| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas zakupu?

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas zakupu?

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania użytkowników wobec wyposażenia łazienki. Baterie umywalkowe z najlepszych serii armatury łazienkowej chronią dzieci i seniorów przed oparzeniami, pomagają oszczędzać wodę i energię, a także ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości.

Gdy oglądamy w sklepie baterie łazienkowe, w pierwszej chwili siłą rzeczy zwracamy uwagę na ich design. Warto jednak przyjrzeć się bliżej także innym parametrom armatury, na pierwszym miejscu stawiając bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników.

Nowoczesne baterie łazienkowe – bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Coraz większą popularność wśród armatury łazienkowej zyskują baterie termostatyczne. I nic dziwnego. Funkcja kontroli temperatury wody nie tylko podnosi komfort korzystania z umywalki lub prysznica, lecz także ogranicza ryzyko oparzeń, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

O bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny możesz zadbać, korzystając z takich funkcji jak przycisk blokady temperatury na poziomie 38ºC lub pierścień regulacji temperatury umożliwiający kontrolę przepływu gorącej i zimnej wody. Kompleksowym rozwiązaniem w zakresie przeciwdziałania oparzeniom jest m.in. system anti-scalding, który znajdziemy w bateriach łazienkowych marki TEKA. Zaletą baterii termostatycznych tego producenta jest też system cold touch – specjalna budowa armatury ograniczająca do minimum ruch gorącej wody wewnątrz baterii. Dzięki temu jej korpus pozostaje chłodny, co ogranicza ryzyko poparzeń do minimum.

Warto też zwrócić uwagę na nieco mniej oczywisty parametr armatury łazienkowej – na poziom generowanych przez nie szumów. Baterie natryskowe i wannowo-natryskowe wyposażone w reduktor szumów w porównaniu z modelami tradycyjnymi generują znacznie mniej hałasu, co docenimy zarówno my sami, jak i nasi domownicy oraz sąsiedzi.

Ekologiczne baterie łazienkowe – oszczędność wody i energii

Nowoczesne baterie łazienkowe są ekologiczne. Oznacza to, że oszczędzają wodę i energię, a także pozwalają ograniczyć zużycie chemii gospodarczej używanej do ich konserwacji.

Wybierając armaturę do łazienki, szukajmy baterii umywalkowych osiągających klasę przepływu A+. Klasa ta oznacza, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych perlatorów (modułów napowietrzających strumień wody) dana bateria zużywa zaledwie 5 litrów wody na minutę. Dodatkową oszczędność przyniesie wybór armatury z ogranicznikiem przepływu, a w przypadku, gdy ciśnienie wody w naszej okolicy jest zbyt wysokie (powyżej 3 barów) – także z reduktorem ciśnienia, który przyniesie oszczędności podczas korzystania z prysznica.

Wartym uwagi rozwiązaniem podnoszącym walory ekologiczne armatury łazienkowej jest głowica ECO, jaką znajdziemy w wybranych modelach baterii umywalkowych. Autorzy tej innowacji ustalili, że korzystając z umywalki, potrzebujemy zwykle tylko zimnej wody, ale baterię odruchowo otwieramy w pozycji centralnej, niepotrzebnie zużywając wodę gorącą. Dzięki głowicom ECO mieszacz ustawiony w pozycji centralnej otwiera wyłącznie wodę zimną (po ciepłą należy przesunąć dźwignię w bok). W ten sposób energię oszczędzamy intuicyjnie.

Na oszczędność czasu i pieniędzy, a także na korzystne dla środowiska naturalnego mniejsze zużycie chemii gospodarczej pozwalają nowoczesne systemy ułatwiające utrzymanie baterii łazienkowych w czystości. Do istotniejszych należą rozwiązania ograniczające odkładanie się osadu wapiennego na perlatorach baterii umywalkowej lub na otworach wylotowych głowic natryskowych, a w przypadku tych ostatnich także konstrukcja umożliwiająca usunięcie kamiennego nalotu (starcie go) dosłownie jednym palcem. Cenną innowacją jest też powłoka zabezpieczająca przed odciskami palców, którą znajdziemy m.in. w bateriach z serii Aura Black & White oraz Moonlite marki TEKA.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Remont łazienki. Czy warto wymieniać armaturę łazienkową?

Jeżeli masz zamiar odświeżyć swoją łazienkę, warto rozważyć wymianę armatury łazienkowej....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Baterie termostatyczne – gdzie warto je...

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została ustawiona...

Baterie łazienkowe – modne baterie podtynkowe

Tradycyjne baterie łazienkowe naścienne nad naszymi umywalkami, przy wannach i w kabinach prysznicowych coraz...

Jak urządzić łazienkę dla dzieci?

Łazienka przyjazna dziecku to łazienka bezpieczna. Kolorowa aranżacja to nie wszytsko, zadbać trzeba przede...

Wybieramy baterie łazienkowe oszczędzające wodę -...

Do baterii łazienkowych najbardziej oszczędzających wodę zalicza się baterie termostatyczne. Umożliwiają...

Baterie łazienkowe - oryginalne, nowatorskie i...

Łazienka, jest pomieszczeniem, które daje wiele możliwości aranżacyjnych. Może być nowoczesna,...