| muratordom.pl » Łazienka » AGD do łazienki » Specjalne programy prania

Specjalne programy prania

Każda pralka ma co najmniej trzy podstawowe programy prania: do tkanin bawełnianych, mieszanych i syntetycznych. Możliwości urządzeń zwykle są jednak znacznie większe. 

Najczęściej spotykane specjalne programy prania:

  • Pranie wełny. Ten program prania producenci nazywają również praniem ręcznym. Pranie zazwyczaj odbywa się w większej ilości wody i niższej temperaturze, a ilość pranych tkanin powinna być mniejsza niż całkowity wsad. Przez większą część cyklu tkaniny moczą się w wodzie, a obroty bębna są wolniejsze niż w innych programach. W niektórych typach pralek bęben nie obraca się, a tylko delikatnie kołysze. W innych przeciwnie – dzięki wysokim obrotom bębna tkaniny rozkładają się równomiernie na jego ściankach i nie trą o siebie podczas prania. 
  • Program BIO. Program polega na przedłużeniu fazy prania w temperaturze 40°C (enzymatycznej). W tej temperaturze enzymy najbardziej efektywnie usuwają z tkanin plamy pochodzenia organicznego. Po skończeniu tej fazy roztwór piorący podgrzewa się do temperatury przewidzianej programem. 
    Pranie oszczędne ECO przeznaczone jest do prania bielizny lekko zabrudzonej. Odbywa się w niższej temperaturze, ale trwa dłużej. Mimo wydłużonego cyklu program ECO zużywa mniej energii. Podgrzewanie wody jest bowiem najbardziej energochłonną fazą prania. 
  • Pranie w zwiększonej ilości wody. W tym programie zarówno pranie, jak i płukanie odbywa się w większej niż zwykle ilości wody. Ma to szczególne znaczenie dla osób uczulonych na detergenty i małych dzieci. Program przydatny jest też do prania rzeczy delikatnych. 
  • Dodatkowe płukanie można uruchomić odpowiednim przyciskiem, a w urządzeniach z rozbudowaną elektroniką pralka automatycznie sprawdza czystość wody odprowadzanej do kanalizacji i na tej podstawie dobiera odpowiednią liczbę płukań. 
  • Zatrzymanie wirowania. Pranie pozostanie zanurzone w wodzie z ostatniego płukania. Zapobiega to powstaniu zagnieceń na ubraniach, dlatego niektórzy producenci nazywają tę funkcję systememredukcji zagnieceń. Przed wyjęciem prania wodę z bębna trzeba odpompować. Pompę uruchamia się za pomocą przycisku lub przestawiając pokrętło programatora. 
  • Program krótki. Ten cykl prania trwa krócej (ok. pół godziny). Poleca się go do prania bielizny lekko zabrudzonej. 

Przeczytaj dodatkowo:
Pralko-suszarki

Jeśli irytują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania – zainwestuj w...

Rodzaje i funkcje suszarek

Im lepiej odwirowane pranie w pralce, tym mniej kosztuje jego wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o...

Pralka w łazience: we wnęce lub za drzwiami

Nie masz w domu pralni, a nie wyobrażasz sobie ustawienia pralki w kuchni. Pozostaje Ci więc wygospodarowanie...

Pralki do małych łazienek

Na rynku sprzętu AGD, oprócz tradycyjnych pralek ładowanych od frontu, jest coraz większy wybór...

Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich...

Suszenie ubrań może sprawić problem przede wszystkim, tym którym brakuje miejsca na ich rozwieszanie. Problem...

Pralka potrafi

Wyposażona w najnowsze rozwiązania techniczne pralka nie tylko sama dobierze odpowiedni program, ale...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.