| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Umywalka w dobrym stylu

Umywalka w dobrym stylu

Chociaż coraz częściej wybieramy awangardowe modele umywalek, kuszące wymyślnymi kształtami i idealną gładkością, to wciąż pozostajemy wierni jednej barwie – bieli.

Umywalki duże, małe okrągłe, białe, kolorowe...

Umywalkę z reguły dobieramy do wielkości, stylu i kolorystyki łazienki. Chociaż coraz częściej wybieramy awangardowe modele, to wciąż pozostajemy wierni jednej barwie – bieli. Nic dziwnego, jak żadna inna kojarzy się z czystością.
Większość producentów oferuje serie ceramiki – umywalkę, sedes i bidet – razem z dopasowanymi do nich meblami łazienkowymi.

Zobacz także:

Umywalki przyścienne lub blatowe

Umywalki mogą być zamontowane:

  • do ściany – mocuje się je śrubami (trzeba upewnić się, jak duże obciążenie wytrzyma ściana) i podpiera postumentem lub półpostumentem, chowając w ten sposób syfon (jeśli jest ładny, np. chromowany, może jednak zostać na wierzchu).
    Umywalki ścienne to doskonałe rozwiązanie do małych pomieszczeń. Łazienka wydaje się większa, a przy tym łatwo w niej umyć podłogę.
  • na blacie – stawiane, wpuszczane lub podwieszane od spodu do zamocowanego wcześniej blatu. Umywalki blatowe wyglądają wyjątkowo nowocześnie, choć pochodzą od porcelanowej miski ustawionej na toalecie królowej Wiktorii z XIX w.
  • na szafce – nakłada się je na dopasowaną do kształtu umywalki, specjalną szafkę łazienkową (kupuje się je razem).

Elementy mocujące sprzedawane są zazwyczaj w komplecie z umywalką.

Autor: Marcin Czechowicz

Umywalka w dobrym stylu 1

Autor: Mariusz Bykowski

Umywalka w dobrym stylu 2

Ceramiczne, stalowe, szklane

W sprzedaży najwięcej jest umywalek z ceramiki. Może ona być różnej jakości i właśnie od tego zależy cena produktu. Niektórzy producenci pokrywają powierzchnię umywalek specjalną powłoką, zapobiegającą osadzaniu się brudu.
Znacznie mniej jest na rynku umywalek ze stali szlachetnej, kamienia, hartowanego giętego szkła czy impregnowanego drewna. Są one drogie, a ponadto na modelach szklanych i metalowych twarda woda z naszych kranów, wysychając, pozostawia zacieki. Trzeba je więc za każdym razem wycierać do sucha.

Kwadratowe i owalne

Umywalki mają różne kształty: koliste, eliptyczne, kwadratowe, prostokątne. W miniłazienkach popularność zdobyły narożne, podwieszane, asymetryczne, z wydłużonym jednym albo dwoma bokami (powstały w ten sposób ceramiczny blat służy jako półka), wyposażone w reling na ręczniki. Najłatwiej jest utrzymać w czystości modele o obłych kształtach i zaokrąglonych krawędziach.

Małe lub duże

Głębokość umywalek waha się od 35 do 56 cm. Najpopularniejsze modele mają szerokość 50, 55 lub 60 cm, mniejsze (35-40 cm) przeznaczone są do WC lub wyjątkowo małych łazienek, w największych szerokość dochodzi do 100, a nawet 150 cm, ale takie umywalki dobrze wyglądają tylko w dużych łazienkach.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 692

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 692

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Stelaż podtynkowy do umywalki i wc. 8 rzeczy,...

Zastanawiasz się, jak ukryć spłuczkę do WC, zyskać wygodną półkę na kosmetyki i przybory sanitarne,...

Jak zastosować beton w aranżacji łazienki

Poznaj uniwersalny charakter płytek ceramicznych w stylu industrialnym. Imitacja betonu świetnie sprawdza się...

Remont łazienki. Obudowa wanny, wymiana starej...

W trakcie remontu łazienki zamierzasz wymienić starą baterię, umywalkę, obudować wannę i zamontować stelaż...

Montaż stelaży podtynkowych w łazience do...

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie...

Czym kierować się wybierając miskę ustępową:...

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest...

Miski ustępowe. Wiszące, stojące i kompakty [FILM]

Gdy rozglądasz się za miską sedesową do swojej łazienki lub toalety, do wyboru masz miski wiszące,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.