| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Bidet - bliski sąsiad miski ustępowej

Bidet - bliski sąsiad miski ustępowej

Coraz większa dbałość o higienę osobistą – z jednej strony, coraz większy metraż łazienek – z drugiej, sprawiają, że bidety częściej goszczą w naszych domach. 

Trochę z miski...

Bidet, kształtem i wielkością przypomina miskę ustępową. Ze względu na funkcję umieszcza się go w jej pobliżu. Wybranie miski ustępowej i bidetu z jednej serii daje gwarancję, że ustawione obok siebie będą wyglądały ładnie. Obok miski ustępowej stojącej dobrze prezentuje się bidet stojący, a obok wiszącej – wiszący. Takie rozwiązanie jest też wygodne ze względów montażowych. Bidety montuje się podobnie jak miski ustępowe – stojące przytwierdza się do podłoża za pomocą śrub, wiszące – zawiesza na stelażu montażowym zamocowanym do ściany i obudowanym płytą gipsowo-kartonową oraz płytkami ceramicznymi.

...trochę z umywalki

Odpływ do kanalizacji jest taki jak w umywalce. Tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii. Zabezpieczeniem przed zalaniem łazienki jest zintegrowany przelew. Gdy w bidecie zgromadzi się tyle wody, że sięgnie krawędzi przelewu, odpłynie ona do kanalizacji. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie ceramicznego przelewu oddzielnie montowanymi plastikowymi rurami, które tworzą z bidetem rodzaj naczyń połączonych - bidet nie ma wtedy otworu przelewowego.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Z ceramiki

Bidety wykonuje się z różnego rodzaju ceramiki. Może to być ceramika nieszkliwiona lub szkliwiona (bardziej odporna na uszkodzenia). Producenci oferują ceramikę różnej jakości i od niej zależy w głównej mierze cena. Najtańsze są wyroby z fajansu, znacznie od nich droższe – z porcelany. Powierzchnie ceramiki mogą być polerowane bądź matowe. Mogą być też pokryte specjalnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu osadów i ułatwiają utrzymanie ceramiki w czystości.

Autor: Piotr Mastalerz

Nie tylko białe


Najpopularniejsze są bidety białe. Można też kupić urządzenia w innych kolorach: pastelowych (beżowym, seledynowym, błękitnym) i bardziej zdecydowanych (zielonym czy granatowym). Zwykle ceramiki w innym kolorze niż biały nie można kupić od ręki – trzeba złożyć zamówienie i poczekać na sprowadzenie wybranego modelu. Biel w ceramice różnych producentów może mieć inny odcień - warto więc wyposażyć łazienkę u jednego producenta.

Autor: Mariusz Bykowski

bateria bidetowa

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

bateria bidetowa 2

Baterie bidetowe wyglądają podobnie jak umywalkowe, różni je tylko perlator. Umieszczony jest na wylewce baterii na przegubie kulowym. Dzięki temu strumień wypływającej wody można ustawić w wybranym kierunku.

Baterie do bidetu mogą być dwuuchwytowe (oddzielny uchwyt do zimnej i ciepłej wody). Najbardziej popularne są jednak jednouchwytowe, łatwiejsze w użyciu. Do bidetu można też kupić baterię termostatyczną utrzymującą stałą, nastawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody, niezależnie od temperatury wody zasilającej. Najnowocześniejsze baterie – elektroniczne – włączają się i wyłączają bez ingerencji użytkownika. Większość baterii jest jednootworowa, ale są też trzyotworowe – wylewka w jednym, pokrętła w dwóch pozostałych otworach. Podczas zakupu bidetu zwróćmy uwagę na liczbę otworów i do tego dopasujmy baterię.

Stelaż do zabudowy lekkiej

Coraz częściej urządzając łazienkę korzystamy z pomocy stelaży instalacyjnych. Są praktyczne, nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Aby nie mieć problemów z użytkowaniem miski ustępowej, należy wykonać między innymi odpowiednie...

Montaż stelaży podtynkowych w łazience do...

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie...

Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...

Remont łazienki. Obudowa wanny, wymiana starej...

W trakcie remontu łazienki zamierzasz wymienić starą baterię, umywalkę, obudować wannę i zamontować stelaż...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Niestandardowa zabudowa łazienki - stelaże...

Stelaże podtynkowe to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możesz zagospodarować nietypowe wnęki,...