Najlepsza pralka - czyli jaka? Radzimy, jaką wybrać pralkę

2019-04-25 12:41

Dobra pralka to taka, która idealnie odnajdzie się w twojej łazience niezależnie od jej wielkości, a przy tym pomieści cały załadunek prania w zależności od potrzeb domowników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę.

Samsung pralki QuickDrive
Autor: materiały prasowe Samsung pralki QuickDrive, poj. 7, 8, 9 i 10 kg, prędkość wirowania 1400 obr./min, skrócenie czasu prania nawet o połowę; Swirl+ - dzięki innowacyjnej budowie bębna urządzenie wykonuje cykl prania w krótszym czasie, nie naruszając struktury tkanin; autodozowanie - automatyczne dobieranie odpowiedniej ilości detergentu i płynu do płukania; silnik Digital Inverter - 10-lat gwarancji; Eco Bubble - tworząc aktywną pianę powstałą w wyniku łączenia powietrza, wody i detergentu, umożliwia skuteczne usuwanie plam nawet w niskich temperaturach; AddWash™ - możliwość dodania ubrań już po rozpoczęciu cyklu; możliwość sterowania z poziomu aplikacji Smart Things. Ceny od ok. 2600 do 6200 zł

Trudno sobie bez niej wyobrazić normalne funkcjonowanie nawet, gdy się jest singlem. A kiedy w grę wchodzi rodzina - w domu są dzieciaki, a nierzadko też i zwierzęta, to bez pralki nie da się prowadzić domu. Nowoczesne pralki mają wiele rozmaitych programów oraz funkcji, że czasem nie wiadomo na jaki model się zdecydować - czy bardziej przyda się taka, która pierze kurtki puchowe czy może z programem dla uprawiających sport albo ze specjalnym do prania jeansu? Zanim jednak wybierzemy zakres programów, musimy się zastanowić jak ma być ładowana.

Pralka ładowana od frontu czy od góry?

Przed zakupem pralki trzeba się zastanowić nad jej typem. W zależności od tego, ile miejsca masz w łazience. Ważne jest gdzie chcemy ją postawić, od tego zależy czy wybierzemy pralkę wolno stojącą (nie należy jej niczym zabudowywać!) czy przeznaczoną do zabudowy, bo zakładamy, że stanie w ciągu kuchennym pod blatem. Wbrew pozorom bardzo istotne jest również czy wybierzemy pralkę ładowaną klasycznie czy może od góry. W pierwszym przypadku musimy pamiętać, że gdy chcemy móc swobodnie wkładać i wyjmować rzeczy musimy mieć wolną przestrzeń przed pralką, by móc urządzenie swobodnie otworzyć. Jednak na takiej, klasycznej, pralce można ustawić w słupku, np. suszarkę albo postawić na niej choćby niezbędne w łazience kosmetyki. Pralka ładowano od góry już nam to uniemożliwi, ponieważ, za każdym razem musielibyśmy wszystko z niej zdejmować. Jednak ma też swoje plusy. Jeśli, bowiem miejsca mamy mało, a już na pewno przed pralką, to ten model będzie idealny.

  • Pralki ładowane od przodu

Pralki ładowane od przodu zajmują zwykle więcej miejsca, a ich wymiary to przeciętnie: szerokość około 60 cm, głębokość 33-65 cm, a wysokość 82-85 cm. Zaletą pralek tego typu jest możliwość wykorzystania blatu jako dodatkowej półki w łazience.

Przed taką pralką potrzeba jeszcze co najmniej 60 cm (to absolutne minimum) wolnego miejsca, żeby móc ją otworzyć, ukucnąć i włożyć lub wyjąć pranie. Głębokość takich pralek to najczęściej 50-60 cm, ale jest też sporo płytkich – o głębokości 33-40 cm. W sumie można rozważać ich zakup, jeśli dysponujemy miejscem o wymiarach co najmniej 50 x 95 cm (ale trzeba brać pod uwagę, że urządzeń o szerokości 50 cm jest na rynku mało). Jeśli chcemy, żeby korzystanie z pralki było w miarę wygodne i wybór urządzeń duży – miejsce na nią powinno mieć wymiary 60 x 130 cm. Warto sprawdzić, w którą stronę otwierają się drzwi pralki, zwłaszcza jeśli ma stanąć w rogu pomieszczenia. Zaletą pralek z załadunkiem od przodu jest możliwość wykorzystania miejsca bezpośrednio nad nimi – na przykład kładzenia na nich lekkich przedmiotów (wiele ma specjalnie do tego przystosowaną górną płytę obudowy). Można też zamocować nad pralką blat, by uniknąć problemów wynikających z wibracji podczas jej pracy.

  • Pralki ładowane od góry

Pralki ładowane od góry zajmują mniej miejsca, ale trzeba pamiętać, że nad tego typu urządzeniem musimy zostawić wolną przestrzeń (ok. 60 cm) na wygodne otwieranie klapy.

Zawiasy pokrywy najczęściej są po stronie węższej, tam też znajdują się węże podłączeniowe, dzięki czemu pralkę można wsunąć do wnęki tylko minimalnie szerszej niż 40 cm. Wolna przestrzeń wokół niej nie musi być tak duża jak w przypadku pralek ładowanych od frontu – nie trzeba przy niej kucać ani się nisko schylać. Wystarczy 30 cm, choć wygodnie jest dopiero wte-dy, kiedy wolna przestrzeń ma szerokość co najmniej 50 cm. Ładowanie od góry ogranicza oczywiście możliwości wykorzystania miejsca nad pralką – półkę czy szafkę można zamocować na wysokości, która nie utrudni otwierania pokrywy i nachylania się nad bębnem, czyli raczej nie niżej niż 1,5 m nad podłogą. A jeśli szafka ma głębokość ponad 20 cm, lepiej jeszcze wyżej, by nie uderzać w nią głową.

Przeczytaj też:

Czy łatwiej obsługiwać pralkę ładowaną od frontu, czy od góry? Tu zdania są podzielone – jedni wolą sięgać do niej z góry (bo nie muszą kucać), inni uważają, że boczny otwór załadunkowy jest wygodniejszy, bo jest większy (w wielu mode-lach średnica przekracza 40 cm) i łatwiej przez niego wyciągać zawartość pralki prosto do miski.

Wymiary pralki oraz pojemność bębna

Standardowa pralka ma 82-85 cm wysokości oraz zwykle 60 cm szerokości i do 60 cm głębokości. Te modele mieszczą zazwyczaj do 13 kg suchego prania i sprawdzają się przy licznych domownikach. Jeśli jednak zależy nam na miejscu, warto zwrócić uwagę na pralki typu slim – różnią się tym od standardowych, że mają mniejszą głębokość, a ta zaczyna się już od 33 cm. Oczywiście mają w związku z tym mniejszą pojemność, która wynosi, odpowiednio do głębokości, do 6 kg. I wreszcie pralki tzw. kompaktowe, które mają pomniejszone wszystkie wymiary. Te są niższe -70-80 cm, węższe 50-60 cm oraz płytsze od standardowych i mają 30-45 cm. Mieści się w nich do 4,5 kg suchych rzeczy. Z kolei pralki ładowane od góry mogą być nieco wyższe – do 90 cm, mają standardową głębokość (60 cm), ale też są węższe – ich szerokość to ok. 40 cm. Oczywiście muszą mieć wolną przestrzeń na górze, by móc je swobodnie wypełnić praniem, a ich pojemność sięga 8 kg.

Nowoczesna pralka: jakie ma funkcje?

Niektóre funkcje pralek nie mają większego znaczenia – służą jedynie marketingowi, bo różnicy w działaniu pralki reklamowanej jako wyposażona w unikalną funkcję i każdej innej „zwykłej” użytkownik pewnie nie byłby w stanie zauważyć, gdyby oczywiście miał możliwość ich bezpośredniego porównania. Sama świadomość posiadania urządzenia „z bajerami” oczywiście nie jest bez znaczenia, ale chyba nie warto za nią dużo płacić. A jakie funkcje pralek (poza typowymi: pranie tkanin bawełnianych, syntetycznych, mieszanych, delikatne, lekko zabrudzone, bio, eko) rzeczywiście mogą się przydać? Oto kilka, które według nas są warte uwagi.

Niektóre z nich, jak np. kontrolę wsadu ma już większość pralek. Polega na tym, że urządzenie mając wbudowany czujnik wagi wsadu automatycznie uruchamia odpowiedni program, a co za tym idzie także ilość wody. Możemy też spotkać się z funkcją prania parowego – pozwala ona na odświeżenie rzeczy raczej czystych, a głównie chodzi o pozbawienie zapachów, np. dymu tytoniowego. Pranie bąbelkowe sprzyja lepszemu rozpuszczeniu detergentu i wtedy dopiero odbywa się pranie zasadnicze, co znacznie usuwa zabrudzenia. Z kolei pranie deszczowe opiera się na dodatkowej pompie, która z dna bębna pobiera wodę ze środkiem piorącym i przez dodatkowy system obiegu wody transportuje je do górnej części, a woda spryskuje pranie równomiernie od góry. Aktywny tlen – tę funkcję też znajdziemy w niektórych modelach pralek. Polega na wytwarzaniu aktywnego tlenu, który delikatnie oczyszcza tkaniny. Co ważne działa skutecznie nawet w bardzo niskich temperaturach, a nawet bez wody. Działa podobnie jak pranie parowe.

To ważne, by dobrze dobierać program prania do odpowiednich tkanin, gdyż po pierwsze możemy liczyć na dokładne wypranie, a po drugie na „dłuższy żywot” naszych ubrań. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w instrukcjach obsługi. Warto zatem do nich zaglądać.

  • Opóźnienie

Umożliwia zaprogramowanie momentu rozpoczęcia prania nawet kilka-kilkanaście godzin po włączeniu pralki. Możemy więc uruchomić ją wieczorem lub przed wyjściem z domu, a pranie zakończy się w momencie, kiedy będziemy mieli możliwość wyjęcia upranych rzeczy – rano lub po naszym powrocie. Dzięki temu nie będą długo leżały mokre w zamkniętej pralce.

  • Szybkie pranie

Czasami chcemy uprać tylko jedno niezbyt brudne ubranie, które jest nam potrzebne jak najszybciej. Są pralki, które poradzą sobie z tym nawet w 15 minut, podczas gdy standardowe pranie trwa jedną-dwie godziny.

  • Długie płukanie

Dzieci mają delikatną skórę, więc lepiej, by nie mia-a kontaktu z detergentem. Dlatego warto wybrać pralkę, która ma program z wydłużonym etapem płukania, by zminimalizować ryzyko pozostania na ubraniu resztek proszku czy płynu.

  • Pranie koszul

Czas trwania poszczególnych etapów prania i temperatura wody są zoptymalizowane tak, by ze stosunkowo delikatnych, cienkich tkanin usunąć nawet duże zabrudzenia, a przy tym ich nie zniszczyć i co najważniejsze – zbytnio nie pognieść.

  • Pranie butów

Parametry prania są dostosowane do prania butów sportowych (tkanina + tworzywo sztuczne).

  • Outdoor

Program do prania odzieży impregnowanej, bez użycia płynu do płukania, nawet jeśli jest wlany do dozownika.

Przydatne mogą być także funkcje w rodzaju sygnalizacji dźwiękowej zakończenia prania, sygnalizacji zbyt dużej ilości środka piorącego, oświetlenia bębna, jego dodatkowego wygłuszenia, zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem rąk przez pokrywę pralki, ustawiania bębna otworem do góry (w pralkach z załadunkiem od góry) czy zabezpieczenia przeciwwypływowego.

Zobacz też, jak pomysłowo ukryć pralkę w łazience.

Wyposażenie pralki

Warto zwrócić uwagę, na to czego tzw. gołym okiem nie widać, czyli na silnik. Coraz więcej producentów podkreśla, że w urządzeniu zastosowano silnik bezszczotkowy (czyli inwertorowy). Nie jest to wprawdzie hit ostatnich miesięcy, ale taka informacja jest podawana. Trzeba zatem wiedzieć, że silniki bezszczotkowe są bardziej ciche, pracują stabilniej, są też trwalsze (gwarancja nawet do 10 lat!), ale niestety droższe. Klasyczne coś za coś… Każda pralka ma panel sterujący. W jednych modelach jest to pokrętło (lub dwa w starszych modelach) do ustawiania programu oraz temperatury, w innych ekran i uruchamiane dotykowo piktogramy. Najczęściej urządzenie sygnalizuje dźwiękiem, że zakończyło pracę, ale może też wyświetlać informacje o aktualnie włączonym programie, jak i czasie który został do jego zakończeniu, co jest ważne gdy, np. zamierzamy wyjść z domu. Takie opcje jak opóźniony start czy połowa wsadu mają już wszystkie pralki, a niektóre można uruchamiać nawet za pomocą aplikacji w smartfonie. Nie można też pominąć możliwości dokładania rzeczy w trakcie prania, co oferuje jedna z firm. Służą do tego specjalne drzwiczki, więc zapominalscy mogą spać spokojnie.
Wszystkie pralki mają szufladki na środki piorące. Ale są też modele wyposażone w szuflady czy pojemniki, do których wkłada się opakowanie (np. butelkę) z większą ilością środka piorącego czy zmiękczającego i pralka sama sobie dozuje jego odpowiednią ilość. A wymieniamy (dolewamy) go dopiero wtedy, gdy się skończy.

Bęben też jest ważny

Jego właściwa konstrukcja ma duży wpływ na jakość pranych rzeczy. Zwłaszcza wirowanie, „wciągające” włókna do miniotworów może osłabiać jakość tkanin. Warto zatem zwrócić uwagę, czy w danym modelu pralki jest mowa o konstrukcji bębna, nazwy - plaster miodu, czy diament – sugerują, że producent zastosował technologię chroniącą tkaniny. Nie powinno się też nadmiernie bębna wypełniać. Ciasno upchane rzeczy będą w tej sytuacji na pewno gorzej wyprane. Podobnie zresztą jak długo „zbierane”, by wypełnić pralkę z pojemnym bębnem – to nie służy rzeczom zaplamionym, bo im dłużej plamy „czekają” na usunięcie, tym bardziej się utrwalają i trudniej je potem sprać.

Jedną z najbardziej eksponowanych cech pralek jest prędkość obrotowa bębna. Im większa, tym lepiej – taki wniosek można wyciągnąć, porównując ceny pralek. Bo najtańsze mode le zwykle mogą wirować z prędkością 600-800 obr./ min a najdroższe rozpędzają się do 1600, a nawet 2000 obr./min. Co dają tak wysokie obroty? Skuteczniejsze odwirowanie – im większa prędkość, tym mniej mokre pranie wyjmujemy z pralki. Ale jest też druga strona medalu. Większość tkanin po tak brutalnym potraktowaniu jest pognieciona do tego stopnia, że przed próbą uprasowania wymaga ponownego namoczenia, co i tak nie gwarantuje sukcesu. A więc żeby ich nie zniszczyć, a przede wszystkim się nie namęczyć, zdecydowana większość użytkowników z najwyższych obrotów nie korzysta (no, może poza praniem pościeli), zmniejszając je podczas wyboru programu prania. A zatem można uznać, że w trakcie poszukiwań urządzenia do typowych zastosowań prędkość obrotowa nie powinna być parametrem decydującym o wyborze – 800-1000 obr./min powinno każdemu wystarczyć. Warto wiedzieć, że silniki komutatorowe stosowane w pralkach wirujących z prędkością powyżej 800 obr./min są głośniejsze od klatkowych (w wolniejszych pralkach). Cichsze silniki indukcyjne stosuje się raczej w droższych modelach. Większa prędkość wirowania nie musi oznaczać większego poboru energii, bo trwa ono krócej, niż gdy odbywa się z mniejszą prędkością.

Pralka energooszczędna: ważne parametry

Mało kto na nie patrzy, a one informują o tym czy kupujemy pralkę dbającą o nas i nasz budżet. Oczywiście zarówno pobór wody, jak i energii może być zróżnicowany nawet w ty samym urządzeniu w zależności od programu. Zwykle jednak na etykiecie, naklejonej na każdym modelu pralki, są te dane wyszczególnione i warto brać je pod uwagę. I tak efektywność energetyczna waha się od A+++ do D, zaś prania i wirowania od A do D. Jeszcze jedną istotną kwestią jest głośność, zwłaszcza gdy pierzemy w nocy lub pralka stoi w kuchni. Dla porównania – rozmowa dwóch osób, to ok. 50 dB. Im zatem cichsza praca pralki, tym większy komfort domowników.

Cena pralki

Cena nie ma już takiego wpływu na wybór urządzenia, jak dawniej. Obecnie większość pralek ma podobne programy i co innego zwraca uwagę kupujących. Najtańsze pralki – ok. 800 zł – kupowane są zazwyczaj do mieszkań na wynajem. Najlepiej sprzedają się pralki w przedziale cenowym 1300-2000 zł. W zasadzie wszystkie są dostępne w systemie sprzedaży ratalnej.

Gdy pralka „nie dopiera”

Najczęściej zdarza się, że za „własne błędy” winimy urządzenie, no i oczywiście środek piorący. Nie zawsze jednak wina leży po stronie pralki i  proszku czy płynu piorącego. Dlatego zapytaliśmy u źródeł, jakie błędy popełniamy piorąc.

Zdaniem eksperta

Ewy Wojtaszek, reprezentującej markę Persil, odpowiada na pytanie jak dobrze prać i jakie są najczęściej popełniane błędy podczas stosowania środków piorących.

1. Zbyt duże ilości detergentu

Na opakowaniach płynów czy proszków zawsze znajdziemy instrukcję dozowania. Jednak bardzo często używamy zbyt dużej ilości środków, wychodząc z założenia, że pomoże nam to usunąć większe zabrudzenia. Nic bardziej mylącego. Za duża dawka detergentu nie tylko może zniszczyć ubrania, ale również spowodować u nas alergie. Dodatkowo pranie nadal nie będzie nieskazitelnie czyste, ponieważ w pralce wytworzy się zbyt intensywna piana, która może spowodować nadmierne osadzanie się brudu na różnych elementach odzieży, np. w przypadku koszul najczęściej są to mankiety i kołnierzyki.

2. Nieodpowiedni dobór środka piorącego do tkaniny

Nie bez powodu są produkty przeznaczone do kolorowych i do białych tkanin. Stosowanie niewłaściwego środka skutkuje zniszczeniem, zszarzeniem, czy też zmianą barwy pranych ubrań. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić odzieży sportowej. Aby mieć pewność, że nie uszkodzimy jej struktury, powinniśmy używać delikatnych, płynnych środków piorących i zrezygnować z wszelkiego rodzaju wybielaczy oraz płynów do płukania.

3. Niewłaściwa temperatura i cykl prania

Wybierając cykl i temperaturę prania powinniśmy się sugerować nie tylko typem tkanin oraz stopniem zabrudzenia, ale również informacjami zawartymi na opakowaniach środków piorących. W przypadku kiedy dany produkt osiąga właściwości piorące już w 30 stopniach, pranie odzieży w wyższej temperaturze skutkuje zużyciem większej ilości energii, a zadana wyższa temperatura prania od maksymalnej, podanej na opakowaniu, może zniszczyć tkaninę.

4. Niewłaściwe stosowanie kapsułek piorących

Nieprzestrzeganie instrukcji podanych na etykietach opakowań prowadzi do ich niewłaściwego użycia, co często zdarza się w przypadku kapsułek do prania. Wiele osób wypełnia bęben w nieodpowiedniej kolejności, wrzucając najpierw brudną odzież, a dopiero później kapsułkę, co jest błędem. Aby zachować pełnię właściwości piorących oraz uniknąć zniszczenia pranych ubrań, kapsułka powinna jako pierwsza trafić na dno pralki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie