| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Bateria wannowa powinn pasować do aranżacji łazienki, ale to nie jedyne kryterium wyboru. Baterie łazienkowe przede wszystkim powinniśmy wybierać biorąc pod uwagę funkcje, które zagwarantują użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Jak dobrze wybrać armaturę łazienkową?

Sposoby montażu baterii łazienkowych

Wybierając baterię wannową, musimy podjąć decyzję, jaki sposób montażu nas interesuje, czyli wybrać albo baterie ścienne albo podtynkowe. Baterie ścienne przymocowuje się bezpośrednio do instalacji wodnej. Najwygodniej je zamontować przed wykończeniem ścian i położeniem glazury. Baterie podtynkowe montowane są w ścianie (mechanizm sterujący wypływem wody) – na zewnątrz widoczna jest dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą i przełącznikiem oraz wylewką.

Funkcje baterii wannowych

Jednak najważniejszy jest nie sposób montowania, ale funkcje baterii. Polecane są baterie termostatyczne, czyli takie, w których można ustawić temperaturę wody. Bateria z termostatem jest oszczędna (zamiast puszczać litry wody – raz zimnej, raz ciepłej, aby ustalić odpowiadającą nam temperaturę – od razu po odkręceniu kranu mamy wodę o właściwej temperaturze) i chroni użytkowników przed poparzeniem gorącą wodą (system Anti-Scalding w bateriach Teka czyli blokada bezpieczeństwa 38°C. Przycisk ten nie pozwala na przypadkowe zwiększenie temperatury wody i ogranicza ryzyko oparzeń). Bateria termostatyczna zapewnia nam stałą temperaturę wody bez względu na skoki ciśnienia – termostaty są gwarantem utrzymania odpowiedniej temperatury. Dzięki systemowi Cold Touch (Teka) baterie ograniczają ruch gorącej wody wewnątrz baterii do minimum, dzięki czemu korpus baterii pozostaje chłodny – nie grozi nam oparzenie przy dotknięciu.

Baterie wannowe mogą mieć ogranicznik mocy lanej wody wbudowany w głowicę, co umożliwia regulację siły strumienia. Niektóre modele są wyposażone w reduktor szumów - tłumią dźwięk przepływającej przez baterię wody, dzięki czemu szum nie rozchodzi się po ścianie i nie jest słyszalny w sąsiednim mieszkaniu.

Ciekawym rozwiązaniem są baterie 3-otworowe. Zbudowane są one z wylewki wannowej zawierającą przełącznik wanna/natrysk, głowicy ceramicznej z systemem anti-scalding, rączki natryskowej i perlatora wbudowanego w wylewkę.

Baterię wannową można podłączyć do systemu natryskowego, w skład którego wchodzi między innymi kolumna i górna głowica natryskowa.

Decydując się na wybór konkretnej baterii do łazienki, warto też mieć na uwadze łatwość jej czyszczenia – warto wybierać baterie pokryte powłoką zabezpieczającą przed odciskami palców. Z taką baterią (baterie z serii Aura BLACK&White oraz Moonlite firmy Teka) utrzymanie czystości w łazience jest zdecydowanie prostsze!

Autor: TEKA

Baterie termostatyczne – gdzie warto je zainstalować, gdzie z nich zrezygnować?

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wygodna umywalka do łazienki. Zasady wyboru...

Wybór umywalki do łazienki niesie wiele dylematów. Na początku trzeba się zdecydować, czy...

Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Wybieramy baterie łazienkowe oszczędzające wodę -...

Do baterii łazienkowych najbardziej oszczędzających wodę zalicza się baterie termostatyczne. Umożliwiają...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Jak urządzić łazienkę dla dzieci?

Łazienka przyjazna dziecku to łazienka bezpieczna. Kolorowa aranżacja to nie wszytsko, zadbać trzeba przede...

Baterie termostatyczne – gdzie warto je...

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została ustawiona...