Stelaż do WC: wybieramy stelaż do zabudowy ciężkiej

2022-01-04 11:48

Stelaż do WC ułatwi montaż miski ustępowej i zapewni komfort użytkowania. Wyjaśniamy, kiedy sprawdzi się stelaż do zabudowy ciężkiej, który pozwoli też atrakcyjnie zaaranżować łazienkę i utrzymać w niej czystość.

Stelaż do zabudowy ciężkiej
Autor: Mariusz Bykowski Wśród stelaży instalacyjnych przeważają konstrukcje przeznaczone do powieszenia miski ustępowej i takie są stosowane najchętniej

Stelaże podtynkowe są najczęściej wykorzystywane do instalowania misek ustępowych i bidetów, ale można na nich zawiesić także inne urządzenia sanitarne, na przykład umywalkę z baterią stojącą lub naścienną albo pisuar z armaturą podtynkową lub natynkową. Produkuje się również stelaże przeznaczone do powieszenia samej armatury pod- i natynkowej oraz montowania uchwytów dla osób niepełnosprawnych.
 Wszystkie one nie są jednak aż tak popularne jak stelaże do WC.

Stelaż do WC sam z sobie nie jest elementem gotowym, wymaga zabudowania ścianami osłonowymi – murowanymi lub wykonanymi z płyt gipsowo-kartonowych. Rodzaj stelaża do WC musi być odpowiednio dopasowany do sposobu jego zabudowy. Stelaż do zabudowy ciężkiej (mokrej) nadaje się do montażu wyłącznie w ścianach murowanych.

Stelaż do WC

Stelaż do WC zawiera zwykle najwięcej elementów, ponieważ ten typ przyboru sanitarnego wymaga zamontowania na ramie zbiornika spłukującego wraz z kompletem przyłączy oraz elementów montażowych potrzebnych do zawieszenia miski ustępowej. Spłuczkę zabezpiecza się zwykle warstwą styropianu. Jej zadaniem jest maksymalne wyciszenie odgłosów napełniania zbiornika spłuczki wodą, a także zapobieganie kondensacji pary wodnej na zewnętrznych jego ściankach. Natomiast na stelażach do umywalki i bidetu są gniazda do podłączenia przewodów z zimną i ciepłą wodą. Po zabudowaniu stelaża do WC dostęp do zbiornika spłukującego jest możliwy jedynie przez stosunkowo niewielki otwór rewizyjny znajdujący się pod przyciskiem spłukującym. W razie potrzeby po zdemontowaniu przycisku trzeba jeszcze zdjąć znajdującą się pod nim płytkę zabezpieczającą.

Przeczytaj też: Jak naprawić spłuczkę w stelażu WC - instrukcja krok po kroku

Woda może być doprowadzona do spłuczki z lewej lub prawej strony, a także – do wyboru – z góry lub z tyłu, zależnie od warunków zabudowy. Zawór odcinający najczęściej znajduje się wewnątrz spłuczki, dlatego nie trzeba montować osobnego na instalacji wodociągowej doprowadzającej wodę do urządzenia. Na rurze odpływowej między spłuczką a sedesem podwieszanym można zamontować kształtkę redukcyjną (znajduje się w niektórych zestawach stelaży), która w czasie spłukiwania wytwarza chwilowe podciśnienie usprawniające i przyspieszające opróżnianie miski z nieczystości.

Stelaż ciezki
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Stelaż do zabudowy ciężkiej trzeba przymocować do ściany i dodatkowo obmurować, żeby uzyskał podparcie od dołu. Gdy podejście kanalizacyjne jest poprowadzone pionowo w dół, stelaż obmurowuje się od dołu i po bokach

Stelaż do zabudowy ciężkiej: wytrzymała konstrukcja

Konstrukcja, na której zostanie powieszone urządzenie sanitarne, musi mieć odpowiednią wytrzymałość, żeby udźwignąć jego ciężar oraz dodatkowe obciążenie wynikające ze sposobu jego użytkowania, a przy tym zapewnić bezpieczne korzystanie z niego.

Ściany zbudowane w technologii tradycyjnej (murowane) mają dostatecznie dużą wytrzymałość, więc stelaż do zabudowy ciężkiej nie musi mieć nóg, na których mógłby się opierać.

Przeczytaj też: Stelaż instalacyjny do zabudowy lekkiej >>>

Stelaż do zabudowy ciężkiej mocuje się bezpośrednio do ściany lub w jej wnęce. Niektóre z nich mają solidną metalową ramę, inne są pokryte gęstą obudową ze styropianu. Stelaże z ramą należy przymocować do ściany uchwytami dystansowymi. Nie wolno ich bezpośrednio obciążać przyborami sanitarnymi (w przypadku miski ustępowej trzeba doliczyć także ciężar użytkownika), lecz należy je obmurować w celu wzmocnienia.

stelaż instalacyjny
Autor: Marcin Czechowicz Niski stelaż z poziomym przyciskiem zmieści się pod oknem w łazience

Montaż stelaża do zabudowy ciężkiej

Stelaż do zabudowy ciężkiej stosuje się najczęściej w nowych budynkach lub podczas gruntownego remontu albo przebudowy łazienki. Nie wolno ich montować do ścian szkieletowych obudowanych płytami gipsowo-kartonowymi, ponieważ ich wytrzymałość jest niewystarczająca do utrzymania całej konstrukcji.

Przed obmurowaniem stelaża do zabudowy ciężkiej spłuczkę należy podłączyć do instalacji wodociągowej, a do ramy stelaża przykręcić śruby mocujące miskę ustępową i skontrować je nakrętkami.

Gdy odpływ ze spłuczki jest pionowy, stelaż do WC obmurowuje się po bokach z obu stron i od dołu, gdy jest boczny można zastosować dodatkowe wsporniki (tak zwane nogi montażowe), które odciążą konstrukcję (przymocowuje się je do ramy stelaża i do podłogi w łazience) i obmurować stelaż tylko po bokach.

Instalacja kanalizacyjna w domu - co powinieneś wiedzieć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie