| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Zanim zamontujesz umywalkę

Zanim zamontujesz umywalkę

Kupno i zawieszenie umywalki wydaje się zadaniem  bardzo prostym. Wystarczy wybrać upatrzony model...   

Wybierz miejsce

Umywalki ceramiczne różnią się między sobą wymiarami, kształtem, liczbą komór, sposobem montowania. Kupienie umywalki bez zastanowienia i potem przymierzanie jej na miejscu do ściany może okazać się stratą czasu i pieniędzy.
Najpierw powinno się narysować na kartce, w skali, plan remontowanego lub nowo urządzanego pomieszczenia.
Zamiast tego można zaznaczyć ołówkiem na ścianach i podłodze łazienki usytuowanie umywalki i pozostałych elementów wyposażenia. Aby łazienka była funkcjonalna, należy zachować pewne minimalne odległości między umywalką a innymi stojącymi w niej urządzeniami.
Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo późniejszego korzystania z nich.

Ustal sposób jej zamontowania

To, w jaki sposób będzie zamontowana umywalka, zależy od kilku elementów: jej rozmiarów, masy, sposobu doprowadzenia wody i tego, jak została poprowadzona instalacja wodociągowa i kanalizacyjna.

Nowe umywalki są zazwyczaj przystosowane do baterii sztorcowych jednouchwytowych – mają otwór na tę baterię wybity centralnie lub z boku. Wodę doprowadza się z instalacji do baterii za pomocą elastycznych wężyków biegnących pod umywalką.

Jeśli umywalkę zainstalujemy w sposób standardowy – poprzestając jedynie na przykręceniu jej do ściany za pomocą śrub lub wkrętów sprzedawanych zazwyczaj w komplecie z umywalką – zarówno te wężyki, jak i syfon łączący umywalkę z instalacją kanalizacyjną pozostaną widoczne.

Autor: Mariusz Bykowski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jeśli zależy nam, by elementy instalacji nie szpeciły łazienki, możemy pod umywalką zamontować półpostument (półnogę) lub postument(nogę). Ten ostatni zasłoni jednak rury odpływowe tylko od frontu, gdyż nie jest tak głęboki jak półpostument (nie sięga do samej ściany).
Zamontowanie postumentu może być natomiast konieczne wtedy, gdy umywalka jest ciężka. Będzie on stanowił dodatkowe podparcie.
Innym sposobem na ukrycie rur doprowadzających wodę czy rur kanalizacyjnych jest zastosowanie stelaża instalacyjnego. Dzięki niemu możemy też zamontować umywalkę w dowolnym miejscu – nawet na środku łazienki.

Stelaż taki, czyli konstrukcję z szyn stalowych z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody i odpływem, montuje się bowiem do ściany i podłogi lub tylko do podłogi (stelaże wolno stojące).
Gotową konstrukcję można obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, a następnie pokryć płytkami ceramicznymi. Ostatnią czynnością jest zawieszenie umywalki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Zanim zamontujesz umywalkę 1

Autor: Andrzej Szandomirski

Zanim zamontujesz umywalkę 2

Określ wysokość

Umywalki należy mocować na wysokości 75-80 cm nad podłogą. Są to oczywiście zalecenia, które nie muszą być ściśle przestrzegane.
Osoby o szczególnie niskim lub szczególnie wysokim wzroście mogą zawiesić umywalkę nieco niżej lub wyżej, tak by korzystanie z niej było dla nich najwygodniejsze.
Wysokości zawieszenia trzeba przestrzegać jedynie wtedy, gdy umywalka ma być wyposażona w postument, zabudowana meblami łazienkowymi lub wkomponowana w blat. Wtedy wysokość jej zawieszenia musi być ściśle do nich dostosowana.

Jaką wybrać umywalkę

Okrągła niczym miseczka albo płaska - klasyka, banał lub designerskie cacko. Ceramiczna, szklana, a...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zastosować beton w aranżacji łazienki

Poznaj uniwersalny charakter płytek ceramicznych w stylu industrialnym. Imitacja betonu świetnie sprawdza się...

Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Aby nie mieć problemów z użytkowaniem miski ustępowej, należy wykonać między innymi odpowiednie...

Remont łazienki - 5 częstych dylematów związanych...

Remont łazienki to nie tylko kwestia wyboru płytek. Musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytania. Gdzie ułożyć...

Czym kierować się wybierając miskę ustępową:...

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest...

Niestandardowa zabudowa łazienki - stelaże...

Stelaże podtynkowe to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możesz zagospodarować nietypowe wnęki,...