| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Plan kuchni wyjątkowej, czyli urządzanie kuchni dla osób niepełnosprawnych

Plan kuchni wyjątkowej, czyli urządzanie kuchni dla osób niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna powinna mieć możliwość wykonania w kuchni wszystkich czynności przeznaczonych dla tego pomieszczenia, np. ugotowania czy umycia naczyń. Czym więc kuchnia dla osób niepełnosprawnych ma się różnić od "zwykłej"? Zobacz, jaki obrać plan kuchni, by była wygodna dla osób na wózku.

Plan kuchni dla osoby niepełnosprawnej

Kuchnia, której użytkownikiem jest osoba niepełnosprawna, musi być przystosowana do jej indywidualnych potrzeb

Za najkorzystniejszą uznaje się projekt kuchni na planie kwadratu, z układem zabudowy w kształcie litery “L”. W pomieszczeniu należy przewidzieć wolną powierzchnię umożliwiającą manewrowanie wózkiem inwalidzkim. Między szafkami i urządzeniami kuchennymi musi pozostać miejsce o powierzchni minimum 150 x 150 cm.

Dobrze zaprojektowane miejsce do pracy w kuchni

Kuchenka, zlewozmywak, piekarnik wraz z blatem roboczym muszą być na tym samym poziomie - tylko wtedy jest możliwość swobodnego przesuwania naczyń. Standardowa głębokość elementów wyposażenia kuchni – 60 cm – jest odpowiednia również dla osoby niepełnosprawnej. Ma to istotne znaczenie, gdyż pozwala na wyposażenie kuchni w sprzęt dostępny na rynku.

Górna krawędź szafek dolnych powinna być dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej, ale więc nie powinna być wyżej niż 85 cm od podłogi.

Szuflady powinny się łatwo wysuwać, mieć wygodne uchwyty i zabezpieczenia przed wypadaniem przechowywanych rzeczy. Zamiast tradycyjnych szuflad zaleca się szuflady-koszyczki (mają mniejszy ciężar własny). Pracę w kuchni ułatwiają małe, lekkie szafki na kółkach, zaopatrzone w koszyczki do przechowywania sprzętów i produktów.

Szafki wiszące powinny być montowane na wysokości 30 cm nad miejscem pracy, przy czym najwyższa półka powinna znaleźć się na wysokości około 140 cm od poziomu podłogi.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Kuchnia przeznaczona dla osoby niepełnosprawnej powinna być zaprojektowana na planie kwadratu lub prostokąta

Porady dla urządzających kuchnię

  • W miarę możliwości wskazane jest zainstalowanie płytkiego zlewozmywaka, najlepiej nakładanego na blat.
  • Bateria zlewozmywakowe powinny być wygodne i łatwe w użyciu - najlepiej jednouchwytowe, z przedłużoną rączką dźwigniową i wylewką.
  • Najlepiej wybrać taką lodówkę, aby osoba niepełnosprawna mogła korzystać zarówno z dolnych, jak i górnych jej części. Wygodnie jest, gdy dolne półki znajdują się na wysokości około 30 cm od podłogi, a górne nie wyżej niż 140 cm
  • Zaleca się stosowanie kuchenek elektrycznych. Najlepiej, jeśli płyta jest ceramiczna - łatwiej wtedy przesuwać garnki z palników. Piekarnik warto umieścić oddzielnie – nie pod płytą kuchenną – i na takiej wysokości, aby nie trzeba było się schylać przy wyjmowaniu i wkładaniu wypieków. Wygodniejsze jest stosowanie piekarników wielofunkcyjnych, z mikrofalą, grillem i termoobiegiem.
  • Dla osoby niepełnosprawnej ważne jest, aby miejsce do jedzenia było jak najbliżej miejsca przygotowania posiłków. Wysokość stołu i rozmieszczenie jego nóg musi umożliwiać dogodny podjazd wózkiem.
  • Bardzo pomocne w pracach kuchennych są specjalne dobrane dla osób niepełnosprawnych drobne sprzęty kuchenne, takie jak chwytaki, obieraczki do ziemniaków, łyżki samonastawne, magnetyczne uchwyty do sztućców, śmietniczki z długą, teleskopową rączką i inne.

Przeczytaj dodatkowo:
Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Jak urządzić małą kuchnię? ABC kuchennej aranżacji

Mała kuchnia ma tę zaletę, że nie będziesz przemierzał w niej wielu kilometrów w poszukiwaniu...

Ergonomia w nowoczesnej kuchni

Spełnij swoje marzenie o pięknej i funkcjonalnej kuchni. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ergonomia w...

Wąska kuchnia to nie problem. Zasady urządzania i...

Taka kuchnia może być bardzo wygodna. Trzeba tylko dostosować projekt do jej szerokości. Pokazujemy...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.