głąb drewna.

Drewniany blat można też zabezpieczyć lakierem. Najlepiej sprawdzą się lakiery elastyczne – poliureatanowe, uretanowe albo uretanowo-alkidowe. Przed lakierowaniem gatunków egzotycznych konieczne jest położenie podkładu neutralizującego olejki eteryczne. Niektóre tzw. trudne gatunki (na przykład ipe) wymagają zastosowania specjalnego podkładu przeznaczonego do nich, a potem lakieru do konkretnego gatunku drewna.

Autor: Andrzej Szandomirski

Drewno klejone lepiej niż lite zniesie warunki panujące w łazience – w mniejszym stopniu będzie reagowało na zmiany wilgotności i temperatury.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Blat z kamienia

Jako materiał na blat sprawdzą się kamienie nienasiąkliwe - zalane barwnym płynem nie zaplamią się i nie odkształcą po zalaniu wodą. Najmniej chłonne są granity, kwarcyty, alabastry i niektóre gatunki marmurów, np. Arabescato, Bianco Brasile, Bianco Rosa, Bianco Thassos, Botticino, Carrara, Nero Marquina, Rosso Verona. Właśnie takie kamienie najlepiej wybrać na łazienkowy blat.

Nieco gorsze są pod tym względem marmury Ametista, Pietra Cappellania czy Trachyt Weidenhahn. Jeśli chcemy je wykorzystać w łazience, najpierw powinniśmy je zaimpregnować. Uwaga! Jeżeli wybierzemy impregnat, który po nałożeniu nie wymaga mechanicznego szlifowania, będziemy to mogli zrobić samodzielnie.

Kamieni, które mają największą chłonność, lepiej nie wprowadzać do łazienki. W tej grupie są marmury Verde Alpi, Verde Aver, Verde Guatemala i porfiry. Na podstawie stopnia odkształcenia pod wpływem wilgoci firma Mapei podzieliła kamienie na trzy klasy (A, B i C). Te oznaczone klasą A w najmniejszym stopniu ulegają odkształceniom (są najmniej chłonne), a te klasą C – w największym.

Łazienkowe płytki ceramiczne: nowości w świecie płytek, mozaiki, dekorów, modne sposoby ich układania

W aranżacji łazienki płytki ceramiczne wysuwają się zazwyczaj na pierwszy plan. Ostatnio modne są...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewno w łazience. Jakie drewno na podłogi i...

Z drewna najczęściej wykonuje się w łazience podłogi, czasem okładziny ścienne. Które gatunki drewna...

Mozaika - szklana, kamienna, ceramiczna,...

Mozaika – ze względu na swoją atrakcyjność – cieszy się ogromną popularnością jako materiał...

Urządzamy łazienkę za 15 tys. zł. Projekt...

Jeśli na urządzenie łazienki można przeznaczyć 15 tys. zł, trzeba uważać, by nie dać się ponieść rynkowym...

Płytki łazienkowe Ceramika Color

Planujesz remont łazienki? Zobacz galerię nowoczesnych płytek łazienkowych. Kolekcja Imperial, Borys oraz...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...