Montaż stelaża WC. Jak zamontować stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej i lekkiej?

2023-12-07 9:55
Montaż stelaża podtynkowego WC
Autor: Mariusz Bykowski Stelaż podtynkowy to funkcjonalne rozwiązanie, pozwala schować całą instalację za ścianą

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie zawiesić dowolne urządzenie sanitarne - miskę ustępową, umywalkę, bidet - i za ich pomocą ciekawie zaaranżować wnętrze. Podpowiadamy, jak zamontować stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej i lekkiej.

Stelaż instalacyjny można przymocować do każdego rodzaju ściany. Do montowania do ścian murowanych przeznaczone są stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej, do ścian gipsowo-kartonowych - stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej. Te ostatnie mogą być z powodzeniem montowane również do ścian murowanych (masywnych). Na stelażach najczęściej wiesza się miski ustępowe i bidety, rzadziej umywalki.

Montaż stelaża WC: stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej

Przed obmurowaniem stelaża podtynkowego wc do zabudowy ciężkiej ramę wraz ze zbiornikiem spłukującym należy przykręcić śrubami do ściany łazienki, a spłuczkę podłączyć do instalacji wodociągowej. Z kolei do ramy trzeba przykręcić śruby mocujące miskę ustępową i skontrować je nakrętkami.

Gdy odpływ ze spłuczki jest pionowy, stelaż instalacyjny obmurowuje się po bokach z obu stron i od dołu, gdy jest boczny – zamiast obmurowywania od dołu można zastosować dodatkowe wsporniki, tak zwane nogi montażowe, które odciążą konstrukcję. Z jednej strony przymocowuje się je do ramy stelaża, z drugiej – do podłogi w łazience, a stelaż obmurowuje tylko po bokach.

Dopiero konstrukcja utworzona w ten sposób będzie stanowić wystarczające podparcie dla miski ustępowej.

Można ją otynkować lub pokryć płytami gipsowo-kartonowymi i na nich ułożyć płytki ceramiczne lub inną okładzinę albo je pomalować. Do tak przygotowanej konstrukcji przymocowuje się miskę ustępową. Wiesza się ją na śrubach wkręconych przed obudowaniem.

Sprawdź też: Jaka mika ustępowa będzie najlepsza do Twojej łazienki? Poradnik zakupowy>>>

Stelaż podtynkowy
Autor: Piotr Mastalerz Stelaż podtynkowy do miski ustępowej lub bidetu jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Umożliwia schowanie całej instalacji w ścianie, dzięki czemu wnętrze łazienki staje się bardziej przestronne

Montaż stelaża WC: stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej

Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej można montować do lekkich ścian działowych o konstrukcji szkieletowej oraz do ścian masywnych.

Ze względów akustycznych ściana powinna mieć masę właściwą co najmniej 220 kg/m2. Jej własności konstrukcyjne nie są tak ważne, ponieważ po obudowaniu stelaża płytami obciążenie jest przenoszone głównie na podłoże. Dlatego to, na którym ma być ustawiony stelaż, musi mieć nośność minimum 5 N/mm2.

Stelaż instalacyjny przytwierdza się do ściany śrubami z kołkami rozporowymi, za pomocą których można również zdystansować ramę od ściany, zależnie od potrzeb. Nogi wysuwane z ramy stelaża po ustaleniu żądanej wysokości przykręca się do podłoża.

Tak przymocowany stelaż podtynowy obudowuje się zazwyczaj płytą gipsowo-kartonową. Powinna to być płyta wodoodporna (w zielonym kolorze) o grubości 18 mm (można użyć dwóch płyt 9-milimetrowych).

Montaż miski ustępowej odbywa się tak samo jak w przypadku stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej.

Sprawdź też: Zabudowa łazienki z płyt gipsowo-kartonowych>>>

Sonda
Miska WC stojąca czy wisząca?
Aranżacja wąskiej łazienki w stylu orientalnym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie