| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie łazienkowe – modne baterie podtynkowe

Baterie łazienkowe – modne baterie podtynkowe

Tradycyjne baterie łazienkowe naścienne nad naszymi umywalkami, przy wannach i w kabinach prysznicowych coraz częściej zastępują eleganckie baterie podtynkowe. Na ich montaż decydujemy się jednak nie tylko z powodów estetycznych. Takie wyposażenie łazienki ma też wiele zalet użytkowych i przydaje się zwłaszcza w małej łazience.

Baterie podtynkowe bez wątpienia należą do najelegantszych. Przy tradycyjnych bateriach łazienkowych naściennych mniej czy bardziej, ale widać wychodzące ze ściany rurki doprowadzające zimną i gorącą wodę, a w przypadku baterii wannowych lub natryskowych – także wężyk prysznica. Rozwiązania podtynkowe pozwalają schować te elementy w ścianie, tak że widoczny będzie tylko panel sterowania oraz deszczownica.

Baterie do małej łazienki

Rozwiązanie to wpływa jednak nie tylko na wygląd łazienki. Ponieważ w przypadku armatury podtynkowej wszelkie przyłącza kryją się w murze, na instalację baterii potrzeba mniej miejsca. Zaletę tę docenią zwłaszcza właściciele małych łazienek czy toalet, a także ci, którzy chcą lub muszą zainstalować wybrane urządzenie łazienkowe w miejscu, w którym typowe rozwiązania po prostu się nie mieszczą.

W ofercie krajowych i zagranicznych producentów armatury znajdziemy podtynkowe baterie umywalkowe w wersji jedno- lub dwuuchwytowej. Zaletą tych pierwszych są niewielkie rozmiary, odpowiednie do małych przestrzeni, a także łatwość, z jaką dobiera się temperaturę wody oraz moc strumienia. Silniej nawiązujące do tradycji baterie dwuuchwytowe z kolei docenią miłośnicy wnętrz stylizowanych – na przykład tych w klasycznie nowoczesnej estetyce art déco. Efektowną propozycją nawiązującą do tej estetyki jest jednak również jednouchwytowa podtynkowa bateria umywalkowa Cuadro marki TEKA.

Gdy zaś chodzi o wannę, a zwłaszcza o prysznic, bogata oferta baterii podtynkowych pozwala swobodnie kształtować zakres funkcji i sposób ich regulacji (liczbę dźwigni i pokręteł) bez potrzeby wiercenia w glazurze niezliczonych otworów. Wystarczy bowiem wybrać model odpowiadający naszym potrzebom kąpielowym, a temperaturą wody, rodzajem i siłą strumienia lub strumieni oraz wszelkimi funkcjami dodatkowymi sterować będziemy za pośrednictwem wygodnego panelu. Cała technika schowa się zaś za estetyczną maskownicą.

Montaż baterii podtynkowych

Najważniejsza kwestia, o której muszą pamiętać osoby rozważające instalację baterii podtynkowych, to ta, że w przypadku tej technologii decyzja musi zapaść na bardzo wczesnym etapie budowy lub remontu. W celu instalacji armatury podtynkowej trzeba wykuć bruzdy głębokie na ok. 10 centymetrów, które później zakryje glazura lub inny rodzaj wykończenia ściany. W przypadku systemów obejmujących dysze do hydromasażu warto też posłużyć się stelażem stabilizującym układ podtynkowych elementów baterii. W każdym zaś przypadku przy montażu armatury podtynkowej nie obędzie się bez pomocy hydraulika – inaczej stracimy gwarancję producenta.

Co się jeszcze tyczy spraw technicznych, osobom zdecydowanym na instalację podtynkowej baterii wannowej lub natryskowej warto polecić system podtynkowy oferowany przez firmę TEKA. System ten opiera się na uniwersalnym elemencie podtynkowym, do którego pasują wszystkie modele elementów natynkowych. Dzięki temu w razie zmiany profilu potrzeb lub w razie chęci odmiany wystroju łazienki baterię wannową lub natryskową wymienimy na inny model tego samego producenta bez potrzeby przebudowy instalacji, a więc i bez skuwania glazury.

Zaletą rozwiązania proponowanego przez firmę TEKA jest też wyjątkowa trwałość elementu podtynkowego baterii, znakomita wodoszczelność systemu oraz prosty montaż, dzięki któremu nie istnieje możliwość pomyłki podczas montażu. Użytkownicy docenią wbudowany reduktor szumów, znacznie ograniczający hałas związany z braniem prysznica lub kąpieli w wannie, natomiast projektanci i esteci – dużą ofertę baterii pozwalającą dobrać je do indywidualnych potrzeb, a także połączenie nowoczesnego, minimalistycznego wzornictwa oraz niezwykłej oszczędności miejsca.

Przeczytaj dodatkowo:
Baterie łazienkowe - oryginalne, nowatorskie i...

Łazienka, jest pomieszczeniem, które daje wiele możliwości aranżacyjnych. Może być nowoczesna,...

Deszczownica w łazience - kąpiel w strugach...

Deszczownica - nazywana też deszczownią - to element prysznica, który dzięki rozproszeniu...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Aranżacja nowoczesnej łazienki: czy warto...

Ostatni krzyk mody w łazience to ukryte w ścianie baterie. Jak prezentują się w łazience? Zobacz, czy warto...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...