| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie łazienkowe nad wannę, do kabiny prysznicowej, do umywalki i bidetu. Sprawdź, jakie będą odpowiednie do Twojej łazienki

Baterie łazienkowe nad wannę, do kabiny prysznicowej, do umywalki i bidetu. Sprawdź, jakie będą odpowiednie do Twojej łazienki

Wybór baterii łazienkowych nie jest prosty. Baterie łazienkowe mają wiele zastosowań, jedne przeznaczone są do montażu przy umywalce, inne zamontujemy nad wanną, jeszcze inne sprawdzą się w kabinie prysznicowej, czy w bidecie. Zobacz jakie atuty posiadają nowoczesne baterie, czym kierować się przy ich wyborze. Podpowiemy kiedy wybrać baterię podtynkową, a kiedy baterię wolno stojącą mocowaną do podłogi.

Baterie łazienkowe nad wannę

Baterie ścienne

Mogą to być baterie mocowane bezpośrednio do rur. Oprócz wylewki mają też wąż prysznicowy ze słuchawką oraz przełącznik umożliwiający skierowanie strumienia wody do węża lub do wylewki. W wielu modelach przełącznik jest ciśnieniowy. Oznacza to, że woda zawsze najpierw wypływa z wylewki. Takie rozwiązanie zapobiega zalaniu łazienki, gdyby rączka natrysku znalazła się poza wanną.

Baterie podtynkowe

Ich atutem jest to, że wszystkie podłączenia i rury pozostają ukryte w ścianach. Składają się z dwóch elementów – podtynkowego i natynkowego. Element podtynkowy umieszcza się w ścianie (zwykle w tym miejscu trzeba ją podkuć, żeby powstało zagłębienie) i podłącza do niego rury z ciepłą i zimną wodą. Natynkowy montuje się dopiero po wykończeniu ścian, na przykład ułożeniu na nich płytek ceramicznych. Po zakończeniu prac tylko on jest widoczny. Rodzaj i rozmieszczenie pozostałych elementów, na przykład wylewki, główki natrysku, słuchawki prysznicowej czy dysz do hydromasażu, dopasowuje się do miejsca montażu baterii i preferencji użytkowników.

Baterię można też zamontować w obudowie lub na obrzeżu wanny. Są to modele trzy- lub więcej otworowe. Wylewka, rączka prysznicowa i pokrętła do wody (jedno lub dwa) są montowane oddzielnie – każdy element w osobnym otworze na wannie. Wylewka baterii wannowej może mieć długość 13-17 cm. Należy wybrać taką, by woda wpływała bezpośrednio do wnętrza wanny, a nie płynęła po jej  wewnętrznej ściance. W przeciwnym razie w tym miejscu ścianki wanny po pewnym czasie może zrobić się żółty zaciek. Ostatnio popularne są też baterie ustawiane przy wannie i montowane bezpośrednio do podłogi.

Baterie do kabiny prysznicowej

W kabinie prysznicowe można zamontować baterię ścienną bez wylewki, a wówczas woda będzie wypływała przez rączkę prysznicową. Najlepiej sprawdzą się jednak baterie podtynkowe, bo zajmują niewiele miejsca w kabinie. Oprócz elementu podtynkowego i natynkowego trzeba jeszcze zamontować główkę natrysku. Będzie wygodnie, jeśli umieści się ją na ruchomym przegubie umożliwiającym zmianę kierunku strumienia wody. Zwykle można także ustawiać różne rodzaje strumienia.

Ostatnio bardzo modne stały się tak zwane deszczownice (głowice deszczowe). Można je montować w ścianie na specjalnym ramieniu lub w suficie. Mają znacznie większą średnicę niż zwykłe główki prysznicowe (od 18 do 24 cm), a także bardzo dużą liczbę otworów wypływowych (nawet kilkaset). Dlatego strumień wody przypomina deszcz. Deszczownice niektórych producentów są tak zbudowane, że wypływająca woda miesza się z powietrzem, dając efekt bardzo delikatnego deszczu. W kabinie prysznicowej mogą też znaleźć się dysze boczne do hydromasażu – zwykle dwie lub trzy w dwóch równoległych pionowych rzędach. Dysze mogą być zamontowane na ruchomych przegubach, dzięki którym łatwo regulować kierunek strumienia wody. Producenci oferują też gotowe moduły podtynkowe z dyszami bocznymi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Baterie umywalkowe

Najbardziej popularne są baterie sztorcowe. Umieszcza się je w otworze w umywalce i podłącza do instalacji za pomocą elastycznych węży. Ekskluzywne modele baterii sztorcowych mają trzy elementy: wylewkę i dwa pokrętła do wody. Montu­je się je w trzech otworach w umywal­ce. Wraz z modą na umywalki ustawiane na blacie pojawiły się baterie z wysokim korpusem – przystosowane do montażu nie w umywalce, a w blacie (zwane też nablatowymi). Wiele baterii sztorcowych ma au­tomatyczny korek. Aby otworzyć lub zamknąć odpływ umywal­ki, nie trzeba go zatykać gu­mowym korkiem – wystarczy tyl­ko przesu­nąć dźwigienkę, umieszczoną zwykle w tyl­nej części baterii. Dzięki temu, gdy chcemy wypuścić z u mywal­ki brudną wodę, nie mu­simy zanu­rzać w niej rąk.

Osobną grupę stanowią baterie ścienne. Popularne dawniej baterie mocowane bezpośrednio do przewodów zimnej i ciepłej wody zastępują modele podtynkowe. Sprzedawane są jako komplet gotowy do zamontowania. W ścianie instaluje się stelaż z głowicą ceramiczną i króćcami do podłączenia wylewki oraz pokręteł lub uchwytu do regulacji strumienia wody i do niego podłącza się instalację wodną. Po wykończeniu ścian przymocowuje się wylewkę i pokrętła lub uchwyt, oddzielnie lub na jednej płytce montażowej. Aby z takiej baterii było wygodnie korzystać, powinna być zamontowana 25-35 cm nad umywal­ką.

Baterie do bidetu

Rodzaje baterii bidetowych są takie jak baterii umywalkowych, wyróżnia je tylko ruchomy perlator umieszczony na końcu wylewki.

Przeczytaj dodatkowo:
Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Bateria wannowa powinn pasować do aranżacji łazienki, ale to nie jedyne kryterium wyboru. Baterie łazienkowe...

Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Wybieramy baterie łazienkowe oszczędzające wodę -...

Do baterii łazienkowych najbardziej oszczędzających wodę zalicza się baterie termostatyczne. Umożliwiają...

Baterie łazienkowe – modne baterie podtynkowe

Tradycyjne baterie łazienkowe naścienne nad naszymi umywalkami, przy wannach i w kabinach prysznicowych coraz...

Pomysłowa aranżacja nowoczesnej łazienki: jakie...

Aranżacja łazienki jest niezwykle wymagającym zadaniem. Pod względem funkcjonalności musi ona sprostać...