| muratordom.pl » Łazienka » AGD do łazienki » Specjalne programy prania

Specjalne programy prania

Każda pralka ma co najmniej trzy podstawowe programy prania: do tkanin bawełnianych, mieszanych i syntetycznych. Możliwości urządzeń zwykle są jednak znacznie większe. 

Najczęściej spotykane specjalne programy prania:

  • Pranie wełny. Ten program prania producenci nazywają również praniem ręcznym. Pranie zazwyczaj odbywa się w większej ilości wody i niższej temperaturze, a ilość pranych tkanin powinna być mniejsza niż całkowity wsad. Przez większą część cyklu tkaniny moczą się w wodzie, a obroty bębna są wolniejsze niż w innych programach. W niektórych typach pralek bęben nie obraca się, a tylko delikatnie kołysze. W innych przeciwnie – dzięki wysokim obrotom bębna tkaniny rozkładają się równomiernie na jego ściankach i nie trą o siebie podczas prania. 
  • Program BIO. Program polega na przedłużeniu fazy prania w temperaturze 40°C (enzymatycznej). W tej temperaturze enzymy najbardziej efektywnie usuwają z tkanin plamy pochodzenia organicznego. Po skończeniu tej fazy roztwór piorący podgrzewa się do temperatury przewidzianej programem. 
    Pranie oszczędne ECO przeznaczone jest do prania bielizny lekko zabrudzonej. Odbywa się w niższej temperaturze, ale trwa dłużej. Mimo wydłużonego cyklu program ECO zużywa mniej energii. Podgrzewanie wody jest bowiem najbardziej energochłonną fazą prania. 
  • Pranie w zwiększonej ilości wody. W tym programie zarówno pranie, jak i płukanie odbywa się w większej niż zwykle ilości wody. Ma to szczególne znaczenie dla osób uczulonych na detergenty i małych dzieci. Program przydatny jest też do prania rzeczy delikatnych. 
  • Dodatkowe płukanie można uruchomić odpowiednim przyciskiem, a w urządzeniach z rozbudowaną elektroniką pralka automatycznie sprawdza czystość wody odprowadzanej do kanalizacji i na tej podstawie dobiera odpowiednią liczbę płukań. 
  • Zatrzymanie wirowania. Pranie pozostanie zanurzone w wodzie z ostatniego płukania. Zapobiega to powstaniu zagnieceń na ubraniach, dlatego niektórzy producenci nazywają tę funkcję systememredukcji zagnieceń. Przed wyjęciem prania wodę z bębna trzeba odpompować. Pompę uruchamia się za pomocą przycisku lub przestawiając pokrętło programatora. 
  • Program krótki. Ten cykl prania trwa krócej (ok. pół godziny). Poleca się go do prania bielizny lekko zabrudzonej. 

Pralka potrafi

Wyposażona w najnowsze rozwiązania techniczne pralka nie tylko sama dobierze odpowiedni program,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Poznaj możliwości nowoczesnych pralek...

Przy wyborze pralki automatycznej musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy: czy ma być to pralka ładowana...

Pralka w łazience

Jeśli w naszym domu nie ma osobnego pomieszczenia do prania, najlepiej jest ustawić pralkę w łazience. Możemy...

Przed kupnem pralki...

... należy wybrać miejsce, w którym ma być ustawiona. 

Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich...

Suszenie ubrań może sprawić problem przede wszystkim, tym którym brakuje miejsca na ich rozwieszanie. Problem...

Pralnia w domu

To wygodne i praktyczne pomieszczenie. Nie potrzeba na nie wiele miejsca, a znakomicie usprawnia codzienne...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT