| muratordom.pl » Kuchnia » Zlewozmywaki i baterie » Zatkany zlew, brodzik, wanna. Jak odetkać odpływ bez pomocy hydraulika?

Zatkany zlew, brodzik, wanna. Jak odetkać odpływ bez pomocy hydraulika?

Zapchany odpływ w zlewie, umywalce, wannie czy brodziku to nic strasznego. Prędzej czy później każdy spotka się z taką sytuacją. Jak sobie wtedy poradzić bez hydraulika? Jak odetkać zapchany zlew?

Najlepiej zacząć działać, zanim dojdzie do całkowitego zatkania odpływu – kiedy zaobserwujemy, że woda zaczyna spływać wolniej niż zwykle lub towarzyszy temu charakterystyczne bulgotanie.

Do odetkania odpływu użyj środków chemicznych

Najmniej wysiłku wymaga użycie środków chemicznych, które można znaleźć na każdym stoisku z chemią gospodarczą. Są to płyny lub proszki zawierające zwykle wodorotlenek sodu (ług sodowy, inaczej soda kaustyczna), które aplikuje się zgodnie z  instrukcją na opakowaniu.

Zaleca się stosować je profilaktycznie, nie czekając, aż ścieki zupełnie przestaną spływać. Działają skutecznie, gdy miejsce, w którym powstał zator, znajduje się bezpośrednio pod otworem odpływowym (a dzieje się tak bardzo często). Rozpuszczają substancje organiczne.

Należy się z  nimi obchodzić ostrożnie – powodują poparzenia skóry. Reakcjom chemicznym zachodzącym w trakcie ich działania towarzyszy wysoka temperatura i  zdarza się, że prowadzi to do nadtopienia instalacji kanalizacyjnej z materiałów złej jakości. Środki chemiczne niszczą też aluminium. Należy brać pod uwagę, że podczas reakcji może nastąpić wyrzut żrącej substancji z otworu, więc nie można się nad nim nachylać, a  z  jego okolic lepiej usunąć wszystkie aluminiowe przedmioty. Jeśli instalacja jest chociaż częściowo wykonana z aluminium – nie powinno się ich stosować.

Środki chemiczne zwykle nie pomagają, gdy zator powstał w dalszej części odpływu – za syfonem. Wtedy w udrożnienie trzeba włożyć więcej wysiłku.

Autor: Andrzej T. Papliński

Zamiast prostego gumowego przepychacza można użyć nowocześniejszego, który jest w stanie wytworzyć dużo większe ciśnienie

Przepychaj, odsysaj przepychaczką

Jeśli obawiasz się zniszczenia instalacji przez środki chemiczne lub okazały się one nieskuteczne, możesz spróbować drugiego prostego sposobu usunięcia zatoru – przepchania lub odessania zanieczyszczeń.

Służy do tego bardzo proste urządzenie nazywane przepychaczem gumowym lub przepychaczką. Jest to gumowy kielich z drążkiem. Nakłada się go na otwór odpływowy i kilkakrotnie energicznie naciska się i odciąga drążek, pompując w ten sposób ścieki, które nie mogły swobodnie spłynąć.

By działanie przepychacza było skuteczne, wolną ręką trzeba zatkać otwór przelewowy w umywalce, wannie lub zlewie. Pompowanie może spowodować zarówno wyssanie zanieczyszczeń, jak i ich przepchnięcie do dalszej części instalacji.

W pierwszym przypadku należy wydobyć je z przyboru sanitarnego, by ponownie nie zatkały odpływu. Jeśli zostaną przepchnięte dalej, trafiają do rur o większej średnicy, w których nie powinny już utknąć.

Zamiast gumowego przepychacza można użyć nowocześniejszego urządzenia (też nazywanego przepychaczem) w formie dużej strzykawki lub pistoletu zakończonych gumową przyssawką. Za jego pomocą również można zarówno odsysać, jak i przepychać (po napełnieniu urządzenia wodą) substancje powodujące zator.

Użyj sprężyny kanalizacyjnej (żmii)

Zator może się okazać tak duży, że nie uda się go usunąć przepychaczem. Wtedy warto użyć sprężyny kanalizacyjnej, nazywanej też żmiją. Jest to elastyczny drut zwinięty w spiralę, zakończony korbą z jednej strony i ostrym szpicem z drugiej.

Umieszcza się go we wlocie do rury i kręcąc korbą, powoduje jego wsuwanie w głąb instalacji. Napotykane przeszkody są wtedy przewiercane na wylot. By jednak móc użyć tego narzędzia, trzeba najpierw zdemontować syfon znajdujący się pod przyborem sanitarnym – sprężyna przez niego nie przejdzie. Jest to kłopotliwe w przypadku zabudowanej wanny czy brodzika, ale jeśli masz możliwość dostania się do instalacji przez syfon umywalki lub zlewozmywaka, powinnieneś poradzić sobie bez pomocy fachowca.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Funkcjonalny zlew kuchenny, czyli mycie naczyń w...

Mycie naczyń, to chyba najmniej lubiana czynność wykonywana w kuchni. Jeżeli jednak wybierzesz funkcjonalny...

Zlewozmywaki małe. Zlewozmywaki duże. Jak kupić...

Nawet w najmniejszej kuchni musi znajdować się kilka sprzętów, bez których niemożliwe byłoby...

Kuchnia: jak zamontować zlewozmywak? Zlewozmywaki...

Od tego, jaki kupisz zlewozmywak, zależy sposób jego montażu. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej lub...

Zasada działania baterii termostatycznej

Baterie termostatyczne, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w układ utrzymywania stałej temperatury...

Bateria do zlewozmywaka – jakie może mieć...

Kupując baterię kuchenną, myślimy przede wszystkim o tym, by stanowiła ona idealne dopełnienie wymarzonej...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT