Baterie łazienkowe: na jakiej wysokości zamontować baterie

2022-12-23 10:47

Wykańczasz dom, a może przeprowadzasz remont łazienki? Chciałbyś sam wykonać instalację ciepłej i zimnej wody, ale nie jesteś pewien, na jakiej wysokości zamontować baterie przy poszczególnych urządzeniach sanitarnych? Dowiedz się, czy powinno się wziąć pod uwagę wzrost domowników, czy raczej wybrać standardową wysokość?

Wysokość, na jaką należy doprowadzić instalację wodną, zależy od rodzaju baterii i urządzenia sanitarnego, do którego będzie dostarczana woda. Rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę układa się w bruzdach w ścianie (rury sztywne z tworzywa lub miedzi) albo w podłodze (rury giętkie z tworzy­wa lub miedzi).

Baterie: na jakiej wysokości zamontować?

Na jakiej wysokości zamontowac baterię
Autor: Mariusz Bykowski Miejsce wyprowadzenia rur z wodą nie musi być określone „co do milimetra”. Drobne różnice można skorygować za pomocą wężyków. Podłączenie i tak jest zwykle ukryte...

W przypadku baterii ściennych umywalkowych, wannowych lub natryskowych końce rur z ciepłą i zimną wodą należy doprowadzić dokładnie do miejsca ich montażu. Przyjmuje się następujące odległości:

  • wysokość montażu baterii umywalkowej - baterię montuje się 25-35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki, czyli 100-120 cm nad podłogą (standardowa wysokość montażu umywalki to 75-85 cm)
  • wysokość montażu baterii wannowej – co najmniej 10-18 cm powyżej górnej krawędzi wanny, minimum 60 cm nad podłogą;
  • wysokość montażu baterii prysznicowej110-130 cm nad podłogą, a główkę prysznicową – około 180 cm nad podłogą.

Odstęp między rurami z ciepłą i zimną wodą powinien wynosić około 15 cm, zwykle można go skorygować w granicach 2 cm za pomocą łączników mimośrodowych.

Sprawdź też:

Miejsce montażu baterii wytycza się jeszcze przed ułożeniem posadzki w łazience i tych kilka centymetrów (grubość posadzki) należy dodać do zalecanych wysokości zamontowania baterii.

Baterie podtynkowe: na jakiej wysokości?

Podobnie doprowadza się instalację wodną do baterii podtynkowych – czy to wannowych, czy prysznicowych. W wyznaczonym miejscu montuje się element mieszający podtynkowy, obok niego łączniki do zamontowania wylewki i słuchawki prysznicowej, a w bateriach natryskowych – dodatkowo dysze do hydromasażu. Baterie różnych producentów mogą mieć różne wymagania montażowe, dlatego kupując je, warto sprawdzić, czy jest dołączona dokładna instrukcja instalowania poszczególnych elementów.

Sonda
Jaką baterię prysznicową wybrałbyś do swojej łazienki?

Baterie stojące: jak zamontować?

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku baterii umieszczanych na urządzeniach sanitarnych. Na umywalkach najczęściej montuje się baterie stojące, zwane też sztorcowymi, jednootworowe. Do wanien często wybierane są baterie trzy- lub cztero­otworowe, których wylewkę, słuchawkę prysznicową oraz uchwyt do regulacji strumienia i temperatury wody montuje się w oddzielnych otworach w obrzeżu wanny lub w półce za nią. Baterie sztorcowe umieszcza się w otworze lub otworach i za pomocą elastycznych wężyków w metalowym oplocie albo miedzianych rurek pokrytych na zewnątrz warstwą chromu łączy z instalacją wodną. Standardowa długość wężyków to 30 cm.

Sprawdź też: jakie wybrać oświetlenie do łazienki >>>

Na jakiej wysokości zamontować baterie
Autor: A. i M. Sterniccy Baterie na dobrej wysokości: a) na ścianie nad umywalką, b) na ścianie nad wanną, c) w kabinie prysznicowej.

Przyjmuje się, że instalację wodną do umywalki doprowadza się na wysokość 60-65 cm nad podłogą. Bateria sztorcowa do wanny musi mieć zakończenia rur z ciepłą i zimną wodą umieszczone poniżej krawędzi, zwykle około 45 cm nad podłogą. Dobrze jest przed zamontowaniem baterii ustawić na przykład wannę czy umywalkę na planowanym miejscu i „doświadczalnie” ustalić wysokość baterii, która będzie gwarantowała wygodne korzystanie z niej. Można właśnie w ten sposób uwzględnić nietypowy (na przykład wyjątkowo wysoki) wzrost domowników. Warto też sprawdzić przy tej okazji, czy wylewka jest odpowiednio długa i struga wody trafia do wnętrza wanny, a nie na jej krawędź.

Zobacz też:

Na jakiej wysokości baterie w łazience dla dzieci?

Do łazienek dla dzieci wybiera się niekiedy specjalne urządzenia sanitarne i montuje je na niższej, wygodnej dla dzieci wysokości. Wtedy należy także niżej umieścić baterie, a co za tym idzie – doprowadzenie wody do nich. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci szybko rosną i takie rozwiązanie prędzej, niż się nam wydaje, przestanie być dla nich wygodne. Jeśli więc nie chcemy być zmuszeni do rychłego remontu łazienki, lepiej zachowajmy standardowe wysokości, a wyjątkowość dziecięcej łazienki zaznaczmy na przykład kolorystyką ścian i dodatków. Tymcza­sem dzieci mogą korzystać z wygodnych podnóżków dostępnych w wielu sklepach z elementami wyposażenia łazienek. 

Zasady prowadzenia instalacji wodnej w łazience

Doprowadzenie przewodów do wszystkich urządzeń sanitarnych w łazience wykonuje się jeszcze przed ułożeniem posadzek i płytek na ścianach. Moż­na wówczas skorygować miejsce montażu baterii. Przy rozprowadzaniu instalacji wodnej obowiązują zasady, których – dla własnej wygody – warto przestrzegać.

Pionowe odcinki instalacji należy prowadzić tak, aby rura z zimną wodą była ułożona po prawej stronie, a z ciepłą – po lewej. W poziomych odcinkach rura z ciepłą wodą musi być ułożona poniżej rury z wodą zimną, a obie poniżej instalacji elektrycznej. Nie wolno także zapominać o tym, że część instalacji prowadzonej w podłodze należy wykonać z jednego odcinka przewodu, aby uniknąć połączeń, które mogą być miejscem przecieków.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie