| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie inne niż zwykłe

Baterie inne niż zwykłe

Wybór określonego rodzaju baterii wcale nie jest prosty i wcale nie jest bez znaczenia kiedy go dokonamy. Od tego, jaką baterie wybierzemy zależy sposób jej montażu, a zatem - sposób poprowadzenia instalacji.  

Baterie podtynkowe

Coraz popularniejsze są baterie wannowe, natryskowe, a nawet umywalkowe wykonane w wersji podtynkowej. Wszelkie połączenia i inne elementy baterii (jak element mieszający) znajdują się pod tynkiem. Na wannie lub na ścianie znajdują się wylewka i uchwyty do regulacji temperatury i strumienia wody. Baterie podtynkowe mogą być jedno- lub dwuuchwytowe. Baterie te są wygodne w użytkowaniu, zajmują mniej miejsca (co ważne w kabinie natryskowej), łatwo utrzymać je w czystości. Niektóre podtynkowe baterie wannowe są zintegrowane z przelewem i odpływem wody. Umożliwia to sprawne podnoszenie i opuszczanie automatycznego korka.
Główkę natrysku montuje się najczęściej na wysokości 170–180 cm nad brodzikiem. Można dodatkowo zamontować system dysz do masażu całego ciała, a najnowocześniejszym rozwiązaniem są panele prysznicowe, w których na płycie z tworzywa sztucznego umieszczone są: bateria i system dysz.  

Baterie termostatyczne

Aby zapewnić sobie komfort, można wybrać baterię termostatyczną. Bardzo popularne są baterie wannowe i natryskowe; producenci oferują również wersje umywalkowe i zlewozmywakowe. Bateria termostatyczna wyposażona jest w pokrętło do nastawiania temperatury oraz mechanizm utrzymujący ją na stałym poziomie – niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody w instalacji. Warto zamontować taką baterię nad wanną lub brodzikiem. Osoba biorąca natrysk nie jest wówczas narażona na nieprzyjemne zmiany temperatury. Pokrętło do nastawiania temperatury może być wyposażone w blokadę bezpieczeństwa, która nie dopuszcza, aby z przypadkowo uruchomionej baterii wypływała woda o temperaturze wyższej niż 38°C. 

Baterie bezdotykowe

Najnowocześniejszym typem baterii jest bateria bezdotykowa: wystarczy włożyć ręce pod wylewkę, a woda popłynie z niej sama. Dzieje się tak dzięki czujnikowi podczerwieni, który reaguje na ciepło rąk. Za taki komfort trzeba jednak odpowiednio zapłacić. Baterie bezdotykowe pozwalają na zaoszczędzenie wody, dlatego stosuje się je w toaletach publicznych, szpitalnych, ale ze względu na cenę – raczej rzadko w domach jednorodzinnych.

Zestawy napełniająco-odpływowo-przelewowe

Zestawy te zastępują wylewkę wannową. Pełnią też funkcję przelewu (otwór przelewu jest tutaj prawie niewidoczny) oraz umożliwiają podnoszenie i opuszczanie korka automatycznego. Można je montować w otworze przelewowym każdego typu wanny, również w wannie z funkcją masażu wodnego. Do zestawu wystarczy dokupić na przykład jednouchwytową baterię podtynkową z przełącznikiem prysznic-wylewka.
Niewątpliwą zaletą zestawów napełniająco-odpływowo-przelewowych, oprócz walorów estetycznych, jest ciche i szybkie napełnianie wanny: woda spływa po ściance wanny. Ponadto często są one wyposażone w zawór zwrotny, który zapobiega zassaniu zanieczyszczonej wody (z wanny) do instalacji wodnej.

Uwaga! Kupując baterię, sprawdź, czy na opakowaniu lub w karcie gwarancyjnej baterii znajdują się symbole atestów przyznanych temu produktowi albo znaki instytucji, które udzieliły certyfikatu. Atest Państwowego Zakładu Higieny świadczy o tym, że urządzenie zostało poddane szczegółowej ocenie higienicznej. Znak Budowlany oznacza, że armatura otrzymała certyfikat zgodności z normami i jest dopuszczona do obrotu oraz powszechnego stosowania w budownictwie.

Baterie montowane na obrzeżu urządzeń sanitarnych

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Radosław Wojnar

Jednootworowe. To baterie umywalkowe lub bidetowe, jedno- lub dwuuchwytowe. Zajmują niewiele miejsca, co jest ważne zwłaszcza w małych łazienkach. Często są wyposażone w specjalne cięgło podnoszące korek, czyli tak zwany korek automatyczny.

Autor: Dornbracht Madison Flair

Dwuotworowe. Są bardzo rzadko spotykane. Mogą być montowane na obrzeżu wanny lub umywalki. Oferowane są jako jedno- lub dwuuchwytowe.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Trzyotworowe. Często są to stylizowane baterie umywalkowe. Mają dwa pokrętła (uchwyty) i wylewkę. W bateriach wannowych wyciągana wylewka dodatkowo pełni funkcję prysznica.

Autor: Marcin Czechowicz

Czterootworowe. Montowane są na brzegu wanny lub półce obok wanny. Zwykle mają dwa pokrętła, wylewkę i otwór do zamocowania główki prysznicowej. Wąż prysznicowy może być umieszczony w wężu osłonowym (system wąż w wężu), który dzięki specjalnej sprężynie automatycznie wciąga wąż prysznicowy pod obudowę wanny. Rozwiązanie to zapobiega wpływaniu wody pod wannę i zabezpiecza wąż prysznicowy przed zabrudzeniami.

Przeczytaj dodatkowo:
Deszczownica w łazience - kąpiel w strugach...

Deszczownica - nazywana też deszczownią - to element prysznica, który dzięki rozproszeniu...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Jak urządzić łazienkę dla dzieci?

Łazienka przyjazna dziecku to łazienka bezpieczna. Kolorowa aranżacja to nie wszytsko, zadbać trzeba przede...

Baterie termostatyczne – gdzie warto je...

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została ustawiona...