| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Umywalki - kształt, kolor, montaż

Umywalki - kształt, kolor, montaż

Umywalki produkowane są dziś z najróżniejszych materiałów: ze stali nierdzewnej, szkła, kamienia, a nawet z drewna. Nadal jednak najpopularniejsze są te wykonane z ceramiki.

Urządzenia sanitarne produkowane są dziś z najróżniejszych materiałów: ze stali nierdzewnej, z tworzyw sztucznych, z kamienia, ze szkła, a nawet z drewna. Nadal jednak najbardziej popularne są umywalki wykonane z różnego rodzaju ceramiki.

Wymiar

Standardowe wymiary umywalek, to: 35, 40, 45, 50, 55, 60 cm szerokości i głębokości (czyli odległości czoła umywalki od ściany) – od 25 do 56 cm. Małą umywalkę (np. narożną), szerokości do 53 cm, wybiera się zazwyczaj do w.c. Jest to umywalka wisząca, służąca przede wszystkim do mycia rąk. W łazienkach wygodniejsze są umywalki większe – szerokości powyżej 53 cm.

Kolor

Kolorystyka ceramiki nie ogranicza się do bieli – na rynku dostępne są umywalki, miski ustępowe i inne wyroby w wielu pięknych kolorach, przede wszystkim pastelowych. Kolory te noszą obcojęzyczne nazwy, np. Manhattan to jasnoszary, Bahama-beige – beżowy czy Pergamon – kości słoniowej. Są to tzw. kolory sanitarne. Ceramika łazienkowa może być również dodatkowo zdobiona.

Kształt

Może być najróżniejszy: półkole, koło, bardziej lub mniej wydłużona elipsa, kwadrat czy prostokąt w obrysie zewnętrznym. Do małych łazienek przeznaczone są umywalki narożne. Dla osób niepełnosprawnych – z wyprofilowaniem z przodu. Najczęściej spotykane są jednak umywalki w kształtach opływowych, z zaokrąglonymi narożami. Jest to zgodne z wymogami ergonomii i sprzyja utrzymaniu urządzenia w czystości.
Ciekawe propozycje to: umywalka asymetryczna (do kupienia w komplecie z szafką) oraz umywalka z dwoma komorami.

Autor: Radosław Wojnar

Montaż

Sposób montowania zależy od wymiarów i ciężaru umywalki. Zależnie od rozmiarów i masy, umywalkę można zamontować na różne sposoby:

  • lżejszą – mocuje się do ściany na śruby, wkręty lub przy użyciu wsporników;
  • cięższą, wymagającą podparcia – wbudowuje się w szafkę (nakładając na blat) lub opiera na postumencie.

Elementy mocujące sprzedawane są zazwyczaj w komplecie z umywalką. Miejsca połączenia umywalki ze ścianą lub blatem warto uszczelnić taśmą z tworzywa lub silikonem, aby nie przeciekała tamtędy woda.
Umywalki można instalować w sposób standardowy (z widocznym syfonem). Aby osłonić znajdujące się pod umywalką rury odpływowe, można zamontować półpostument, postument (będący tylko osłoną lub również dodatkowym podparciem) lub ustawić szafkę.
Kupując umywalkę z postumentem, należy pamiętać, że wysokość jej zawieszenia musi być ściśle dostosowana do wysokości postumentu oraz, że postument osłania syfon i podłączenia pod umywalką tylko z przodu. Z kolei półpostument musi być dobrany tak, aby zakrywał instalację odpływową, aż do miejsca włączenia jej do kanalizacji w ścianie. Łazienka wygląda wtedy estetycznie, pod warunkiem jednak, że styl takiej osłony jest dopasowany do reszty urządzeń. Postumenty i półpostumenty dopasowane są zwykle do określonej linii wzorniczej danego producenta.

Otwory

Wybierając umywalkę, trzeba zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju baterii jest przystosowana. Najczęściej umywalki mają otwór na jednouchwytową baterię stojącą (sztorcową), wybity centralnie lub z boku. Na stronie montażowej mogą być nacięte dwa dodatkowe otwory przeznaczone do ewentualnego wybicia pod baterię dwu- lub trzyotworową. Otwory należy wybijać od strony zewnętrznej, tak aby nie uszkodzić szkliwa umywalki. Umywalka bez otworów do armatury przystosowana jest do baterii naściennej.

Dodatkowy osprzęt

Przy umywalce mogą się znaleźć dodatkowe urządzenia, na przykład bateria z dodatkową rączką natrysku. Umożliwia ona mycie ciała lub różnych przedmiotów w pewnej odległości od umywalki, np. nad miską ustępową.

Zabezpieczenia

Każda umywalka zabezpieczona jest przed przelaniem się wody. Otwory przelewowe mogą mieć kształt koła, elipsy czy prostokąta. Umieszczone centralnie lub z boku miski i połączone z odpływem umywalki uniemożliwiają – nawet przy zamkniętym korku i dopływającej wodzie – zalanie łazienki.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Aby nie mieć problemów z użytkowaniem miski ustępowej, należy wykonać między innymi odpowiednie...

Miski ustępowe

Na rynku dostępne są dwa rodzaje misek ustępowych: tradycyjne - stojące (montowane do podłogi za pomocą śrub,...

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Montaż stelaży podtynkowych w łazience do...

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie...