| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Wisząca miska sedesowa

Wisząca miska sedesowa

Będzie przy tym trochę specjalistycznej pracy - najlepiej więc poprosić o pomoc hydraulika lub zaprzyjaźnioną „złotą rączkę”. 

Aby zawiesić miskę, najpierw należy zamontować na ścianie specjalny stelaż. Są dwa rodzaje stelaży: do zabudowy masywnej - czyli obmurowania cegłami oraz do zabudowy lekkiej - czyli obłożenia płytami gipsowo-kartonowymi.

W pierwszym przypadku mniej zapłacimy za stelaż, lecz więcej za jego zabudowanie - musimy jeszcze kupić cegły i zatrudnić murarza. Stelaż do zabudowy lekkiej jest droższy, ale wykonanie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych jest prostsze i szybsze; podczas remontu mamy też mniejszy bałagan. Wybierając płyty, pamiętajmy, że muszą być wodoodporne (łatwo je rozpoznać - są barwione na zielono). Aby konstrukcja była solidna i dobrze tłumiła hałas spływającej wody, stosujemy płytę o grubości co najmniej 18 mm. W sklepach nie ma tak grubej, więc robimy ją sami - z dwu płyt o grubości 12,5 mm.

W obu przypadkach instalację hydrauliczną ukryjemy w ściance, która powstanie po zabudowaniu stelaża. Ścianka może sięgać od sufitu do podłogi, lub tylko do wysokości stelaża. Jeśli wybierzemy drugie rozwiązanie - wierzch obudowy stanie się praktyczną półką na drobiazgi.

Autor: Agnieszka , Marek Sternicki

Nie musimy się obawiać, że ścianka zakrywająca stelaż, zajmie zbyt wiele miejsca i pomniejszy łazienkę. Będzie miała grubość ok. 13 cm - jeśli obudujemy stelaż cegłami i ok. 18 cm - jeżeli zastosujemy płyty gipsowo-kartonowe. Tak więc, miska wisząca wraz z obudową, zajmie niemal dokładnie tyle miejsca, co stojąca.

Przed przystąpieniem do wymiany sedesu, trzeba jeszcze sprawdzić, jaki odpływ kanalizacyjny - poziomy czy pionowy - mamy w starej misce ustępowej. Jeśli jest poziomy i ścieki odpływają do tyłu (miska „poznańska”) mamy lepszą sytuację, ponieważ wszystkie prace wykonujemy w obrębie własnej łazienki.
Natomiast w przypadku miski „warszawskiej” z odpływem pionowym (ścieki spływają w dół), sprawa jest bardziej skomplikowana. W remont będziemy musieli zaangażować sąsiada mieszkającego piętro niżej. Należy przerobić podejście kanalizacyjne, które znajduje się w jego łazience, wykonać nowy otwór w stropie i zabetonować stary.
Efekt końcowy wart jest zachodu, bo wisząca miska sedesowa wygląda bardzo efektownie, a zajmuje dokładnie tyle samo miejsca, co stojąca.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...

Wybierz swój przycisk spłukujący Geberit

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom przycisków spłukujących Geberit łazienka stanie się nowym miejscem...

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Jak zastosować beton w aranżacji łazienki

Poznaj uniwersalny charakter płytek ceramicznych w stylu industrialnym. Imitacja betonu świetnie sprawdza się...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Remont łazienki - 5 częstych dylematów związanych...

Remont łazienki to nie tylko kwestia wyboru płytek. Musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytania. Gdzie ułożyć...