| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Remont łazienki. Obudowa wanny, wymiana starej umywalki i baterii, montaż stelaża do WC

Remont łazienki. Obudowa wanny, wymiana starej umywalki i baterii, montaż stelaża do WC

W trakcie remontu łazienki zamierzasz wymienić starą baterię, umywalkę, obudować wannę i zamontować stelaż do WC? Wybierając nowoczesne i bardziej funkcjonalne urządzenia sanitarne, sprawdź przede wszystkim ich wymiary i sposób podłączenia. To ważne, w sytuacji kiedy chcesz zamontować je w dotychczasowym miejscu oraz połączyć z istniejącymi podejściami wodnymi i kanalizacyjnymi.

W przypadku nowych urządzeń sanitarnych ważny jest przede wszystkim ich rozmiar – większe sprzęty mogą się zwyczajnie nie zmieścić lub bardzo zacieśnić łazienkę i utrudnić korzystanie z niej.

Wybór nowej wanny

Starą wannę o określonym kształcie i wielkości bez trudu uda się wymienić na nową o zbliżonych wymiarach. Zamiast ciężkiej żeliwnej warto rozważyć kupno stalowej emaliowanej albo akrylowej lekkiej, z odpowiednio ukształtowanym wnętrzem (do ich napełnienia potrzeba mniej wody) oraz gładką, ciepłą w dotyku i odporną na przebarwienia powierzchnią.

Obudowa wanny

Aby ocieplić wannę i wyciszyć odgłosy uderzenia strumienia wody, przestrzeń między nią a obudową można wypełnić pianką albo zamontować wannę w specjalnym styropianowym stelażu. Obudowę można kupić gotową (zależnie od rodzaju wanny akrylową albo stalową emaliowaną), najlepiej razem z wanną u jednego producenta. Łatwo się ją demontuje, więc nie jest konieczne pozostawienie rewizji.

Inny sposób to obudowanie wanny płytami gipsowo-włóknowymi lub gipsowo-kartonowymi wodoodpornymi (w kolorze zielonym), przymocowanymi do stelaża z profili. Kształt konstrukcji z profili dopasowuje się do kształtu wanny.

Do obudowania owalnej lub narożnej najlepiej użyć specjalnych płyt elastycznych. Styki płyt wypełnia się masą szpachlową wzmocnioną siatką i zaciera, aby powierzchnia była gładka. Wannę prostokątną można obmurować bloczkami z betonu komórkowego lub silikatowymi na cienkiej zaprawie klejowej. W obmurówce lub obudowie z płyt trzeba pozostawić otwór rewizyjny w okolicy syfonu wanny zamykany łatwo demontowalną pokrywą.

Wanna lub prysznic z funkcją hydromasażu

Przy okazji wymiany można w miejscu zwykłej wanny albo standardowego prysznica zainstalować wannę lub panel prysznicowy z funkcją hydromasażu.

Urządzenia podłącza się do instalacji wodnej i kanalizacji tak jak zwykłe, ale należy do nich doprowadzić jeszcze instalację elektryczną. Najlepiej zrobić w tym celu osobny obwód z zabezpieczeniem w postaci wyłączników różnicowo- i nadmiarowoprądowego.

Gdy instalację zasila woda z własnej studni albo ciepła woda jest przygotowywana w podgrzewaczu przepływowym, przed zainstalowaniem urządzenia z hydromasażem trzeba sprawdzić, czy ciśnienie wody w instalacji i wydajność ciepłej wody będą wystarczające do prawidłowej pracy hydromasażu (wymagane ciśnienie i minimalny strumień powinny być podane w instrukcji technicznej urządzenia).

Wymiana starej umywalki

Nową umywalkę, zamiast przytwierdzać do ściany śrubami, można powiesić na stelażu lub zamocować na szafce. Jeśli jest miejsce, warto wybrać model szerszy niż 60 cm – będzie wygodniej.

Nowe baterie

Do nowej wanny i umywalki potrzebne będą także nowe baterie. Jeżeli dotychczasowe były zamontowane na ścianie, najłatwiej wymienić je również na modele ścienne. W przeciwnym razie konieczne będzie rozkucie ściany i przerobienie podejścia wodnego.

Do baterii sztorcowych najczęściej instalowanych przy umywalkach wodę doprowadza się wężykami z podejścia zakończonego zaworkami pod umywalką nieco powyżej odpływu do kanalizacji. Jeśli zależy Ci na wygodzie i mniejszym zużyciu wody, najlepiej wybrać baterie jednouchwytowe, bo umożliwiają szybsze ustawienie żądanej temperatury i wielkości strumienia wody niż dwuuchwytowe. Wylewka powinna być wyposażona w perlator mieszający wodę z powietrzem, dzięki czemu jej strumień wydaje się bardziej intensywny

Odpływ w ścianie lub w podłodze

Jeżeli podejście kanalizacyjne do WC znajduje się w podłodze i stara miska ma odpływ pionowy (tak zwany typ warszawski), musisz poszukać nowej również z pionowym odpływem albo takiej z odpływem uniwersalnym dającej się zamontować do obu rodzajów podejść. W przeciwnym razie będzie trzeba przerabiać podejście kanalizacyjne, a to w przypadku WC (średnica podejścia 100 mm) może być trudne i pracochłonne.

Gdy podejście jest w ścianie, a miska ma odpływ poziomy (typ poznański), można bez kłopotu zastąpić ją kompaktową lub wiszącą również z poziomym odpływem.

Stelaż do WC

Stelaż do WC przymocowuje się do ściany w łazience (w zależności od tego, czy jest murowana, czy szkieletowa, trzeba dobrać odpowiedni typ) i obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi lub obmurowuje. Kilku producentów oferuje też bardzo wygodne w takich sytuacjach gotowe zestawy stelaż plus obudowa.

Zbiornik do spłukiwania toalety zamontowany na ścianie pod sufitem (tak zwany górnopłuk) lub na wysokości sedesu (dolnopłuk) jest raczej do wyrzucenia. Jeśli wybierzesz WC typu kompakt, nowy zbiornik będzie zintegrowany z miską ustępową, gdy zdecydujesz się na stelaż – ukryty za jego obudową.

Specjalna deska sedesowa dokupiona do zwykłej miski ustępowej albo bateria z dodatkową rączką prysznicową (tak zwaną bidetową) zamontowana przy umywalce sąsiadującej z miską sprawią, że WC będzie mogło pełnić również funkcję bidetu.

Autor: Mariusz Bykowski

Bez przerabiania instalacji kanalizacyjnej nowe urządzenia sanitarne należy zamontować w tych samych miejscach co poprzednie, z tolerancją dającą się zniwelować przy podłączaniu syfonu

Przeczytaj dodatkowo:
Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Jak zastosować beton w aranżacji łazienki

Poznaj uniwersalny charakter płytek ceramicznych w stylu industrialnym. Imitacja betonu świetnie sprawdza się...

Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Ekologiczne baterie łazienkowe

Elegancki i nowoczesny wygląd baterii łazienkowych to nie wszystko – od zastosowanych rozwiązań w...

Montaż stelaży podtynkowych w łazience do...

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie...

Miski ustępowe

Na rynku dostępne są dwa rodzaje misek ustępowych: tradycyjne - stojące (montowane do podłogi za pomocą śrub,...