| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Bateria podtynkowa do prysznica - sposób podłączenia

Bateria podtynkowa do prysznica - sposób podłączenia

Chcąc być w zgodzie z łazienkowymi trendami planujesz montaż baterii podtynkowej. Zastanawiasz się zapewne, jak ją podłączyć... Czy to dużo trudniejsze zadanie niż podłączenie baterii w tradycyjny sposób? Podpowiadamy jak to zrobić. Sprawdź, jakich zasad należy się trzymać przy montażu baterii podtynkowej do prysznica.

Doprowadzenie wody do natrysku powinno być wykonane na sztywno (bez użycia wężyków w oplocie) i wyposażone w zawory odcinające umożliwiające odcięcie dopływu wody do baterii prysznicowej bez konieczności zamykania jej przepływu w całym budynku. Zawory należy umieścić w dostępnym miejscu lub za drzwiczkami rewizyjnymi.

Nominalny przepływ wody powinien wynosić 15-20 l/min (chyba że instrukcja obsługi dla konkretnego prysznica mówi inaczej), nominalne ciśnienie robocze 0,2-0,4 MPa, a temperatura ciepłej wody mniej więcej 40°C. Zwykle wystarczająca jest średnica podejścia wodociągowego DN15, a w przypadku natrysku z dyszami – DN20.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Komfort kąpieli podwyższa zastosowanie baterii termostatycznej, która umożliwia ustawienie pokrętłem temperatury wody i utrzymywanie jej automatycznie na zadanym poziomie, niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji.

Jeśli woda w instalacji jest twarda, należy ją uzdatniać, a przynajmniej użyć filtrów węglowych i poddać zmiękczaniu, ponieważ wszelkie urządzenia prysznicowe, a zwłaszcza dysze masujące, są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i zarastanie kamieniem kotłowym. Zaniedbanie tego prowadzi do skrócenia ich żywotności i sprawia, że korzystanie z nich w krótkim czasie przestaje być komfortowe.

Zwyczajowo doprowadzenie wody do baterii prysznicowej umieszcza się 80-90 cm nad brodzikiem, chyba że instrukcja montażu mówi inaczej. W przypadku baterii podtynkowych widoczne są jedynie wylewka i pokrętła do regulowania przepływu wody. Elementy mieszające wodę do wymaganej temperatury i kierujące ją dalej do deszczownicy lub wylewki prysznicowej są umieszczone w puszce pod tynkiem.

Montaż puszki oraz rur z ciepłą i zimną wodą trzeba przeprowadzić przed położeniem glazury lub wykończeniem ścian kabiny w inny sposób.

Najpierw do miejsca wyznaczonego na baterię doprowadza się instalację wodną: przewód wody zimnej po prawej, ciepłej – po lewej stronie na tej samej wysokości. W ścianie należy wykuć wnękę o głębokości od mniej więcej 6 do prawie 11 cm, w której zmieści się element podtynkowy (mocuje się go śrubami), i bruzdy na przewody doprowadzające wodę do wylewki, łącznika do węża ze słuchawką prysznicową lub deszczownicy. Po zamontowaniu wszystkich elementów trzeba wyrównać bruzdy i wykończyć powierzchnię ściany, a następnie przymocować element natynkowy, podłączyć wylewkę, deszczownicę i/lub wąż prysznicowy.

Element podtynkowy można zamontować także na stelażu instalacyjnym. Producenci mają w swojej ofercie stelaże specjalnie przeznaczone do baterii podtynkowych. Można się wtedy obejść bez kucia. Stelaż obudowuje się wodoodpornymi płytami gipsowo- -kartonowymi i wykańcza je podobnie jak ścianę – najczęściej płytkami ceramicznymi

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Główne elementy baterii podtynkowej umieszcza się w specjalnej puszce w ścianie, a odcinki rur doprowadzające wodę do wylewki, deszczownicy, węża i ewentualnie dysz masujących – w bruzdach pod tynkiem

Autor: HANSGROHE

Użycie modułu prysznicowego podtynkowego (stelaża) ułatwia i przyspiesza montaż

WAŻNE

Usytuowanie prysznica – wymagania

  • wysokość pomieszczenia co najmniej 2,3 m;
  • możliwość odprowadzenia ścieków (kanalizacja bezpośrednio pod brodzikiem lub w pobliżu);
  • instalacja elektryczna w bezpiecznej odległości (zgodnie z normą);
  • zasilanie kablem elektrycznym trójżyłowym przynajmniej o przekroju 2,5 mm2 z odpowiednimi zabezpieczeniami przed porażeniem.

Przeczytaj dodatkowo:
Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Wygodna umywalka do łazienki. Zasady wyboru...

Wybór umywalki do łazienki niesie wiele dylematów. Na początku trzeba się zdecydować, czy...

Remont łazienki. Czy warto wymieniać armaturę...

Jeżeli masz zamiar odświeżyć swoją łazienkę, warto rozważyć wymianę armatury łazienkowej. Współczesne...

Ekologiczne baterie łazienkowe

Elegancki i nowoczesny wygląd baterii łazienkowych to nie wszystko – od zastosowanych rozwiązań w...

Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Bateria wannowa powinn pasować do aranżacji łazienki, ale to nie jedyne kryterium wyboru. Baterie łazienkowe...