| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie łazienkowe

Baterie łazienkowe

Baterie łazienkowe są efektowne i coraz wygodniejsze w użyciu. Obecnie bez problemu można dobrać armaturę do określonego stylu wnętrza lub uczynić z niej wyeksponowany element dekoracyjny.

Różnorodność form stworzonych dla nas przez projektantów sprawia, że obecnie bez problemu można dobrać armaturę do określonego stylu wnętrza lub uczynić z niej wyeksponowany element dekoracyjny. Chętnie kupowane są baterie mające nowoczesny, opływowy kształt, zaokrągloną i gładką powierzchnię bardzo ułatwiającą utrzymanie ich w czystości. Modne są też baterie w stylu minimalistycznym – o prostych i oszczędnych kształtach prostopadłościanów i sześcianów. Jednocześnie widoczny jest powrót do wzornictwa lat 20. ubiegłego wieku. Tradycja jest tutaj w efektowny sposób łączona z nowoczesną techniką. Baterie „retro” mają stylowe krzyżowe lub jednoramienne uchwyty łączone z porcelaną lub porcelanowe i mosiężne elementy. Korpusy baterii są najczęściej wykonywane z chromowanego mosiądzu, głowice z materiałów ceramicznych.

Możemy kupić baterie w wielu kolorach. Ciekawy efekt daje łączenie materiałów o różnej fakturze, na przykład elementów błyszczących i matowych, a także wstawki ze szkła, kolorowego tworzywa sztucznego czy z drewna.

Zobacz także:

Dominacja jednouchwytowych

Baterie te są wygodne w użyciu, bo za pomocą jednego uchwytu można regulować temperaturę i intensywność strumienia wody. Nie ma się więc co dziwić, że wypierają baterie dwuuchwytowe – z oddzielnymi pokrętłami do wody zimnej i ciepłej.
W bateriach jednouchwytowych ruch uchwytu w pionie reguluje natężenie wypływu, a ruch w poziomie – temperaturę wody. Są bardziej oszczędne od dwuuchwytowych, bo pozwalają znacznie szybciej ustawić odpowiednią temperaturę i strumień wody. Takie małe, doraźne oszczędności dają wymierne efekty w skali całego roku.

Naścienne czy sztorcowe

Baterie mogą być umieszczane na urządzeniach sanitarnych (zwane sztorcowymi) lub podłączane bezpośrednio do instalacji wodnej (naścienne). Baterie sztorcowe montuje się najczęściej przy umywalkach, chociaż są też modele przeznaczone do montażu na obrzeżu wanny. Jednak nad wannę oraz do kabiny prysznicowej zazwyczaj wybiera się baterie naścienne.

Jedno-, trzy-, czterootworowe

Jednootworowe. To baterie umywalkowe lub bidetowe, jedno- lub dwuuchwytowe. Zajmują niewiele miejsca, co jest ważne zwłaszcza w małych łazienkach. Często są wyposażone w specjalne cięgło podnoszące korek, czyli tak zwany korek automatyczny.
Trzyotworowe. Baterie umywalkowe mają dwa pokrętła (uchwyty) i wylewkę. W bateriach wannowych zwykle jest jedno pokrętło, które służy do ustawiania strumienia i temperatury wody. W drugim otworze zamontowana jest wylewka, a w trzecim – słuchawka prysznicowa z wężem.
Czterootworowe. Montowane są na brzegu wanny lub na półce obok wanny. Zwykle mają dwa pokrętła, wylewkę i otwór do zamocowania główki prysznicowej. Wąż prysznicowy może być umieszczony w wężu osłonowym (system wąż w wężu), który dzięki specjalnej sprężynie automatycznie wciąga wąż prysznicowy pod obudowę wanny.

Autor: HANSA , KLUDI , ROCA

Bateria jednootworowa, trzyotworowa i czterootworowa

Baterie podtynkowe

Takie baterie wybierane są najczęściej do kabiny prysznicowej lub nad wannę, chociaż dostępne są też modele przeznaczone do montażu nad umywalką. Ich atutem jest to, że wszystkie podłączenia i rury pozostają ukryte w ścianach.

Czytaj więcej >> Baterie podtynkowe

Baterie termostatyczne

Baterie termostatyczne umożliwiają automatyczne, precyzyjne dostosowanie temperatury wody do naszych potrzeb. Niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody. Skutecznie zabezpieczają przed poparzeniem.

Czytaj więcej >> Baterie termostatyczne

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Pomysłowa aranżacja nowoczesnej łazienki: jakie...

Aranżacja łazienki jest niezwykle wymagającym zadaniem. Pod względem funkcjonalności musi ona sprostać...

Deszczownica w łazience - kąpiel w strugach...

Deszczownica - nazywana też deszczownią - to element prysznica, który dzięki rozproszeniu...

Nowoczesna armatura łazienkowa. Jak dobrać...

Armatura łazienkowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna. Zobacz baterie o niestandardowym...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Baterie podtynkowe do zadań specjalnych

Łazienkowe baterie podtynkowe to propozycja zarówno dla osób szukających sposobu na urządzenie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.