| muratordom.pl » Łazienka » Grzejniki łazienkowe » Jaki grzejnik łazienkowy? Czym różni się od kaloryferów w innych pomieszczeniach?

Jaki grzejnik łazienkowy? Czym różni się od kaloryferów w innych pomieszczeniach?

Czym różni się grzejnik zamontowany w łazience od kaloryferów w innych pomieszczeniach? Czy grzejnik łazienkowy może być taki sam jak np. ten w salonie? Przede wszystkim musi być odporny na warunki panujące w łazience, czyli podwyższoną wilgotność. Dlatego właśnie najczęściej wybiera się do łazienek grzejnik drabinkowy.

Grzejnik łazienkowy musi sprostać trudnym warunkom

Dla trwałości grzejnika szczególnie niebezpieczne może być chwilowe duże natężenie pary wodnej (wytwarzającej się podczas gorącej kąpieli), która skraplając się przyspiesza korozję elementów metalowych, jeśli nie są one odpowiednio zabezpieczone.

Dodatkowo moc grzejnika, musi być tak dopasowana, by zapewnić wyższą niż w innych pomieszczeniach temperaturę, a mianowicie 24oC. Moc grzejnika trzeba zwiększyć, gdy zamierza się suszyć na nim grzejniki.

Gdy masz instalację centralnego ogrzewania, zwykle podłącza się do niej wszystkie grzejniki, również ten w łazience. Ale zazwyczaj jest to inny grzejnik niż w pozostałych pomieszczeniach.

Przede wszystkim drabinkowe

Specjalnie do łazienek przeznaczone są grzejniki drabinkowe. Są malowane lub lakierowane proszkowo, dzięki czemu są odporne na podwyższoną wilgotność. Niektóre dodatkowo są pokryte powłoką antykorozyjną.

Grzejniki drabinkowe pełnią podwójną funkcję - nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale też są doskonała suszarką na ręczniki, które można na nich powiesić. Jak sama nazwa wskazuje wyglądem przypominają drabinkę – dwa większej średnicy elementy pionowe, do których zamocowane są mniejsze elementy ułożone poziomo.

Elementy mogą mieć przekrój koła, albo też zaokrąglonych prostokątów. Taki kształt grzejników łazienkowych jest bardzo popularny, ale oferta producentów jest zdecydowanie bogatsza.

Grzejniki dekoracyjne o wymyślnych kształtach

W ofercie producentów można znaleźć grzejniki o wymyślnych formach – zaokrąglonych, spiralnych, kanciastych, również takie, które przystosowane są do montażu prostopadle do ściany, albo wyposażone w lustro, półki i dodatkowe uchwyty na ręczniki.

W stałej ofercie zwykle są grzejniki w kolorze białym, czasem także w wykończeniu chrom – matowy lub błyszczący. Podawane w katalogach ceny grzejników zwykle dotyczą właśnie grzejników białych.

Za wykończenie w innym kolorze najczęściej trzeba dopłacić, a cena może wzrosnąć od 20 do nawet 50%. Zwykle też nie są dostępne od ręki tylko trzeba na nie poczekać nawet kilka tygodni.

Najlepsze miejsce na grzejnik

Szukając w łazience miejsca na grzejnik drabinkowy, warto wybrać takie, które zapewni wygodne korzystanie z niego. Dlatego nie wiesza się ich tuż nad podłogą (chyba że modele bardzo wysokie), ale 70-90 cm nad nią, a nawet wyżej w zależności od jego wysokości (trzeba pozostawić przynajmniej 20-30 cm odstępu od sufitu).

Przy grzejniku powinien być zamontowany zawór termostatyczny z głowicą, który umożliwi jego regulację i dostosowywanie jego pracy do aktualnych warunków i potrzeb.

A może ogrzewanie podłogowe?

Idealne do stosowania w łazience jest też ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Po pierwsze podłogę najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, które są idealne na takie ogrzewanie, bo dobrze przewodzą ciepło.

Po drugie ciepła podłoga jest bardzo przyjemna, gdy wychodzi się z wanny, kabiny prysznicowej lub chodzi po niej boso.

Po trzecie – element grzejny jest niewidoczny. Nie trzeba szukać miejsca w łazience na powieszenie grzejnika. Taki rodzaj ogrzewania trzeba jednak wcześniej zaplanować i nie można go ułożyć pod wanną, kabiną prysznicową czy pralką.

Zobacz też, jak bez pomocy fachowca odpowietrzyć grzejnik

Przeczytaj dodatkowo:
Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Grzejniki elektryczne w łazience

Łazienka jest takim pomieszczeniem, w którym utrzymywanie temperatury na komfortowym poziomie jest...

Elektryczne suszarki do łazienki

Elektryczne suszarki na ręczniki można stosować w łazienkach i kuchniach, w których nie ma...

Dekoracyjne grzejniki

Grzejniki muszą grzać – to oczywiste. Ale są też takie, których rolą jest zdobić wnętrze. Nazywa...

Grzejniki drabinkowe

Zamiast zwykłych kaloryferów, niektórzy wolą założyć w łazience grzejniki drabinkowe. Nie tylko...

Grzejniki łazienkowe

Rurowe grzejniki łazienkowe zbudowane są z pionowych przewodów rozdzielających (kolektorów),...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT