| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Wisząca miska sedesowa

Wisząca miska sedesowa

Będzie przy tym trochę specjalistycznej pracy - najlepiej więc poprosić o pomoc hydraulika lub zaprzyjaźnioną „złotą rączkę”. 

Aby zawiesić miskę, najpierw należy zamontować na ścianie specjalny stelaż. Są dwa rodzaje stelaży: do zabudowy masywnej - czyli obmurowania cegłami oraz do zabudowy lekkiej - czyli obłożenia płytami gipsowo-kartonowymi.

W pierwszym przypadku mniej zapłacimy za stelaż, lecz więcej za jego zabudowanie - musimy jeszcze kupić cegły i zatrudnić murarza. Stelaż do zabudowy lekkiej jest droższy, ale wykonanie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych jest prostsze i szybsze; podczas remontu mamy też mniejszy bałagan. Wybierając płyty, pamiętajmy, że muszą być wodoodporne (łatwo je rozpoznać - są barwione na zielono). Aby konstrukcja była solidna i dobrze tłumiła hałas spływającej wody, stosujemy płytę o grubości co najmniej 18 mm. W sklepach nie ma tak grubej, więc robimy ją sami - z dwu płyt o grubości 12,5 mm.

W obu przypadkach instalację hydrauliczną ukryjemy w ściance, która powstanie po zabudowaniu stelaża. Ścianka może sięgać od sufitu do podłogi, lub tylko do wysokości stelaża. Jeśli wybierzemy drugie rozwiązanie - wierzch obudowy stanie się praktyczną półką na drobiazgi.

Autor: Agnieszka , Marek Sternicki

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nie musimy się obawiać, że ścianka zakrywająca stelaż, zajmie zbyt wiele miejsca i pomniejszy łazienkę. Będzie miała grubość ok. 13 cm - jeśli obudujemy stelaż cegłami i ok. 18 cm - jeżeli zastosujemy płyty gipsowo-kartonowe. Tak więc, miska wisząca wraz z obudową, zajmie niemal dokładnie tyle miejsca, co stojąca.

Przed przystąpieniem do wymiany sedesu, trzeba jeszcze sprawdzić, jaki odpływ kanalizacyjny - poziomy czy pionowy - mamy w starej misce ustępowej. Jeśli jest poziomy i ścieki odpływają do tyłu (miska „poznańska”) mamy lepszą sytuację, ponieważ wszystkie prace wykonujemy w obrębie własnej łazienki.
Natomiast w przypadku miski „warszawskiej” z odpływem pionowym (ścieki spływają w dół), sprawa jest bardziej skomplikowana. W remont będziemy musieli zaangażować sąsiada mieszkającego piętro niżej. Należy przerobić podejście kanalizacyjne, które znajduje się w jego łazience, wykonać nowy otwór w stropie i zabetonować stary.
Efekt końcowy wart jest zachodu, bo wisząca miska sedesowa wygląda bardzo efektownie, a zajmuje dokładnie tyle samo miejsca, co stojąca.

Zanim kupisz muszlę klozetową. Co powinieneś wiedzieć przed zakupem miski ustępowej?

Kupić muszlę klozetową? Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, przecież w sklepach z artykułami...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Niestandardowa zabudowa łazienki - stelaże...

Stelaże podtynkowe to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możesz zagospodarować nietypowe wnęki,...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Remont łazienki - 5 częstych dylematów związanych...

Remont łazienki to nie tylko kwestia wyboru płytek. Musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytania. Gdzie ułożyć...

Jak zastosować beton w aranżacji łazienki

Poznaj uniwersalny charakter płytek ceramicznych w stylu industrialnym. Imitacja betonu świetnie sprawdza się...

Czym kierować się wybierając miskę ustępową:...

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest...