| muratordom.pl » Łazienka » Grzejniki łazienkowe » Dekoracyjne grzejniki

Dekoracyjne grzejniki

Grzejniki muszą grzać – to oczywiste. Ale są też takie, których rolą jest zdobić wnętrze. Nazywa się je grzejnikami dekoracyjnymi.

Czasy, w których wszystkie grzejniki wyglądały tak samo, a w dodatku co bardziej wrażliwi musieli je zasłaniać, by ich nie widzieć, już dawno minęły. Konkurencja na rynku spowodowała, że w celu przyciągnięcia klientów, zwłaszcza tych o bardziej wyrafinowanych gustach estetycznych, trzeba było wymyślić coś, co odróżniałoby grzejnik różnych producentó. Patrząc na nie, trudno się niekiedy domyślić, że mogą być elementem instalacji c.o. Wydaje się, że niektóre grzeją właściwie tylko przy okazji, bo przede wszystkim mają być ozdobą. Te najdroższe są często zaprojektowane przez znanych i modnych designerów.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Grzejniki dekoracyjne: czy warto kupić?

Projekty grzejników dekoracyjnych nie zawsze powstają z myślą o oddawaniu ciepła z możliwie jak największą sprawnością i zapewnieniu optymalnego rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Gdyby tak było, prawdopodobnie wyglądałyby jak popularne żeberkowe kaloryfery żeliwne, stalowe grzejniki płytowe lub ożebrowane rury konwektorów – wynik optymalizacji formy elementu grzejnego w celu osiągnięcia najwyższej sprawności wymiany ciepła i trwałości, zminimalizowania oporów przepływu wody oraz obniżenia kosztów produkcji.

Projektanci grzejników dekoracyjnych często formę uznają za cel najwyższy i podporządkowują jej pozostałe cechy urządzenia. Nie liczmy zatem na to, że designerski grzejnik będzie działał lepiej od zwykłego. Ale na pewno jeden i drugi dostarczy do pomieszczenia tyle ciepła, ile deklaruje producent, oczywiście pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrany i prawidłowo zainstalowany.

Autor: Michał Przeździk

Grzejniki, także te dekoracyjne, najczęściej są produkowane ze stali.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jeśli stal się komuś opatrzyła, może wybrać model na przykład z konglomeratu.

Grzejniki suszarkowe

Do grupy grzejników dekoracyjnych zalicza się także te, które oprócz walorów estetycznych mają również bardzo praktyczne cechy dodatkowe. Są to wszelkiego rodzaju grzejniki suszarkowe – przede wszystkim łazienkowe, ale także przeznaczone do przedpokojów, umożliwiające suszenie na nich zmokniętych ubrań wierzchnich. Grzejniki łazienkowe, do których już dawno zdążyliśmy się przyzwyczaić, są zwykle bardziej zwyczajne niż ich wymyślne pokojowe i przedpokojowe odpowiedniki. Są zaprojektowane tak, by przede wszystkim wygodnie było wieszać na nich ręczniki. Dlatego 90% takich grzejników wyglądem przypomina drabinę – na jej szczeblach wiesza się mokre rzeczy, podobnie jak na suszarce.

Suszenie, jak na każdym grzejniku, trwa bardzo krótko, w dodatku ręcznik jest ciepły, więc przyjemnie jest go użyć po kąpieli. By taki suszarkowy grzejnik działał także poza sezonem grzewczym, kiedy instalacja c.o. jest wyłączona, można zamontować w nim elektryczną grzałkę i uruchamiać go niezależnie od reszty grzejników, bez potrzeby włączania kotła.

Czy grzejniki dekoracyjne wystarczą do ogrzewania domu?

Nawet gdy grzejnik ma służyć przede wszystkim do celów dekoracyjnych, wybierając go, powinniśmy wiedzieć, z jaką mocą będzie grzał. Umożliwi to ocenę, czy wystarczy jako jedyne urządzenie grzewcze w pomieszczeniu, w którym będzie zamontowany, czy konieczne będzie uzupełnienie go innym.

By wiedzieć, jaką moc cieplną powinien mieć grzejnik, musimy zajrzeć do projektu instalacji grzewczej naszego domu (jeśli go nie mamy, najlepiej zwrócić się do fachowca, by go sporządził). W projekcie mogą być obliczone straty ciepła w pomieszczeniu albo może być od razu podana moc grzejnika, która zwykle jest od tych strat większa. Dlaczego? Żeby skrócić czas nagrzewania zimnego pomieszczenia. Maksymalny dopuszczalny czas ponownego nagrzewania pomieszczenia ogrzewanego z przerwami lub z tak zwanym osłabieniem (gdy obniżamy temperaturę na noc lub na przykład na czas wyjścia do pracy) oblicza się zgodnie z normą PN-EN 12831. Z przyjętego czasu, w którym grzejnik będzie w stanie nagrzać pomieszczenie do normalnej temperatury (na przykład do dwóch godzin), wynika, o ile jego moc powinna być większa od strat ciepła w pomieszczeniu. Obliczona przez zsumowanie strat ciepła i dodatku ponownego nagrzania moc cieplna nie zawsze jest już tą, której odpowiada moc podawana przez producenta grzejnika w jego danych technicznych.

Producenci zwykle informują o mocy grzewczej uzyskiwanej, gdy instalacja c.o. jest zaprojektowana w ten sposób, że temperatura zasilania wynosi 75°C, powrotu 65°C, przy temperaturze w pomieszczeniu 20°C. Trzeba sprawdzić, czy te parametry odpowiadają tym w naszej instalacji. Jeśli została zaprojektowana inaczej (na przykład na parametry 80/60/20°C) albo dobieramy grzejnik do łazienki, gdzie temperatura powinna wynosić 25, a nie 20°C, to niezbędną moc musimy obliczyć, mnożąc sumę strat ciepła i mocy ponownego nagrzania przez współczynnik korekcyjny. Wartości współczynników korekcyjnych w zależności od parametrów instalacji i temperatury w pomieszczeniu powinniśmy znaleźć w informacjach podawanych przez producenta grzejnika.

Autor: Piotr Mastalerz

Grzejniki o wyszukanej formie są często robione przez rzemieślników w pojedynczych egzemplarzach i wyceniane jak dzieła sztuki

Autor: AdHoc

Grzejnik może łączyć przyjemne z pożytecznym, tu w formie półki

Grzejniki: ważne zawory z termostatem

Standardem w nowoczesnych instalacjach jest wyposażenie grzejników w zawory regulacyjne z termostatem. Głowice termostatyczne samoczynnie zmniejszają lub zwiększają stopień otwarcia zaworu tak, by do grzejnika dopływała taka ilość gorącej wody, która umożliwi utrzymanie w pomieszczeniu żądanej, stałej temperatury. Każda jej zmiana na zewnątrz lub dodatkowe zyski ciepła (na przykład od nasłonecznienia) sprawiają bowiem, że zmienia się zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu. Zawór z termostatem stale na te zmiany reaguje, dzięki czemu w pomieszczeniu nie powinno się robić zbyt gorąco lub zbyt zimno. Stosowanie takich zaworów nie tylko pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego, ale przede wszystkim umożliwia ograniczenie strat ciepła – w praktyce nawet o kilkadziesiąt procent.

Uwaga na węgiel i drewno!

Nie wszystkie grzejniki nadają się do zastosowania w instalacjach z kotłami na paliwa stałe zabezpieczonych otwartym naczyniem wzbiorczym, a zwłaszcza grawitacyjnych (bez pompy obiegowej wymuszającej przepływ wody). Jeżeli szukamy grzejnika dekoracyjnego do takich instalacji, musimy sprawdzić, czy producent dopuszcza jego zastosowanie w takim przypadku. Jeśli nie, grzejnik może szybko skorodować, gdy instalacja jest otwarta. Może też zakłócić obieg wody w instalacji grawitacyjnej, stawiając zbyt duży opór przepływu.

Grzejnik w łazience

Nowoczesne grzejniki łazienkowe nie są jedynie źródłem ciepła – pełnią także funkcję...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Grzejnik w łazience

Nowoczesne grzejniki łazienkowe nie są jedynie źródłem ciepła – pełnią także funkcję suszarki do...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Ogrzewanie elektryczne w łazience, czyli szybki...

Grzejnik łazienkowy przydaje się także po sezonie grzewczym. Nawet latem bywa w niej na tyle chłodno, że...

Grzejniki drabinkowe

Zamiast zwykłych kaloryferów, niektórzy wolą założyć w łazience grzejniki drabinkowe. Nie tylko...

Grzejniki elektryczne w łazience

Łazienka jest takim pomieszczeniem, w którym utrzymywanie temperatury na komfortowym poziomie jest...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT