| muratordom.pl » Łazienka » AGD do łazienki » Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich zalety i wady

Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich zalety i wady

Suszenie ubrań może sprawić problem przede wszystkim, tym którym brakuje miejsca na ich rozwieszanie. Problem ten rozwiązują elektryczne suszarki do ubrań lub pralkosuszarki, które dają możliwość ich wysuszenia w ciągu jednej lub dwóch godzin.

Czy warto kupić elektryczną suszarkę do ubrań?

Cykl suszenia w typowej suszarce kondensacyjnej o ładowności 7 kg pochłania 4-5 kWh energii elektrycznej (co kosztuje niecałe 3 zł w taryfie całodobowej). Jeśli eksploatacja ma być tańsza, można kupić suszarkę z pompą ciepła pobierającą mniej więcej o połowę mniej energii – jej klasę energetyczną opisuje się często jako A-50%. Ale za takie urządzenie trzeba zapłacić blisko 3 tys. zł, czyli mniej więcej dwa razy tyle co za większość konwencjonalnych, z elektryczną grzałką, w klasie energetycznej C albo B.

By mniej płacić za energię, warto poszukać urządzenia wyposażonego w czujniki wilgotności, wstrzymującego pracę natychmiast po wysuszeniu zawartości. Suszarki do ubrań, mimo że wydają się bardzo pomocne, mogą sprawiać problemy. Tkaniny, szczególnie syntetyczne, często po suszeniu w nich są bardzo pogniecione, przez co trudne do uprasowania. Programy suszarek mają funkcję „do prasowania” – ubrania nie są suszone do końca i dzięki temu prasowanie jest łatwiejsze.

Lepsza suszarka czy pralkosuszarka?

Pralka z funkcją suszarki kosztuje niewiele więcej niż sama pralka i zajmuje tyle samo miejsca. Uruchamiając pralkę, można ją zaprogramować tak, by od razu wysuszyła pranie, a w przypadku osobnych urządzeń po upraniu trzeba je do suszarki przełożyć.

Trzeba pamiętać, że suszenie nie może się odbywać przy pełnym załadunku pralki (na przykład w pralkosuszarce o ładowności 7 kg można suszyć do 5 kg tkanin, a w niektórych modelach tylko połowę maksymalnego załadunku).

Dwa osobne urządzenia umożliwiają jednoczesne suszenie i pranie następnej partii ubrań w tym samym czasie. Osobne suszarki do ubrań zwykle są w stanie suszyć 7 kg, a niektóre nawet 9 kg tkanin w jednym cyklu, a więc o połowę więcej niż większość pralkosuszarek.

Zwolennicy osobnych urządzeń zwykle podkreślają ich większą niezawodność – awaria jednego z nich nie unieruchamia drugiego. Ale chyba marną pociechą jest możliwość suszenia, gdy nie działa pralka. Natomiast zepsucie elementu odpowiedzialnego za suszenie w pralkosuszarce niekoniecznie musi być równoznaczne z niemożnością uruchomienia samego prania.

Niektóre suszarki wyposażone są w specjalne kosze zapobiegające gnieceniu i zniszczeniu delikatnych tkanin.

Czy pranie w pralkosuszarce jest droższe niż pranie w samej pralce?

Pralkosuszarki charakteryzują się zwykle gorszą klasą energetyczną niż pralki. Ale nie znaczy to, że są bardziej energochłonne jako pralki. W pralkosuszarkach podczas przyznawania klasy rozpatruje się cykl z etapem suszenia, w trakcie którego pobór energii jest bardzo duży. Gdyby sprawdzić, ile energii potrzebuje pralkosuszarka do samego prania, okazałoby się, że mniej więcej tyle samo co jej odpowiedniki bez funkcji suszenia w lepszej klasie energetycznej.

Autor: Hotpoint-Ariston

Pralkosuszarka zajmuje tyle samo miejsca co pralka i nie trzeba przekładać do niej mokrych ubrań po upraniu.

Autor: Hotpoint-Ariston

Na suszarkę do ubrań potrzebne jest dodatkowe miejsce. Można za to kupić suszarkę z pompą ciepła, która pobiera nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż zwykła suszarka kondensacyjna.

Poznaj możliwości nowoczesnych pralek automatycznych: pranie butów, program Outdoor... Zobacz co jeszcze potrafią

Przy wyborze pralki automatycznej musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy: czy ma być to pralka...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pralka potrafi

Wyposażona w najnowsze rozwiązania techniczne pralka nie tylko sama dobierze odpowiedni program, ale...

Funkcjonalna pralka - sprawdź jakich funkcji nie...

Kupujący pralkę często bywają zdezorientowani, ponieważ te same funkcje czy programy prania nazywane są...

Pralka w łazience schowana pod blatem. Praktyczne...

Jeśli w twojej łazience nie ma miejsca na kącik do prania ani wnękę lub szafę, dobrym wyjściem jest...

Pralki do małych łazienek

Na rynku sprzętu AGD, oprócz tradycyjnych pralek ładowanych od frontu, jest coraz większy wybór...

Jak wybrać pralkę? Praktyczne wskazówki

Nikt dzisiaj nie wyobraża sobie ręcznego prania ubrań, pościeli czy ręczników. Pralka w mieszkaniu to...

Rodzaje i funkcje suszarek

Im lepiej odwirowane pranie w pralce, tym mniej kosztuje jego wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT