| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Wygodna kuchnia w praktyce, czyli złote zasady urządzania kuchni

Wygodna kuchnia w praktyce, czyli złote zasady urządzania kuchni

Skorzystaj z naszych wskazówek, a urządzisz wygodną kuchnię, w której gotowanie będzie przyjemnością. Podpowiadamy, jak rozmieścić blat i kuchenne sprzęty, aby nie przemierzać w kuchni zbędnych kilometrów. Dowiedz się, co to jest trójkąt roboczy i jak go praktycznie zastosować. Poznaj praktyczne zasady urządzania kuchennych wnętrz.

Kuchnia otwarta

Remont to doskonała okazja do „otwarcia” kuchni, jeżeli była dotychczas oddzielona drzwiami od reszty domu (dawniej taki sposób organizacji przestrzeni był bardziej popularny, dziś kuchnie są często połączone z pokojem dziennym lub przylegającą do niech jadalnią). Można pozostawić wolne miejsce szerokości drzwi jednoskrzydłowych lub – jeśli pozwala na to układ pomieszczeń i konstrukcja przegród między nimi – poszerzyć je wyburzając część oddzielającej je ściany (trzeba to skonsultować z konstruktorem, aby mieć pewność, że nie zostanie naruszona konstrukcja budynku).

Brak drzwi ułatwi komunikację – przy przechodzeniu z jednego pomieszczenia do drugiego nie trzeba będzie ich otwierać i zamykać, co ma znaczenie zwłaszcza przy przenoszeniu potraw. Z kuchni będzie można również obserwować, co się dzieje w salonie, i podczas przygotowywania posiłków przynajmniej pośrednio uczestniczyć w życiu rodziny.

Autor: Mariusz Bykowski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Blat w kuchni

Prawidłowe, zgodne z zasadą ciągu technologicznego rozplanowanie kuchni polega na właściwym rozmieszczeniu urządzeń i zapewnieniu między nimi wystarczająco długiego odcinka blatu, który najczęściej ma kształt litery L lub U. W mniejszych kuchniach najpopularniejsze jest łączenie wszystkich stref ciągłym blatem, w większych mogą być dwa równoległe blaty, tak zwane wyspy lub półwyspy.

Dobre zasady, o których warto pamiętać, to przede wszystkim zapewnienie płaszczyzny do pracy między lodówką a zlewem oraz miejsca do pracy i odstawiania naczyń oraz potraw między zlewem a kuchenką. Urządzenia nie mogą być od siebie nadmiernie oddalone.

Polecamy: Trójkąt roboczy w kuchniach małych i dużych. WIDEO

Trójkąt roboczy

Przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń w kuchni można skorzystać z zasady trójkąta roboczego, która mówi, że ergonomiczne i wygodne dla użytkownika jest ustawienie podstawowych urządzeń kuchennych (zlewu, lodówki i kuchenki) w wierzchołkach trójkąta narysowanego na rzucie pomieszczenia. Łączna długość jego ramion nie powinna przekraczać 7 m.

Takie usytuowanie jest zgodne z kolejnością działań wykonywanych podczas przygotowywania potraw (wyjmowanie produktów z lodówki – mycie ich – gotowanie), a poruszanie się po tak zaaranżowanej kuchni pozwoli uniknąć przemierzania nadmiernych odległości.

Miejsce do jedzenia

Jeśli kuchnia jest przestrzennie połączona z jadalnią lub pokojem dziennym, nie ma potrzeby organizowania w niej miejsca do jedzenia. Jeżeli jest zamknięta bądź wydzielona, należy taką przestrzeń wygospodarować, na przykład przy blacie kuchennym – na jego zakończeniu, odnodze lub skrzydle.

Ze względu na różne wysokości blatu (85-90 cm) i zwykłego stołu (około 75 cm) możliwe są różne rozwiązania. Odcinek blatu służący jako stolik może być obniżony. Może też być na tym samym poziomie, ale wtedy będą potrzebne wyższe krzesła.

Blat można także podwyższyć i stworzyć barek, przy którym będzie można siedzieć na wysokich krzesłach. W ten sposób dodatkowo uzyska się atrakcyjny element oddzielający kuchnię od salonu czy jadalni.

Autor: Marcin Czechowicz
Autor: Marcin Czechowicz

Każdy, kto spędził w kuchni trochę czasu, nie jako gość, ale przygotowując posiłki albo przynajmniej pomagając w ich przygotowaniu, wie, jak ważna jest w tym wnętrzu wygoda.

Ciąg technologiczny w kuchni

Czynności kuchenne z reguły przebiegają według ustalonego schematu, nazywanego przez fachowców ciągiem technologicznym. Zaczynają się odlodówki, są kontynuowane przy blacie zlewie, a kończą za kuchenką (płytą grzewczą). Zasada „konstruowania” ciągu technologicznego w kuchni została sprecyzowana w Polskiej Normie i posługują się nią projektanci.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Kuchnia otwarta na salon powiększy przestrzeń do...

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy kuchnię zamkniętą powinna się ona znajdować w...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...