| muratordom.pl » Kuchnia » Przepisy » Grill węglowy. Jakie cechy powinien mieć dobry grill węglowy

Grill węglowy. Jakie cechy powinien mieć dobry grill węglowy

Grillowanie to doskonała metoda na przyrządzanie potraw na świeżym powietrzu - na tarasie, w ogrodzie czy na działce oraz okazja do spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Ważny jest więc wybór odpowiedniego grilla, dzięki któremu będziemy mogli przygotować smaczne dania dla naszych gości. Sprawdź, w co powinien być wyposażony dobry grill węglowy i jakie znaczenie ma pokrywa grilla.

Dobry grill węglowy powinien:

  • Mieć pokrywę z regulacją dopływu powietrza. Dzięki pokrywie można grillować bez względu na pogodę oraz wykorzystywać różne metody grillowania (grillowanie bezpośrednie i grillowanie pośrednia). Pokrywa grilla zapobiega także powstawaniu otwartych płomieni, a przez to przypalaniu potraw. Specjalne otwory wentylacyjne w pokrywie zapewniają dopływ powietrza od góry i pozwalają na regulację temperatury wewnątrz grilla. Im bardziej otworzymy wentylator tym, temperatura będzie mniejsza, ponieważ gorące powietrze wewnątrz pokrywy unosi się ku górze i ulatnia poprzez system otworów wentylacyjnych.
  • Być wykonany z dobrej jakości materiałów i zabezpieczony przed korozją. Dobry grill węglowy powinien służyć przez wiele lat, bez względu na to w jakich warunkach atmosferycznych z niego korzystamy. Dobrym zabezpieczeniem przed korozją może być np. żeliwo, stal nierdzewna lub emalia porcelanowa. Emalia pozwala dodatkowo na produkowanie grilli w różnych kolorach.
  • Być wyposażony w łatwo dostępny popielnik pod paleniskiem, dzięki czemu można w łatwy sposób usuwać nadmiar popiołu podczas grillowania (popiół zbierany jest w specjalny pojemnik pod komorą grilla, można go w każdej chwili opróżnić, bez konieczności wygaszania grilla).

Grill powinien być wyposażony również w chromowany ruszt, który zapewnia długie użytkowanie oraz łatwość czyszczenia. Równie trwałe, ale nie tak popularne jak ruszty ze stali chromowanej, są ruszty żeliwne. Na przykład do przygotowania tradycyjnego, aromatycznego i soczystego steku z grilla idelane są żeliwne ruszty w kratkę.

Przydaje się również termometr wbudowany w pokrywę grilla, umożliwiający odczytywanie temperatury w komorze kotła i kontrolowanie stanu przygotowywanych potraw. Dzięki temu można przygotowywać dania z grilla zgodnie z przepisem, który rekomenduje określoną temperaturę do poszczególnych potraw. Odpowiednia temperatura w kotle jest szczególnie ważna podczas grillowania metodą pośrednią.

Dobry grill musi mieć ponadto uchwyty - na pokrywie i kotle. Powinny być one wykonane z nienagrzewających się materiałów np. duroplast i znajdować się w odpowiedniej odległości od gorącej kopuły grilla. 

Podczas grillowania niezwykle przydatne są różnego akcesoria, m.in.: stojak na kurczaka, płyty do smażenie i pieczenia np. pizzy, szpikulce do szaszłyków czy uchwyty do ryb.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Chipsy Lays z sosem salsa

Chipsy Lays to popularna przekąska, po którą chętnie sięgają zarówno starsi, jak i młodsi. Aby...

Tiramisu bez jajek

Tiramisu to deser składający się z warstw biszkoptów nasączonych mocną kawą espresso, przełożonych...

Porterówka

Porterówka to polska wódka wytwarzana z porteru, spiytusu i wanilii. Proporcje mogą być...

Pascal Brodnicki poleca: pizza z grilla (WIDEO)

Kolorowa, smaczna wegetariańska pizza z grillowanym bakłażanem, pomidorami i mozarellą. Pascal Brodnicki...

Zupa-krem z groszku

Zupa krem z groszku jest smaczna i bardzo prosta przygotowaniu. Wystarczy do wywaru z warzyw dodać zielony...

Pascal Brodnicki: lubię spotkania przy grillu...

Polecamy wywiad z Pascalem Brodnickim na temat grillowania. Pascal zdradzam nam, czym jest dla niego...