| muratordom.pl » Łazienka » AGD do łazienki » Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich zalety i wady

Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich zalety i wady

Suszenie ubrań może sprawić problem przede wszystkim, tym którym brakuje miejsca na ich rozwieszanie. Problem ten rozwiązują elektryczne suszarki do ubrań lub pralkosuszarki, które dają możliwość ich wysuszenia w ciągu jednej lub dwóch godzin.

Czy warto kupić elektryczną suszarkę do ubrań?

Cykl suszenia w typowej suszarce kondensacyjnej o ładowności 7 kg pochłania 4-5 kWh energii elektrycznej (co kosztuje niecałe 3 zł w taryfie całodobowej). Jeśli eksploatacja ma być tańsza, można kupić suszarkę z pompą ciepła pobierającą mniej więcej o połowę mniej energii – jej klasę energetyczną opisuje się często jako A-50%. Ale za takie urządzenie trzeba zapłacić blisko 3 tys. zł, czyli mniej więcej dwa razy tyle co za większość konwencjonalnych, z elektryczną grzałką, w klasie energetycznej C albo B.

By mniej płacić za energię, warto poszukać urządzenia wyposażonego w czujniki wilgotności, wstrzymującego pracę natychmiast po wysuszeniu zawartości. Suszarki do ubrań, mimo że wydają się bardzo pomocne, mogą sprawiać problemy. Tkaniny, szczególnie syntetyczne, często po suszeniu w nich są bardzo pogniecione, przez co trudne do uprasowania. Programy suszarek mają funkcję „do prasowania” – ubrania nie są suszone do końca i dzięki temu prasowanie jest łatwiejsze.

Lepsza suszarka czy pralkosuszarka?

Pralka z funkcją suszarki kosztuje niewiele więcej niż sama pralka i zajmuje tyle samo miejsca. Uruchamiając pralkę, można ją zaprogramować tak, by od razu wysuszyła pranie, a w przypadku osobnych urządzeń po upraniu trzeba je do suszarki przełożyć.

Trzeba pamiętać, że suszenie nie może się odbywać przy pełnym załadunku pralki (na przykład w pralkosuszarce o ładowności 7 kg można suszyć do 5 kg tkanin, a w niektórych modelach tylko połowę maksymalnego załadunku).

Dwa osobne urządzenia umożliwiają jednoczesne suszenie i pranie następnej partii ubrań w tym samym czasie. Osobne suszarki do ubrań zwykle są w stanie suszyć 7 kg, a niektóre nawet 9 kg tkanin w jednym cyklu, a więc o połowę więcej niż większość pralkosuszarek.

Zwolennicy osobnych urządzeń zwykle podkreślają ich większą niezawodność – awaria jednego z nich nie unieruchamia drugiego. Ale chyba marną pociechą jest możliwość suszenia, gdy nie działa pralka. Natomiast zepsucie elementu odpowiedzialnego za suszenie w pralkosuszarce niekoniecznie musi być równoznaczne z niemożnością uruchomienia samego prania.

Niektóre suszarki wyposażone są w specjalne kosze zapobiegające gnieceniu i zniszczeniu delikatnych tkanin.

Czy pranie w pralkosuszarce jest droższe niż pranie w samej pralce?

Pralkosuszarki charakteryzują się zwykle gorszą klasą energetyczną niż pralki. Ale nie znaczy to, że są bardziej energochłonne jako pralki. W pralkosuszarkach podczas przyznawania klasy rozpatruje się cykl z etapem suszenia, w trakcie którego pobór energii jest bardzo duży. Gdyby sprawdzić, ile energii potrzebuje pralkosuszarka do samego prania, okazałoby się, że mniej więcej tyle samo co jej odpowiedniki bez funkcji suszenia w lepszej klasie energetycznej.

Autor: Hotpoint-Ariston

Pralkosuszarka zajmuje tyle samo miejsca co pralka i nie trzeba przekładać do niej mokrych ubrań po upraniu.

Autor: Hotpoint-Ariston

Na suszarkę do ubrań potrzebne jest dodatkowe miejsce. Można za to kupić suszarkę z pompą ciepła, która pobiera nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż zwykła suszarka kondensacyjna.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pralka w łazience: we wnęce lub za drzwiami

Nie masz w domu pralni, a nie wyobrażasz sobie ustawienia pralki w kuchni. Pozostaje Ci więc wygospodarowanie...

Przed kupnem pralki...

... należy wybrać miejsce, w którym ma być ustawiona. 

Pralka w łazience

Jeśli w naszym domu nie ma osobnego pomieszczenia do prania, najlepiej jest ustawić pralkę w łazience. Możemy...

Jaką pralkę i suszarkę wybrać? Zobacz, jakie...

Wobec ogromnego wyboru sprzętów AGD niejeden z nas staje przed trudną decyzją: jaką pralkę wybrać....

Najlepsza pralka - czyli jaka? Podpowiadamy, jak...

Dobra pralka to taka, która idealnie odnajdzie się w Twojej łazience niezależnie od jej wielkości, a...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT