| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie inne niż zwykłe

Baterie inne niż zwykłe

Wybór określonego rodzaju baterii wcale nie jest prosty i wcale nie jest bez znaczenia kiedy go dokonamy. Od tego, jaką baterie wybierzemy zależy sposób jej montażu, a zatem - sposób poprowadzenia instalacji.  

Baterie podtynkowe

Coraz popularniejsze są baterie wannowe, natryskowe, a nawet umywalkowe wykonane w wersji podtynkowej. Wszelkie połączenia i inne elementy baterii (jak element mieszający) znajdują się pod tynkiem. Na wannie lub na ścianie znajdują się wylewka i uchwyty do regulacji temperatury i strumienia wody. Baterie podtynkowe mogą być jedno- lub dwuuchwytowe. Baterie te są wygodne w użytkowaniu, zajmują mniej miejsca (co ważne w kabinie natryskowej), łatwo utrzymać je w czystości. Niektóre podtynkowe baterie wannowe są zintegrowane z przelewem i odpływem wody. Umożliwia to sprawne podnoszenie i opuszczanie automatycznego korka.
Główkę natrysku montuje się najczęściej na wysokości 170–180 cm nad brodzikiem. Można dodatkowo zamontować system dysz do masażu całego ciała, a najnowocześniejszym rozwiązaniem są panele prysznicowe, w których na płycie z tworzywa sztucznego umieszczone są: bateria i system dysz.  

Baterie termostatyczne

Aby zapewnić sobie komfort, można wybrać baterię termostatyczną. Bardzo popularne są baterie wannowe i natryskowe; producenci oferują również wersje umywalkowe i zlewozmywakowe. Bateria termostatyczna wyposażona jest w pokrętło do nastawiania temperatury oraz mechanizm utrzymujący ją na stałym poziomie – niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody w instalacji. Warto zamontować taką baterię nad wanną lub brodzikiem. Osoba biorąca natrysk nie jest wówczas narażona na nieprzyjemne zmiany temperatury. Pokrętło do nastawiania temperatury może być wyposażone w blokadę bezpieczeństwa, która nie dopuszcza, aby z przypadkowo uruchomionej baterii wypływała woda o temperaturze wyższej niż 38°C. 

Baterie bezdotykowe

Najnowocześniejszym typem baterii jest bateria bezdotykowa: wystarczy włożyć ręce pod wylewkę, a woda popłynie z niej sama. Dzieje się tak dzięki czujnikowi podczerwieni, który reaguje na ciepło rąk. Za taki komfort trzeba jednak odpowiednio zapłacić. Baterie bezdotykowe pozwalają na zaoszczędzenie wody, dlatego stosuje się je w toaletach publicznych, szpitalnych, ale ze względu na cenę – raczej rzadko w domach jednorodzinnych.

Zestawy napełniająco-odpływowo-przelewowe

Zestawy te zastępują wylewkę wannową. Pełnią też funkcję przelewu (otwór przelewu jest tutaj prawie niewidoczny) oraz umożliwiają podnoszenie i opuszczanie korka automatycznego. Można je montować w otworze przelewowym każdego typu wanny, również w wannie z funkcją masażu wodnego. Do zestawu wystarczy dokupić na przykład jednouchwytową baterię podtynkową z przełącznikiem prysznic-wylewka.
Niewątpliwą zaletą zestawów napełniająco-odpływowo-przelewowych, oprócz walorów estetycznych, jest ciche i szybkie napełnianie wanny: woda spływa po ściance wanny. Ponadto często są one wyposażone w zawór zwrotny, który zapobiega zassaniu zanieczyszczonej wody (z wanny) do instalacji wodnej.

Uwaga! Kupując baterię, sprawdź, czy na opakowaniu lub w karcie gwarancyjnej baterii znajdują się symbole atestów przyznanych temu produktowi albo znaki instytucji, które udzieliły certyfikatu. Atest Państwowego Zakładu Higieny świadczy o tym, że urządzenie zostało poddane szczegółowej ocenie higienicznej. Znak Budowlany oznacza, że armatura otrzymała certyfikat zgodności z normami i jest dopuszczona do obrotu oraz powszechnego stosowania w budownictwie.

Baterie montowane na obrzeżu urządzeń sanitarnych

Autor: Radosław Wojnar

Jednootworowe. To baterie umywalkowe lub bidetowe, jedno- lub dwuuchwytowe. Zajmują niewiele miejsca, co jest ważne zwłaszcza w małych łazienkach. Często są wyposażone w specjalne cięgło podnoszące korek, czyli tak zwany korek automatyczny.

Autor: Dornbracht Madison Flair

Dwuotworowe. Są bardzo rzadko spotykane. Mogą być montowane na obrzeżu wanny lub umywalki. Oferowane są jako jedno- lub dwuuchwytowe.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Trzyotworowe. Często są to stylizowane baterie umywalkowe. Mają dwa pokrętła (uchwyty) i wylewkę. W bateriach wannowych wyciągana wylewka dodatkowo pełni funkcję prysznica.

Autor: Marcin Czechowicz

Czterootworowe. Montowane są na brzegu wanny lub półce obok wanny. Zwykle mają dwa pokrętła, wylewkę i otwór do zamocowania główki prysznicowej. Wąż prysznicowy może być umieszczony w wężu osłonowym (system wąż w wężu), który dzięki specjalnej sprężynie automatycznie wciąga wąż prysznicowy pod obudowę wanny. Rozwiązanie to zapobiega wpływaniu wody pod wannę i zabezpiecza wąż prysznicowy przed zabrudzeniami.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić łazienkę dla dzieci?

Łazienka przyjazna dziecku to łazienka bezpieczna. Kolorowa aranżacja to nie wszytsko, zadbać trzeba przede...

Baterie termostatyczne – gdzie warto je...

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została ustawiona...

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Sprawdzamy jak Polacy korzystają z wody i czy...

22 marca to Światowy Dzień Wody. Problem dostępu do wody pitnej staje się ważnym tematem w skali globu. ONZ...

Baterie łazienkowe nad wannę, do kabiny...

Wybór baterii łazienkowych nie jest prosty. Baterie łazienkowe mają wiele zastosowań, jedne przeznaczone są...

Baterie podtynkowe do zadań specjalnych

Łazienkowe baterie podtynkowe to propozycja zarówno dla osób szukających sposobu na urządzenie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.