| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Bateria podtynkowa do prysznica - sposób podłączenia

Bateria podtynkowa do prysznica - sposób podłączenia

Chcąc być w zgodzie z łazienkowymi trendami planujesz montaż baterii podtynkowej. Zastanawiasz się zapewne, jak ją podłączyć... Czy to dużo trudniejsze zadanie niż podłączenie baterii w tradycyjny sposób? Podpowiadamy jak to zrobić. Sprawdź, jakich zasad należy się trzymać przy montażu baterii podtynkowej do prysznica.

Doprowadzenie wody do natrysku powinno być wykonane na sztywno (bez użycia wężyków w oplocie) i wyposażone w zawory odcinające umożliwiające odcięcie dopływu wody do baterii prysznicowej bez konieczności zamykania jej przepływu w całym budynku. Zawory należy umieścić w dostępnym miejscu lub za drzwiczkami rewizyjnymi.

Nominalny przepływ wody powinien wynosić 15-20 l/min (chyba że instrukcja obsługi dla konkretnego prysznica mówi inaczej), nominalne ciśnienie robocze 0,2-0,4 MPa, a temperatura ciepłej wody mniej więcej 40°C. Zwykle wystarczająca jest średnica podejścia wodociągowego DN15, a w przypadku natrysku z dyszami – DN20.

Komfort kąpieli podwyższa zastosowanie baterii termostatycznej, która umożliwia ustawienie pokrętłem temperatury wody i utrzymywanie jej automatycznie na zadanym poziomie, niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji.

Jeśli woda w instalacji jest twarda, należy ją uzdatniać, a przynajmniej użyć filtrów węglowych i poddać zmiękczaniu, ponieważ wszelkie urządzenia prysznicowe, a zwłaszcza dysze masujące, są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i zarastanie kamieniem kotłowym. Zaniedbanie tego prowadzi do skrócenia ich żywotności i sprawia, że korzystanie z nich w krótkim czasie przestaje być komfortowe.

Zwyczajowo doprowadzenie wody do baterii prysznicowej umieszcza się 80-90 cm nad brodzikiem, chyba że instrukcja montażu mówi inaczej. W przypadku baterii podtynkowych widoczne są jedynie wylewka i pokrętła do regulowania przepływu wody. Elementy mieszające wodę do wymaganej temperatury i kierujące ją dalej do deszczownicy lub wylewki prysznicowej są umieszczone w puszce pod tynkiem.

Montaż puszki oraz rur z ciepłą i zimną wodą trzeba przeprowadzić przed położeniem glazury lub wykończeniem ścian kabiny w inny sposób.

Najpierw do miejsca wyznaczonego na baterię doprowadza się instalację wodną: przewód wody zimnej po prawej, ciepłej – po lewej stronie na tej samej wysokości. W ścianie należy wykuć wnękę o głębokości od mniej więcej 6 do prawie 11 cm, w której zmieści się element podtynkowy (mocuje się go śrubami), i bruzdy na przewody doprowadzające wodę do wylewki, łącznika do węża ze słuchawką prysznicową lub deszczownicy. Po zamontowaniu wszystkich elementów trzeba wyrównać bruzdy i wykończyć powierzchnię ściany, a następnie przymocować element natynkowy, podłączyć wylewkę, deszczownicę i/lub wąż prysznicowy.

Element podtynkowy można zamontować także na stelażu instalacyjnym. Producenci mają w swojej ofercie stelaże specjalnie przeznaczone do baterii podtynkowych. Można się wtedy obejść bez kucia. Stelaż obudowuje się wodoodpornymi płytami gipsowo- -kartonowymi i wykańcza je podobnie jak ścianę – najczęściej płytkami ceramicznymi

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Główne elementy baterii podtynkowej umieszcza się w specjalnej puszce w ścianie, a odcinki rur doprowadzające wodę do wylewki, deszczownicy, węża i ewentualnie dysz masujących – w bruzdach pod tynkiem

Autor: HANSGROHE

Użycie modułu prysznicowego podtynkowego (stelaża) ułatwia i przyspiesza montaż

WAŻNE

Usytuowanie prysznica – wymagania

  • wysokość pomieszczenia co najmniej 2,3 m;
  • możliwość odprowadzenia ścieków (kanalizacja bezpośrednio pod brodzikiem lub w pobliżu);
  • instalacja elektryczna w bezpiecznej odległości (zgodnie z normą);
  • zasilanie kablem elektrycznym trójżyłowym przynajmniej o przekroju 2,5 mm2 z odpowiednimi zabezpieczeniami przed porażeniem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Bateria wannowa powinn pasować do aranżacji łazienki, ale to nie jedyne kryterium wyboru. Baterie łazienkowe...

Ekologiczne baterie łazienkowe

Elegancki i nowoczesny wygląd baterii łazienkowych to nie wszystko – od zastosowanych rozwiązań w...

Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Remont łazienki. Czy warto wymieniać armaturę...

Jeżeli masz zamiar odświeżyć swoją łazienkę, warto rozważyć wymianę armatury łazienkowej. Współczesne...

Bateria umywalkowa - jak wybrać najlepszą?

Z baterii umywalkowej korzystasz przynajmniej kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.