| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Aranżacja kuchni z wyspą. ZDJĘCIA kuchni, porady jak wykonać wyspę kuchenną
Jak urządzić kuchnię z wyspą?

Aranżacja kuchni z wyspą. ZDJĘCIA kuchni, porady jak wykonać wyspę kuchenną

Kuchnia z wyspą to uniwersalne rozwiązanie na każde pomieszczenie i każdy portfel. Taka kuchnia w naturalny sposób staje się sercem domu. Zobacz, jak właściciele mieszkania urządzili swoją kuchnię. Odpowiadamy również na częste pytania związane z aranżacja kuchni z wyspą.

Przykład wykonania wyspy kuchennej w mieszkaniu od dewelopera

Rola wyspy kuchennej może być różna. Można uczynić z niej zarówno dodatkowy blat roboczy, jak i serce domu - jadalnię, wokół której gromadzi się życie rodzinne i towarzyskie domu. Budowa wyspy wcale nie musi pociągać za sobą dużych kosztów. Tutaj wyspa została stworzona ze standardowych szafek dostępnych w IKEA.

Pomieszczenie przeznaczone przez dewelopera na kuchnię właściciele postanowili zamienić na dodatkowy pokój, a kuchnię przenieść do dużego salonu. Zamarzyła im się też kuchnia z wyspą. Ponieważ blok dopiero się budował, łatwo można było doprowadzić instalacje do miejsca, gdzie miała stanąć wyspa. Zabudowa kuchenna z MDF-u w jasnobeżowym odcieniu została zamówiona u stolarza.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wykończenie wyspy

Wyspę zrobili ze standardowych szafek z IKEA. Ważnym punktem było oświetlenie. Oprócz naturalnego z dużych okien, są halogenowe spoty w suficie, wisząca lampa nad wyspą, no i światło z okapu. Biel i stal zestawione z drewnem tworzą równowagę między nowoczesnością i tradycją. Półki pełne ozdób i pamiątek nadają kuchni osobisty charakter.

Na szafkach kupionych w IKEA, z frontami z forniru w kolorze wenge, położono blat z kompozytu.

Wymiary wyspy kuchennej

Wyspa ma trzy metry długości i swobodnie mieści wszystkie urządzenia kuchenne: płytę grzewczą, piekarnik, zlew, zmywarkę. Jest też sporo miejsca na przygotowanie i jedzenie posiłków. Wyspa w naturalny sposób stała się sercem domu. Siedzi się przy niej wygodnie, bo blat z boku wystaje 30 cm poza wyspę. Od strony salonu jest wykończona okładziną w kolorze wenge, pasującą do barw w jadalni.

Wyspa ma standardową wysokość blatu kuchennego i jest przystosowana do niższych stołków barowych (87–90 cm). Niewysokie oparcia i stalowe nogi dają wrażenie lekkości i „nie kradną” przestrzeni. Duży rozkładany stół jest używany tylko od święta. Na co dzień rodzina jada przy wyspie. I nikomu nie przeszkadzają piętrzące się tam stosy różnych produktów, naczynia, garnki. Ot, normalne życie.

Dlaczego warto mieć wyspę w kuchni?

Wyspa kuchenna może być tylko dodatkowym blatem roboczym, ale coraz częściej zamienia się ją w małą kuchnię. Przy odpowiednio dużej i dobrze zaprojektowanej wyspie można przyrządzać posiłki, gotować i zmywać. Zwykle też przejmuje funkcję jadalni, bo po prostu miło się przy niej siedzi. By zbudować wyspę, nie trzeba ani ogromnej kuchni, ani sporych nakładów finansowych. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy w standardowej zabudowie mamy mało miejsca na blaty robocze. Wyspa nie oznacza stałej murowanej konstrukcji. Może się składać z kilku skręconych razem szafek, przykrytych jednym blatem i osłoniętych od tyłu panelami. Jeśli do szafek są doprowadzone rury, lepiej zastosować cokół, który je ukryje. Ale pod szafkami na nóżkach można też zostawić wolną przestrzeń.

Oświetlenie w kuchni z wyspą

Najlepiej zainstalować w niej nie jedno, ale wiele źródeł światła o różnym przeznaczeniu.

Oświetlenie ogólne. Powinno być włączane przy wejściu i równomiernie rozjaśniać całe wnętrze. Nie musi być bardzo jasne. Powinno być rozproszone albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęty, nie powodując powstawania cieni. Do oświetlenia ogólnego można wybrać tradycyjnie lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny czy oprawy sufitowe zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne.

Oświetlenie nad stołem. Należy zamontować osobne źródło światła. Powinno padać na cały blat, nie może oślepiać siedzących wokół osób.

Oświetlenie przestrzeni roboczej (blatu, kuchenki, zlewozmywaka) jest niezwykle ważne. Zainstalowane tu źródła powinny świecić jasnym skupionym światłem. Od spodu szafek albo w wyciętych w nich otworach można zamontować oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy do 20 W lub świetlówki, albo lampy LED (tradycyjne żarówki zbytnio się nagrzewają). Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40–60 cm. Dodatkowy efekt uzyska się, podświetlając półki, zarówno te wewnątrz szafek, jak i wolno wiszące. Można do tego wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe zużywające nieporównanie mniej energii od tradycyjnych i mające doskonałe walory dekoracyjne.

Oświetlenie nad wyspą. Może być oświetlona punktowo źródłem światła zamontowanym w okapie lub w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli na wyspie nie ma kuchni, a nad nią okapu, można nad nią zrobić półkę z oświetleniem halogenowym.

Uwaga! Wydzielenie kilku obwodów oświetleniowych w kuchni (trzech, czterech) umożliwi stopniowe włączanie oświetlenia, zależnie od potrzeb.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak doprowadzić instalacje do wyspy?

Instalacja elektryczna. Najłatwiej doprowadzić prąd. Będą go potrzebować kuchenka (elektryczna lub gazowa z elektrycznym piekarnikiem) i okap. Instalację do kuchenki (jednofazową na napięcie 230 lub trójfazową – 400 V) można ułożyć w bruździe pod posadzką, do okapu – w bruździe w suficie lub w przestrzeni sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych.

Wentylacja. Jeśli okap będzie pracował jako wyciąg, potrzebne będzie także połączenie z najbliższym wolnym kanałem wentylacyjnym. Najwygodniej je zrobić, używając przewodów i kształtek z tworzywa o przekroju prostokątnym – łatwiej będzie je ukryć niż okrągłe. Trzeba je będzie jakoś schować, więc zbudowanie sufitu podwieszanego, przynajmniej w części pomieszczenia, będzie raczej nieuniknione. Warto przy tej okazji wykorzystać go do montażu opraw oświetleniowych.

Instalacja gazowa. Trzeba ją doprowadzić do kuchenki gazowej. Zodnie z przepisami, instalację na gaz ziemny, należy prowadzić po suficie do miejsca nad wyspą. Nie wolno jej wkuwać w przegrody ani zakrywać tynkiem. Poziomy odcinek można ewentualnie puścić w bruździe i osłonić łatwym do zdemontowania, nieuszczelnionym ekranem, na przykład z płyt gipsowokartonowych, pionowy (od sufitu do kuchenki) też wypadałoby jakoś osłonić. Zawór gazowy musi być zamontowany w miejscu łatwo dostępnym, na przykład we wnętrzu sąsiedniej szafki. Projekt instalacji powinien być uzgodniony z dostawcą gazu. Wszystko to sprawia, że doprowadzenie gazu jest dość kłopotliwe, dlatego na wyspie wygodniej i bezpieczniej jest zamontować kuchenkę elektryczną.

Instalacja wodna do baterii zlewozmywakowej może być przeprowadzona z pomieszczenia pod wyspą (idealnie, gdyby była to piwnica) lub od najbliższego pionu (lub rozdzielacza) w bruździe pod posadzką.

Instalacja kanalizacyjna. Zajmuje znacznie więcej miejsca (rura kanalizacyjna o średnicy 50 mm musi być prowadzona z 2-procentowym spadkiem w stronę pionu kanalizacyjnego, odcinek przewodu łączący zlewozmywak z pionem nie powinien być dłuższy niż 3 metry). Potrzebna będzie dla niej bruzda pod posadzką. Nie w każdym pomieszczeniu uda się ją zrobić podczas remontu.

Dobry pomysł! Dobra woda w zmywarce

Woda doprowadzona do zmywarki powinna mieć taką jakość jak przeznaczona do picia. Nie może zawierać zbyt dużo zawiesin żelaza i manganu oraz być zbyt twarda, ponieważ to pogarsza jakość zmywania i niszczy urządzenie. Najlepiej sprawdzić to zawczasu i w razie potrzeby przed zmywarką zamontować odpowiednie filtry.

Autor: Sylwester Rejmer
Autor: Michal Skorupski

Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Kuchnia na poddaszu - jak urządzić jasną kuchnię...

Wielu miłośników skosów dachowych i klimatycznej drewnianej więźby zastanawia się, jak urządzić...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...