| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Montaż stelaży podtynkowych w łazience do zabudowy ciężkiej i lekkiej

Montaż stelaży podtynkowych w łazience do zabudowy ciężkiej i lekkiej

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie zawiesić dowolne urządzenie sanitarne - miskę ustępową, umywalkę, bidet - i za ich pomocą ciekawie zaaranżować wnętrze. Podpowiadamy, jak zamontować stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej i lekkiej.

Montaż stelaża do zabudowy ciężkiej

Przed obmurowaniem stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej ramę wraz ze zbiornikiem spłukującym należy przykręcić śrubami do ściany łazienki, a spłuczkę podłączyć do instalacji wodociągowej. Z kolei do ramy trzeba przykręcić śruby mocujące miskę ustępową i skontrować je nakrętkami.

Gdy odpływ ze spłuczki jest pionowy, stelaż instalacyjny obmurowuje się po bokach z obu stron i od dołu, gdy jest boczny – zamiast obmurowywania od dołu można zastosować dodatkowe wsporniki, tak zwane nogi montażowe, które odciążą konstrukcję. Z jednej strony przymocowuje się je do ramy stelaża, z drugiej – do podłogi w łazience, a stelaż obmurowuje tylko po bokach.

Dopiero konstrukcja utworzona w ten sposób będzie stanowić wystarczające podparcie dla miski ustępowej.

Można ją otynkować lub pokryć płytami gipsowo-kartonowymi i na nich ułożyć płytki ceramiczne lub inną okładzinę albo je pomalować. Do tak przygotowanej konstrukcji przymocowuje się miskę ustępową. Wiesza się ją na śrubach wkręconych przed obudowaniem.

Zobacz także, jak za pomocą stelaży podtynkowych ciekawie zabudować łazienkę

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Jeśli podłączenie do kanalizacji jest poprowadzone pionowo w dół, stelaż instalacyjny obmurowuje się od dołu i po bokach

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gdy podejście kanalizacyjne biegnie w bok, lepiej dodatkowo zamontować stalowe wsporniki, a obudowę z cegieł zrobić po bokach

Montaż stelaża podtynkowego do zabudowy lekkiej

Stelaże do zabudowy lekkiej można montować do lekkich ścian działowych o konstrukcji szkieletowej oraz do ścian masywnych.

Ze względów akustycznych ściana powinna mieć masę właściwą co najmniej 220 kg/m2. Jej własności konstrukcyjne nie są tak ważne, ponieważ po obudowaniu stelaża płytami obciążenie jest przenoszone głównie na podłoże. Dlatego to, na którym ma być ustawiony stelaż, musi mieć nośność minimum 5 N/mm2.

Stelaż instalacyjny przytwierdza się do ściany śrubami z kołkami rozporowymi, za pomocą których można również zdystansować ramę od ściany, zależnie od potrzeb. Nogi wysuwane z ramy stelaża po ustaleniu żądanej wysokości przykręca się do podłoża.

Tak przymocowany stelaż obudowuje się zazwyczaj płytą gipsowo-kartonową. Powinna to być płyta wodoodporna (w zielonym kolorze) o grubości 18 mm (można użyć dwóch płyt 9-milimetrowych).

Miskę ustępową montuje się tak samo jak do stelaża do zabudowy ciężkiej.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Czym kierować się wybierając miskę ustępową:...

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest...

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Jaką spłuczkę i deskę do miski ustępowej wybrać?

Jakie cechy powinna mieć dobra miska ustępowa? Dodatkowo do muszli należy także dobrać spłuczkę i deskę. Z...

Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...