| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Nowoczesna armatura łazienkowa. Jak dobrać armaturę do łazienki?

Nowoczesna armatura łazienkowa. Jak dobrać armaturę do łazienki?

Armatura łazienkowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna. Zobacz baterie o niestandardowym designie, które ucieszą oko i będą wygodne zarazem. Są one elementem wyposażenia łazienki, który ma nam służyć przez lata, warto więc poświęcić mu więcej uwagi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii łazienkowych?

Pod słowem „armatura” kryją się wszelkiego rodzaju zawory i kurki, jednak najczęściej używając go mamy na myśli baterie. Baterie są elementem wyposażenia łazienki, którego nie wymieniamy latami, a mimo to często przywiązujemy zbyt małą wagę do designu i funkcjonalności. Zarówno jedno jak i drugie jest niezwykle ważne i dla pełnego zadowolenia mieszkańców domu – musi iść w parze.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na baterię naścienną, podtynkową czy stojącą musimy pamiętać, że jej wymiary muszą pasować do umywalki. Zbyt wysoki lub zbyt wysoko zamontowany kran spowoduje ochlapanie ubrania, natomiast zbyt niski – uniemożliwi wygodne mycie rąk. Istotne jest, aby dobrze się przygotować do zakupu armatury i dokładnie wymierzyć zarówno zlew, jak i jego odległość od ściany (dotyczy to głównie baterii naściennych i podtynkowych). W przypadku prysznica lub wanny jedynym kryterium są nasze osobiste preferencje i wygoda.

WARTO WIEDZIEĆ

Rodzina natryskowa Solano, do której należą dwa zestawy natryskowe, kolumna natryskowa z słuchawką i deszczownicą oraz sama słuchawka, łączy ciepłą biel sita z chłodnym chromem korpusu. Słuchawka pozwala na uruchomienie 3 rodzajów strumienia: deszczowego, hydromasażu i mieszanego, a system antykamień zabezpiecza ją przed zbieraniem się osadów z wody. W zależności od modelu możliwe jest przekładanie słuchawki na dwóch wysokościach drążka lub łatwe i szybkie przełączanie pomiędzy natryskiem a deszczownią. Zestawy natryskowe posiadają także system antyskręt i regulację rozstawu mocowania drążka.

ZDANIEM EKSPERTA

Dla funkcjonalności i wyglądu baterii łazienkowych kluczowe znaczenie ma ich właściwe czyszczenie. Najlepiej wykorzystać do tego celu gąbkę lub miękką ściereczkę i łagodny środek czyszczący – bez zawartości substancji ściernych i chloru, które mogą trwale uszkodzić powierzchnię. Dobrze jest też na bieżąco zapobiegać gromadzeniu się kamienia, w miarę możliwości przecierając korpus baterii do sucha po użyciu. Jeśli kamień już się zgromadził, do jego usunięcia można wykorzystać domowe środki, np. ocet czy kwasek cytrynowy.

Marcin Szymke, Menedżer ds. baterii łazienkowych Laveo

Design armatury łazienkowej

Na rynku najczęściej spotykamy się z trzema głównymi rodzajami baterii: naścienną, stojącą, czyli montowaną do blatu lub zlewu, oraz podtynkową. Ta ostatnia zyskuje na popularności wraz z rozwojem stylu minimalistycznego, jest jednak najdroższą z trzech opcji. Bateria podtynkowa będzie idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących porządek i przestrzeń, gdyż (jak wskazuje nazwa) większa część baterii schowana jest pod ścianą. Do najczęściej wybieranych nadal należy jednak bateria stojąca. Jest stosunkowo tania, a jej montaż jest na tyle prosty, że nie wymaga zaangażowania specjalistycznego sprzętu. Każda z opcji występuje w rozmaitych kształtach i wersjach kolorystycznych. Wybrać można również rodzaj strumienia wody.

Sprawdź, jak zamontować baterię stojącą i baterię ścienną.

Zarówno bateria umywalkowa, jak i bateria prysznicowa czy wannowa mogą stanowić element wystroju łazienki i nadawać jej unikalnego charakteru. Jako nieodłączny element wyposażenia, muszą nie tylko estetycznie wyglądać, ale też pasować do wnętrza. Żeby służyły nam długo – trzeba jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania. Kupując armaturę od sprawdzonych producentów mamy pewność, że jest ona dobrze zaprojektowana i wykonana z trwałych materiałów. Warto również spojrzeć na wybieraną armaturę pod kontem zużycia wody. Proste wybory mogą przyczynić się do znacznego obniżenia jej zużycia, dla przykładu wybór mieszacza jednouchwytowego zamiast klasycznych kurków jest w stanie zmniejszyć ilość zużywanej wody nawet o 30%.

Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Bateria wannowa powinn pasować do aranżacji łazienki, ale to nie jedyne kryterium wyboru. Baterie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Deszczownica w łazience - kąpiel w strugach...

Deszczownica - nazywana też deszczownią - to element prysznica, który dzięki rozproszeniu...

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to poważna...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Sprawdzamy jak Polacy korzystają z wody i czy...

22 marca to Światowy Dzień Wody. Problem dostępu do wody pitnej staje się ważnym tematem w skali globu. ONZ...

Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Bateria wannowa powinn pasować do aranżacji łazienki, ale to nie jedyne kryterium wyboru. Baterie łazienkowe...

Bateria umywalkowa - jak wybrać najlepszą?

Z baterii umywalkowej korzystasz przynajmniej kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.