| muratordom.pl » Łazienka » AGD do łazienki » Przed kupnem pralki...

Przed kupnem pralki...

... należy wybrać miejsce, w którym ma być ustawiona. 

Autor: Mariusz Bykowski

Pralkę można zainstalować w pomieszczeniu gospodarczym, łazience lub kuchni. Od miejsca instalacji może zależeć, czy urządzenie będzie wolno stojące, czy wbudowane (na przykład w ciąg szafek kuchennych). Jeśli nie ma miejsca na dużą pralkę (drzwiczki powinny się swobodnie otwierać, zatem istotny jest wymiar urządzenia z otwartymi drzwiczkami oraz kierunek ich otwierania), można zdecydować się na pralkę o mniejszych wymiarach. Trzeba sprawdzić możliwość podłączenia do instalacji wodnej, kanalizacji i gniazda elektrycznego. Do większości pralek doprowadza się jedynie zimną wodę. Tylko niektóre można podłączyć również do ciepłej. Pralka, która pobiera do prania ciepłą wodę z instalacji, zużywa mniej energii elektrycznej – nie musi podgrzewać wody. Należy jednak pamiętać, że ciepła woda jest gorszej jakości niż zimna, zatem i efekt prania może być gorszy. Wiele zanieczyszczeń, zwłaszcza organicznych (na przykład jaja, krew czy mleko) najłatwiej usunąć w temperaturze około 40°C, a więc niższej niż temperatura ciepłej wody w instalacji. Woda o niższej temperaturze potrzebna jest również do prania tkanin delikatnych.

... należy zastanowić się nad pojemnością bębna

Dla gospodarstw domowych, w których są więcej niż dwie osoby, zaleca się pralki o normalnej pojemności bębna (około 5 kg). Mniejsze, trzykilogramowe urządzenia musiałyby pracować niemal codziennie. Pralki o mniejszych wymiarach polecane są tam, gdzie nie ma miejsca na większe urządzenie.

... należy pomyśleć jakie funkcje i dodatkowe programy są potrzebne

Pralki mogą mieć ich wiele. Należy wybrać te, które rzeczywiście są najważniejsze. Jeśli ktoś nie lubi i nie chce prać ręcznie, powinien szukać pralki z programem do prania wełny lub tkanin delikatnych. Jeśli zaś użytkownik zamierza programować rozpoczęcie czasu prania, powinien wybrać urządzenie z Timerem, a gdy pranie będzie się odbywać w późnych godzinach, należy pomyśleć o urządzeniu dobrze wyciszonym.

... warto sprawdzić, ile wody i energii elektrycznej zużywa wybrane urządzenie

Producenci podają je dla podstawowego cyklu prania w temperaturze 60°C. Im mniej wody pralka zużywa w cyklu prania, tym mniej energii trzeba do jej podgrzania i mniej ścieków odpłynie do kanalizacji lub szamba – pranie jest więc tańsze.

... należy ustalić, jakie są obroty bębna pralki podczas wirowania

Mogą być różne: od 400 do 1600 na minutę. Im większa jest liczba obrotów – tym mniej wilgotne pranie wyjmuje się z pralki. Wysokie obroty – powyżej 1000 – powinno się jednak stosować jedynie do tkanin wytrzymałych. Regulacja obrotów może być płynna lub skokowa. Mocy urządzenia (w watach) nie należy odczytywać jako zużycia energii elektrycznej. Im większa moc, tym większe możliwości danego sprzętu.

Pralko-suszarki

Jeśli irytują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania – zainwestuj w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaką pralkę i suszarkę wybrać? Zobacz, jakie...

Wobec ogromnego wyboru sprzętów AGD niejeden z nas staje przed trudną decyzją: jaką pralkę wybrać....

Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich...

Suszenie ubrań może sprawić problem przede wszystkim, tym którym brakuje miejsca na ich rozwieszanie. Problem...

Jak wybrać pralkę? Praktyczne wskazówki

Nikt dzisiaj nie wyobraża sobie ręcznego prania ubrań, pościeli czy ręczników. Pralka w mieszkaniu to...

Poznaj możliwości nowoczesnych pralek...

Przy wyborze pralki automatycznej musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy: czy ma być to pralka ładowana...

Pralnia w domu

To wygodne i praktyczne pomieszczenie. Nie potrzeba na nie wiele miejsca, a znakomicie usprawnia codzienne...

Pralko-suszarki

Jeśli irytują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania – zainwestuj w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.