Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Aranżacja kuchni z wyspą. ZDJĘCIA kuchni, porady jak wykonać wyspę kuchenną
Jak urządzić kuchnię z wyspą?

Aranżacja kuchni z wyspą. ZDJĘCIA kuchni, porady jak wykonać wyspę kuchenną

Kuchnia z wyspą to uniwersalne rozwiązanie na każde pomieszczenie i każdy portfel. Taka kuchnia w naturalny sposób staje się sercem domu. Zobacz, jak właściciele mieszkania urządzili swoją kuchnię. Odpowiadamy również na częste pytania związane z aranżacja kuchni z wyspą.

Przykład wykonania wyspy kuchennej w mieszkaniu od dewelopera

Rola wyspy kuchennej może być różna. Można uczynić z niej zarówno dodatkowy blat roboczy, jak i serce domu - jadalnię, wokół której gromadzi się życie rodzinne i towarzyskie domu. Budowa wyspy wcale nie musi pociągać za sobą dużych kosztów. Tutaj wyspa została stworzona ze standardowych szafek dostępnych w IKEA.

Pomieszczenie przeznaczone przez dewelopera na kuchnię właściciele postanowili zamienić na dodatkowy pokój, a kuchnię przenieść do dużego salonu. Zamarzyła im się też kuchnia z wyspą. Ponieważ blok dopiero się budował, łatwo można było doprowadzić instalacje do miejsca, gdzie miała stanąć wyspa. Zabudowa kuchenna z MDF-u w jasnobeżowym odcieniu została zamówiona u stolarza.

Wykończenie wyspy

Wyspę zrobili ze standardowych szafek z IKEA. Ważnym punktem było oświetlenie. Oprócz naturalnego z dużych okien, są halogenowe spoty w suficie, wisząca lampa nad wyspą, no i światło z okapu. Biel i stal zestawione z drewnem tworzą równowagę między nowoczesnością i tradycją. Półki pełne ozdób i pamiątek nadają kuchni osobisty charakter.

Na szafkach kupionych w IKEA, z frontami z forniru w kolorze wenge, położono blat z kompozytu.

Wymiary wyspy kuchennej

Wyspa ma trzy metry długości i swobodnie mieści wszystkie urządzenia kuchenne: płytę grzewczą, piekarnik, zlew, zmywarkę. Jest też sporo miejsca na przygotowanie i jedzenie posiłków. Wyspa w naturalny sposób stała się sercem domu. Siedzi się przy niej wygodnie, bo blat z boku wystaje 30 cm poza wyspę. Od strony salonu jest wykończona okładziną w kolorze wenge, pasującą do barw w jadalni.

Wyspa ma standardową wysokość blatu kuchennego i jest przystosowana do niższych stołków barowych (87–90 cm). Niewysokie oparcia i stalowe nogi dają wrażenie lekkości i „nie kradną” przestrzeni. Duży rozkładany stół jest używany tylko od święta. Na co dzień rodzina jada przy wyspie. I nikomu nie przeszkadzają piętrzące się tam stosy różnych produktów, naczynia, garnki. Ot, normalne życie.

Dlaczego warto mieć wyspę w kuchni?

Wyspa kuchenna może być tylko dodatkowym blatem roboczym, ale coraz częściej zamienia się ją w małą kuchnię. Przy odpowiednio dużej i dobrze zaprojektowanej wyspie można przyrządzać posiłki, gotować i zmywać. Zwykle też przejmuje funkcję jadalni, bo po prostu miło się przy niej siedzi. By zbudować wyspę, nie trzeba ani ogromnej kuchni, ani sporych nakładów finansowych. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy w standardowej zabudowie mamy mało miejsca na blaty robocze. Wyspa nie oznacza stałej murowanej konstrukcji. Może się składać z kilku skręconych razem szafek, przykrytych jednym blatem i osłoniętych od tyłu panelami. Jeśli do szafek są doprowadzone rury, lepiej zastosować cokół, który je ukryje. Ale pod szafkami na nóżkach można też zostawić wolną przestrzeń.

Oświetlenie w kuchni z wyspą

Najlepiej zainstalować w niej nie jedno, ale wiele źródeł światła o różnym przeznaczeniu.

Oświetlenie ogólne. Powinno być włączane przy wejściu i równomiernie rozjaśniać całe wnętrze. Nie musi być bardzo jasne. Powinno być rozproszone albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęty, nie powodując powstawania cieni. Do oświetlenia ogólnego można wybrać tradycyjnie lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny czy oprawy sufitowe zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne.

Oświetlenie nad stołem. Należy zamontować osobne źródło światła. Powinno padać na cały blat, nie może oślepiać siedzących wokół osób.

Oświetlenie przestrzeni roboczej (blatu, kuchenki, zlewozmywaka) jest niezwykle ważne. Zainstalowane tu źródła powinny świecić jasnym skupionym światłem. Od spodu szafek albo w wyciętych w nich otworach można zamontować oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy do 20 W lub świetlówki, albo lampy LED (tradycyjne żarówki zbytnio się nagrzewają). Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40–60 cm. Dodatkowy efekt uzyska się, podświetlając półki, zarówno te wewnątrz szafek, jak i wolno wiszące. Można do tego wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe zużywające nieporównanie mniej energii od tradycyjnych i mające doskonałe walory dekoracyjne.

Oświetlenie nad wyspą. Może być oświetlona punktowo źródłem światła zamontowanym w okapie lub w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli na wyspie nie ma kuchni, a nad nią okapu, można nad nią zrobić półkę z oświetleniem halogenowym.

Uwaga! Wydzielenie kilku obwodów oświetleniowych w kuchni (trzech, czterech) umożliwi stopniowe włączanie oświetlenia, zależnie od potrzeb.

Jak sprawić, by wystrój kuchni przykłuwał uwagę i był funkcjonalny?

Jak powinna być idealna kuchnia? Nowoczesna, wygodna, dobrze zaplanowana i przede wszystkim...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czerwona kuchnia. Aranżacja kuchni w gorącej...

Czerwień w kuchni ma zielone światło. Kolor przewodni oddaje osobowość właścicieli mieszkania: oboje działają...

Kuchnia otwarta na salon. Plusy i minusy...

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie we współczesnym budownictwie....

Jak dobrać okno do kuchni i łazienki, by zapewnić...

Okna do kuchni czy łazienki mają zwykle inne wymiary niż okna w pozostałych pomieszczeniach. Ich...

Domowa spiżarnia w małej kuchni i nie tylko. Jak...

Ważne jest, aby domowa spiżarnia znajdowała się w odpowiednim miejscu i aby dało się ją wygodnie urządzić....

Kuchnia w nowej odsłonie. Pomysł na szybki remont...

Zastanawiasz się, jak odnowić kuchnię za niewielkie pieniądze? Obejrzyj film z szybkiej, a przy tym...

Wybór odpowiedniej baterii do zlewozmywaka:...

Nowoczesna kuchnia powinna posiadać nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne elementy. Najlepiej, gdy są one...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.