Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Kuchnia » Zlewozmywaki i baterie » Zatkany zlew, brodzik, wanna. Jak odetkać odpływ bez pomocy hydraulika?

Zatkany zlew, brodzik, wanna. Jak odetkać odpływ bez pomocy hydraulika?

Zapchany odpływ w zlewie, umywalce, wannie czy brodziku to nic strasznego. Prędzej czy później każdy spotka się z taką sytuacją. Jak sobie wtedy poradzić bez hydraulika? Jak odetkać zapchany zlew?

Najlepiej zacząć działać, zanim dojdzie do całkowitego zatkania odpływu – kiedy zaobserwujemy, że woda zaczyna spływać wolniej niż zwykle lub towarzyszy temu charakterystyczne bulgotanie.

Do odetkania odpływu użyj środków chemicznych

Najmniej wysiłku wymaga użycie środków chemicznych, które można znaleźć na każdym stoisku z chemią gospodarczą. Są to płyny lub proszki zawierające zwykle wodorotlenek sodu (ług sodowy, inaczej soda kaustyczna), które aplikuje się zgodnie z  instrukcją na opakowaniu.

Zaleca się stosować je profilaktycznie, nie czekając, aż ścieki zupełnie przestaną spływać. Działają skutecznie, gdy miejsce, w którym powstał zator, znajduje się bezpośrednio pod otworem odpływowym (a dzieje się tak bardzo często). Rozpuszczają substancje organiczne.

Należy się z  nimi obchodzić ostrożnie – powodują poparzenia skóry. Reakcjom chemicznym zachodzącym w trakcie ich działania towarzyszy wysoka temperatura i  zdarza się, że prowadzi to do nadtopienia instalacji kanalizacyjnej z materiałów złej jakości. Środki chemiczne niszczą też aluminium. Należy brać pod uwagę, że podczas reakcji może nastąpić wyrzut żrącej substancji z otworu, więc nie można się nad nim nachylać, a  z  jego okolic lepiej usunąć wszystkie aluminiowe przedmioty. Jeśli instalacja jest chociaż częściowo wykonana z aluminium – nie powinno się ich stosować.

Środki chemiczne zwykle nie pomagają, gdy zator powstał w dalszej części odpływu – za syfonem. Wtedy w udrożnienie trzeba włożyć więcej wysiłku.

Autor: Andrzej T. Papliński

Zamiast prostego gumowego przepychacza można użyć nowocześniejszego, który jest w stanie wytworzyć dużo większe ciśnienie

Przepychaj, odsysaj przepychaczką

Jeśli obawiasz się zniszczenia instalacji przez środki chemiczne lub okazały się one nieskuteczne, możesz spróbować drugiego prostego sposobu usunięcia zatoru – przepchania lub odessania zanieczyszczeń.

Służy do tego bardzo proste urządzenie nazywane przepychaczem gumowym lub przepychaczką. Jest to gumowy kielich z drążkiem. Nakłada się go na otwór odpływowy i kilkakrotnie energicznie naciska się i odciąga drążek, pompując w ten sposób ścieki, które nie mogły swobodnie spłynąć.

By działanie przepychacza było skuteczne, wolną ręką trzeba zatkać otwór przelewowy w umywalce, wannie lub zlewie. Pompowanie może spowodować zarówno wyssanie zanieczyszczeń, jak i ich przepchnięcie do dalszej części instalacji.

W pierwszym przypadku należy wydobyć je z przyboru sanitarnego, by ponownie nie zatkały odpływu. Jeśli zostaną przepchnięte dalej, trafiają do rur o większej średnicy, w których nie powinny już utknąć.

Zamiast gumowego przepychacza można użyć nowocześniejszego urządzenia (też nazywanego przepychaczem) w formie dużej strzykawki lub pistoletu zakończonych gumową przyssawką. Za jego pomocą również można zarówno odsysać, jak i przepychać (po napełnieniu urządzenia wodą) substancje powodujące zator.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak zamontować w kuchni zlew wpuszczany w blat?...

Montaż zlewozmywaka w blacie nie jest skomplikowany. Zlewozmywak powinno się montować w blacie, który nie...

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to poważna...

Czy zlew pod oknem to dobry pomysł? Wybierz...

Rzut okiem na piękny widok za oknem, to miłe oderwanie od codziennych obowiązków, np. mycia naczyń. Dlaczego...

Wyposażenie kuchni. Porady, jak dopasować baterię...

Odpowiednio dobrana bateria kuchenna ułatwi ci przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich. Na rynku...

Kiedy wybierać baterie łazienkowe i kuchenne? Na...

Rozprowadzając rury do instalacji wodnej, zastanawiamy się czy to odpowiedni moment na wybór armatury...

Co w kuchni obok zlewozmywaka. Szafka, zmywarka,...

Zlewozmywak zawsze występuje w kuchni w duecie z szafką. Jeżeli warunki na to pozwalają, wybierz jak...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.