| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Niestandardowa zabudowa łazienki - stelaże podtynkowe wydzielają strefy w łazience

Niestandardowa zabudowa łazienki - stelaże podtynkowe wydzielają strefy w łazience

Stelaże podtynkowe to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możesz zagospodarować nietypowe wnęki, ukryć instalacje, wydzielić w łazience różne strefy, a także zainstalować bidet, miskę ustępową i umywalkę z dala od ścian. Zobacz, jak możesz wykorzystać stelaże do zabudowy łazienki w niestandardowy sposób.

Szybki i wygodny montaż oraz łatwość utrzymania w czystości podłogi w łazience to główne, ale nie jedyne korzyści wynikające ze stosowania stelaży podtynkowych.

Dzięki nim możesz bowiem ciekawie zagospodarować nietypowe wnęki, ukryć nieestetyczne instalacje, wydzielić w łazience strefy o różnym przeznaczeniu czy wreszcie zainstalować przybory sanitarne z dala od ścian łazienki.

Stelaż do zabudowy w narożniku

Używając specjalnego stelaża do zabudowy w narożniku, miskę ustępową można zamontować do ściany pod kątem 45o. Po obudowaniu stelaża płytą z tyłu powstanie spora przestrzeń, w której łatwo zmieści się podejście kanalizacyjne, u góry – trójkątna półka na przycisk spłukujący lub łazienkowe bibeloty.

Umywalka, miska ustępowa i bidet pod ścianą

Stelaże do zabudowy lekkiej można łączyć z metalowymi profilami konstrukcyjnymi w samonośną całość i w ten sposób budować z nich ścianki instalacyjne przymocowane za pomocą wsporników do podłoża i ściany łazienki. Ścianka ze stelaży i profili może być zbudowana przed ścianą murowaną i przylegać do niej na całej długości.

Instalację wodociągową i kanalizacyjną można wtedy poprowadzić po wierzchu ściany, nie trzeba wykuwać bruzd, a więc nie osłabia się konstrukcji i ogranicza ilość tak zwanych brudnych prac (kucia i murowania).

Do stelaży podtynkowych przykręca się specjalne wsporniki ścienne, które umożliwiają regulację głębokości zabudowy zwykle w zakresie 150-200 mm lub – po zastosowaniu przedłużek – ponad 200 mm.

Tak przygotowane zawiesza się na szynie ściennej. Szynę przymocowuje się do ściany na wysok ości dopasowanej do wysokościstelaży z uwzględnieniem poziomu gotowej podłogi, który zazwyczaj jest kilka centymetrów powyżej poziomu wylewki. Dzięki możliwości przesuwania stelaży na szynie można je łatwo ustawić w żądanym miejscu i przy - mocować śrubami montażowymi.

Dalej postępuje się podobnie jak w przypadku pojedynczego stelaża – po wykonaniu podłączeń do instalacji wodnej i kanalizacyjnej konstrukcję obudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi.

Stelaże podtynkowe na środku łazienki...

Ścianka instalacyjna może też być wolno stojąca lub ustawiona w środku pomieszczenia oraz przymocowana do podłogi i węższym bokiem do ściany. Wewnątrz obudowy gipsowo-kartonowej jest wtedy wygodne miejsce do poprowadzenia instalacji.

Stelaż instalacyjny umieszcza się w profilu podłogowym i przymocowuje do podłoża śrubami i kołkami rozporowymi. Potem łączy ze słupkami szkieletu ściany i tak powstałą konstrukcję obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi.

Odległość między stelażami w ściance instalacyjnej, czy to zbudowanej przy ścianie, czy wolno stojącej, nie powinna być większa niż 55 cm. W przeciwnym razie płyta gipsowo-kartonowa, którą przymocowuje się do słupków stelaży, może się uginać i w celu jej usztywnienia między stelażami należałoby zamontować dodatkowe pionowe elementy stanowiące dla niej podporę.

Czym jest system GIS?

Szybko i sprawnie można stworzyć ściankę instalacyjną, umieszczając stelaż (stelaże) w konstrukcji zbudowanej przy użyciu tak zwanego systemu GIS (Geberit Instalation System). W skład systemu, oprócz stelaża i podłączeń sanitarnych,wchodzą profile stalowe o dużej sztywności i wytrzymałości, łatwe w użyciu elementy do ich łączenia oraz płyty gipsowo-kartonowe i akcesoria do nich.

GIS może być wykorzystywany jako stelaż podtynkowy lub jako połączony w jedną całość system do zabudowy płytami gipsowo-kartonowymi.

Zaletą systemu jest możliwość przygotowania zabudowy w warsztacie i wyposażenia jej w podejścia wodno-kanalizacyjne, a następnie zamontowania tak przygotowanego prefabrykatu na miejscu w łazience.

Dzięki temu prace w domu inwestora trwają znacznie krócej niż przy budowie ścianki instalacyjnej standardowymi metodami i są mniej uciążliwe dla domowników. Instalator zostawia po sobie gotowe pomieszczenie wymagające jedynie pokrycia glazurą lub wykończenia w inny, wybrany przez inwestora sposób.

Przeczytaj dodatkowo:
Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Aby nie mieć problemów z użytkowaniem miski ustępowej, należy wykonać między innymi odpowiednie...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Miski ustępowe

Na rynku dostępne są dwa rodzaje misek ustępowych: tradycyjne - stojące (montowane do podłogi za pomocą śrub,...

Aranżacja nowoczesnej łazienki: czy warto...

Ostatni krzyk mody w łazience to ukryte w ścianie baterie. Jak prezentują się w łazience? Zobacz, czy warto...

Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...