Jak wybrać stelaż?

2009-10-13 2:00

Przeprowadzenie remontu lub budowy wydaje się proste, trzeba mieć trochę pieniędzy, czasu, no i samozaparcia. Niestety, każdy inwestor przekonuje się na własnej skórze, że potrzeba jeszcze wiedzy...

Jak wybrać stelaż?
Autor: Geberit Jak wybrać stelaż?

Dostęp do informacji jest dzisiaj łatwy, lecz pytanie brzmi, “czego ja właściwie szukam?”. Dobór produktu najwłaściwszego dla danej sytuacji stanowi dziś o stopniu zadowolenia z inwestycji. Na pierwszy rzut oka można sądzić, że cena jest podstawowym kryterium, na które należy spojrzeć, ale jest to tylko część prawdy. Lepiej rozpatrzyć stosunek ceny do oferowanego produktu, czyli co dokładnie otrzymujemy za określoną kwotę.
Stelaże dzielą się na dwie podstawowe grupy: do ciężkiej zabudowy (zamurowane w ścianie z cegły) oraz do lekkiej zabudowy (okładane płytą gipsową). Jeżeli warunki techniczne nie narzucają konkretnego rozwiązania, tańszym wyjściem jest stelaż do ciężkiej zabudowy, lecz jego montaż wymaga więcej umiejętności i czasu, więc niweluje to w części jego niższą cenę.

Następny podział konstrukcji można przeprowadzić według ich wymiarów.
Mamy tu do czynienia z całą gamą wysokości i szerokości, przy czym daje się zauważyć prawidłowość – im niższy lub węższy stelaż tym wyższa jego cena. Wynika z tego prosta zasada im bardziej nietypowy produkt, tym więcej trzeba za niego zapłacić – dobre zaplanowanie łazienki pozwoli zredukować te koszty.

Stelaż 3
Autor: Marcin Czechowicz Są stelaże do zabudowy ciężkiej oraz do zabudowy lekkiej.

Wygląd stanowi bardzo istotny aspekt wyboru, choć nie powinien być tym najważniejszym.
Przy doborze stelaża należy zwrócić uwagę na możliwości dopasowania różnych przycisków - pod względem funkcjonalnym i stylistycznym (funkcja start-stop lub 3/6 l oraz jak najszerszą gamę dostępnych kolorów oraz materiałów, z których są wykonane). Zmiana wystroju łazienki nie może wiązać się z wymianą stelaża, lecz tylko jego przystosowaniem. Istotne jest też sprawdzenie możliwości zastosowania innych sposobów spłukiwania np. pneumatycznych lub na podczerwień.
Trzeba wziąć pod uwagę również dostępność oraz różnorodność stelaży (czy dany system posiada stelaż do bidetu lub pisuaru i ile trzeba na niego czekać).
Punktem często pomijanym w dywagacjach na temat spłuczek, jest możliwość ich regulacji, czyli dostosowania ilości spłukującej wody do potrzeb użytkowników lub wielkości ceramiki. Dobra spłuczka musi mieć możliwość zmiany ustawień fabrycznych przykładowo z 3/6 l na 4/7,5 l.
Określenie “marka”, w przypadku konstrukcji podtynkowych nie jest jedynie chwytem marketingowym, lecz synonimem obsługi klienta, serwisu, dostępności części zamiennych, gwarancji, doradztwa i doświadczenia. Wyznacza też bardzo istotne w urządzeniach podtynkowych poczucie bezpieczeństwa dla klienta. Najtrafniejsze byłoby stwierdzenie, że jakość idzie w parze z ceną.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jak znaleźć idealny stelaż. Można pokusić się jednak o sprecyzowanie, jak taki stelaż powinien wyglądać. Powinien dawać możliwość zastosowania całej palety kolorowych przycisków plastikowych i metalowych z podziałem na spłukiwanie 3/6 l lub start/stop. Oferować gamę stelaży do wszelkich przyborów i przynajmniej 5 lat gwarancji. Zapewniać sieć serwisów. No i być markowym produktem o dobrej rynkowej cenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie