| muratordom.pl » Kuchnia » Zlewozmywaki i baterie » Wyposażenie strefy zlewozmywaka: jaki zlewozmywak wybrać do kuchni?

Wyposażenie strefy zlewozmywaka: jaki zlewozmywak wybrać do kuchni?

We współczesnej kuchni praca przy zlewozmywaku może być przyjemną czynnością. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zlewozmywaka wybierzemy i jak wykreujemy jego otoczenie – ścianę, blat oraz zabudowę kuchenną.

Kuchnia bez niego nie istnieje – nie pokonały go zmywarki. Ale mimo to nie stoi w miejscu, śmiało podąża za modą, nieobce są mu też nowinki technologiczne i usprawnienia. Wymaga właściwej oprawy – wtedy praca przy nim staje się mniej uciążliwa. Lubi być dobrze osadzony w przeznaczonej dla siebie przestrzeni.

Gdzie najlepiej zamontować zlewozmywak?

Dzisiaj zlewozmywak to urządzenie wielofunkcyjne – służy nie tylko do zmywania naczyń i mycia produktów. Przejął również rolę blatu roboczego, sitka i durszlaka, deski do krojenia, a nawet narzędzia ułatwiającego szybkie pozbywanie się odpadków. Te możliwości funkcjonalne zlewozmywaka zależą od jego wielkości, sposobu osadzenia oraz materiału, z którego go wykonano.

Wymiary zlewów. Są dostosowane do rozmiarów szafek kuchennych. Najważniejszym z nich jest szerokość. Zależy ona od liczby komór. Standardowe szerokości zlewozmywaków wynoszą: 40, 45, 50, 60, 80 oraz 100 cm. Jego głębokość to zazwyczaj około 50 cm. Zlewozmywak może mieć więcej niż jedną komorę główną, a oprócz niej komory pomocnicze często wyposażone w odsączarkę służącą do odcedzania. Ułatwia ona zmywanie sztućców, owoców i warzyw. Najczęściej spotykane kombinacje komór to: 1, 1,5, 2 oraz 2,5 komory. Ważnymi elementami wyposażenia zlewu są: ociekacz i zawór z sitkiem.

Materiały. Najpopularniejsze są zlewozmywaki chromoniklowe. Są odporne na uderzenia i ścieranie, wysokie temperatury oraz działanie środków czyszczących. Trzeba je jednak często czyścić, by na powierzchni nie zostały ślady po zaciekach. Ich powierzchnia może być gładka, matowa (satynowana) albo o fakturze lnianej tkaniny. Na tej ostatniej nie widać zacieków, ale jest chropowata i przez to trudna do wyczyszczenia.

Wykonane z żywic syntetycznych i zmielonego granitu, kwarcu, krzemu lub wodorotlenku glinu zlewozmywaki kompozytowe najczęściej przypominają kamień. Są bardzo odporne na ścieranie, zarysowania, uderzenia oraz wysokie temperatury. Ich jakość zależy od rodzaju żywicy. Zlewozmywaki ceramiczne wytwarza się z gliny wypalanej w temperaturze około 1300°C. Są twardsze od stali, odporne na zadrapania, chemię gospodarczą i wysoką temperaturę, a także łatwe do utrzymania w czystości. Ich wadą jest wysoka cena i mniejsza niż w przypadku pozostałych materiałów odporność na uderzenia.

Zlewozmywaki emaliowane łatwo utrzymać w czystości i nie widać na nich zacieków. Jednak z czasem na ich powierzchni powstają rysy, a powłoka ściera się i matowieje. Jest też mało odporna na uderzenia powodujące odpryski emalii.

Kształty. Najbardziej popularne są zlewozmywaki kwadratowe i prostokątne. Zwolenników mają także formy koła, owale, trapezy oraz modele w kształcie litery L – dobierane do narożnych szafek.

Kolory. Wśród najczęściej wybieranych kolorów dominuje stalowy – błyszczący i matowy, biały oraz odcienie szarości. Te barwy pasują zazwyczaj do wykończeń pozostałych sprzętów kuchennych, takich jak kuchenka zmywarka czy lodówka, a także do takich elementów wykończenia jak listwy, uchwyty szafek czy relingi. Zlewozmywaki kompozytowe mogą mieć praktycznie dowolny kolor. Również wśród nich znajdziemy modele o rozmaitych kształtach, więc ich dopasowanie do stylu aranżacji wnętrza nie sprawia kłopotów.

3 rodzaje zlewozmywaków we współczesnej kuchni

Jak zaaranżowac przestrzeń wokół zlewozmywaka?

Blaty. Popularne i tanie są blaty z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL, czyli kilkunastoma warstwami tworzyw sztucznych wzmocnionych i zaimpregnowanych żywicami syntetycznymi. Podobne właściwości ma płyta MDF. Wykonane z nich blaty łatwo się czyści, są odporne na działanie środków chemicznych. Pod wpływem wilgoci mogą jednak zmatowieć. Na blaty wykorzystuje się coraz częściej stabilne gatunki drewna, np. bukowe, dębowe, ipe czy iroko. Najlepiej sprawdza się drewno klejone warstwowo, które nie rozsycha się i nie paczy. Drewno zabezpieczmy – najlepiej olejem. Bardzo efektowne i trwałe są blaty oraz okładziny ścian wykonane z kamienia naturalnego – granitu lub trawertynu. Trwałym materiałem jest także kompozyt, różni się on jednak od tego stosowanego na zlewozmywaki – jest wykonany z wodorotlenku glinu i żywic poliestrowych lub akrylowych oraz pigmentów. Żywica sprawia, że jest jednak lżejszy od kamienia i bardziej plastyczny, a jednocześnie równie trwały. Na blaty stosuje się także płytki ceramiczne, przykleja się je na wodoodporną płytę wiórową.

Ściany. Najczęściej spotykanym wykończeniem ściany przy zlewie są płytki ceramiczne odporne na wodę, mycie i szorowanie. Spoiny między płytkami muszą być wypełnione masą odporną na zaplamienie, grzyby i pleśnie, a także na pękanie i wypłukiwanie. Nie należy na nich oszczędzać, bo wymiana fugi lub jej odnawianie jest zajęciem żmudnym i brudnym. Zarówno na blaty, jak i ściany kładzie się także blachę – najlepsza i najtrwalsza jest stal kwasoodporna. Na stworzenie miłej i lekkiej dla oczu aranżacji pozwala szkło, natomiast blacha nadaje kuchni nieco industrialny wygląd i polecana jest do wnętrz utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Oba te materiały są odporne na działanie wody i produktów chemii gospodarczej. Ścianę za zlewem można wykorzystać jako miejsce na przechowywanie przedmiotów niezbędnych podczas zmywania. Warto zawiesić na niej relingi z haczykami i półeczkami lub uchwyt na papierowe ręczniki.

Kuchnia: jak zamontować zlewozmywak? Zlewozmywaki podwieszane, nakładane na szafkę i wpuszczane w blat

Od tego, jaki kupisz zlewozmywak, zależy sposób jego montażu. Zlewozmywaki ze stali...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zlewozmywaki małe. Zlewozmywaki duże. Jak kupić...

Nawet w najmniejszej kuchni musi znajdować się kilka sprzętów, bez których niemożliwe byłoby...

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to poważna...

Kiedy wybierać baterie łazienkowe i kuchenne? Na...

Rozprowadzając rury do instalacji wodnej, zastanawiamy się czy to odpowiedni moment na wybór armatury...

Szafki kuchenne, blaty, zlewozmywaki. Jak dobrać...

We współczesnym domu kuchnia stała się centrum strefy dziennej, często jest to również...

Nowoczesne urządzenia, które pomogą ci oszczędzać...

Wody pitnej jest coraz mniej, a jej uzdatnianie jest kosztowne. Jednak wysoka cena wody to niejedyny...

Bateria do zlewozmywaka – jakie może mieć...

Kupując baterię kuchenną, myślimy przede wszystkim o tym, by stanowiła ona idealne dopełnienie wymarzonej...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT