| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Mini przepompownia ścieków

Mini przepompownia ścieków

Urządzenie takie najpierw rozdrabnia, a następnie przepompowuje ścieki do kanalizacji położonej nawet kilkadziesiąt metrów dalej czy kilka metrów wyżej.

Sypialnia z łazienką to marzenie wielu osób. Nawet mieszkając w bloku można pozwolić sobie na taki luksus. Jeżeli jedyną przeszkodą w jego realizacji jest problem z odprowadzeniem ścieków z WC, umywalki, kabiny natryskowej lub wanny (obok pomieszczenia, które chcemy zaadaptować na łazienkę nie przebiegają rury kanalizacyjne) należy pomyśleć o zainstalowaniu urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego.

Autor: Marcin Czechowicz

Urządzenie takie najpierw rozdrabnia, a następnie przepompowuje ścieki do kanalizacji położonej nawet kilkadziesiąt metrów dalej czy kilka metrów wyżej. Składa się z rozdrabniacza, pompy i zespołu sterującego. Ścieki do urządzenia dopływają grawitacyjnie. Włącza się silnik, noże rozdrabniacza zaczynając się obracać, tnąc stałe składniki ścieków na drobne cząstki. Wszystko następnie odpompowywane jest do kanalizacji. Odbywa się to w tak krótkim czasie, że nieprzyjemny zapach ścieków nie przedostaje się do pomieszczenia.
Najczęściej urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące mają formę zbiorników z białego tworzywa sztucznego. Montuje się je przy sanitariatach (miskach ustępowych, umywalkach, wannach, kabinach natryskowych, zlewozmywakach), a także zmywarkach czy pralkach. Producent ściśle określa, ile i jakie sprzęty można do nich podłączyć. Są trzy możliwości:

  • urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące jest przystosowane do odprowadzania tylko fekaliów z jednej miski ustępowej;
  • może odprowadzać ścieki ze wszystkich sanitariatów w łazience oraz ze zmywarki i pralki;
  • może odprowadzać ścieki ze wszystkich sanitariatów w łazience oraz ze zmywarki i pralki; nie może tylko tych z miski ustępowej.

Wszystkie instrukcje urządzeń rozdrabniająco-przepompowujących ostrzegają, że urządzenia te służą jedynie do rozdrabniania fekaliów, papieru toaletowego i ścieków kuchennych; inne materiały mogą spowodować ich uszkodzenie.
Najlepiej jeśli urządzenie do naszej łazienki lub kuchni dobierze specjalista, który uwzględni ilość ścieków, jakie trzeba przepompować oraz odległość, na jaką trzeba to zrobić.
Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące wymagają podłączenia do prądu; zasilane są napięciem 220 V, a ich moc wynosi 350-700 W.               

Uwaga! Aby pomieszczenie mogło być zaadaptowane na łazienkę, powinno mieć swój kanał wentylacyjny. W starych blokach pomieszczenia często są podłączone do wspólnych kanałów – w takim przypadku nie wolno zmieniać funkcji pomieszczeń.

Stelaże instalacyjne

Stelaże umożliwiają projektowanie pomieszczeń w niekonwencjonalny sposób, pozwalają dowolnie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Czym kierować się wybierając miskę ustępową:...

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest...

Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Aby nie mieć problemów z użytkowaniem miski ustępowej, należy wykonać między innymi odpowiednie...

Jak zastosować beton w aranżacji łazienki

Poznaj uniwersalny charakter płytek ceramicznych w stylu industrialnym. Imitacja betonu świetnie sprawdza się...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...