| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Dla kogo kuchnia nowoczesna, dla kogo kuchnia tradycyjna?

Dla kogo kuchnia nowoczesna, dla kogo kuchnia tradycyjna?

Styl kuchni powinien być dostosowany do naszego temperamentu i osobowości. Przy wyborze aranżacji kuchni tradycyjnej lub nowoczesnej trzeba pamiętać, że w tym pomieszczeniu będziemy przygotowywać i jeść posiłki przez wiele lat. Jeśli mamy naturę zbieracza i kolekcjonera, trudno będzie nam się odnaleźć we wnętrzu minimalistycznym czy supernowoczesnym.

Nowoczesna kuchnia w naturalnych barwach

Jeśli nie potrafimy bliżej określić, co się nam podoba, kluczem do stworzenia przyjemnej i gustownej aranżacji kuchni może stać się kolor. W tworzeniu klimatu mieszkania najbezpieczniejsze jest posługiwanie się zestawieniem monochromatycznym. Opiera się ono na wykorzystaniu w całym pomieszczeniu jednej barwy, zróżnicowanej jedynie pod względem odcieni i nasycenia.

Urządzanie kuchni kolorem

Monochromatyczne zestawienia można tworzyć również w oparciu o barwy neutralne: biel, beż, kolor piaskowy. Najczęściej łączy się je z pokrewnymi kolorystycznie materiałami naturalnymi i organicznymi, z drewnem, kamieniem, lnem, jutą, ceramiką, wikliną. Zestawy monochromatyczne często wykorzystują kontrasty faktur materiałów, takich jak: gładkość metalu, szkła czy lustra i chropowatość drewna czy kamieni. Jeśli mamy więcej odwagi, możemy pomyśleć o zestawieniu harmonicznym, gdzie jak w widmie słonecznym barwy przechodzą jedna w drugą. Nie muszą nawet mieć tego samego odcienia ani nasycenia, bo i tak będą ze sobą dobrze współgrały.

Jeśli kuchnia jest połączona z salonem czy pokojem dziennym, to nie powinna odbiegać od stylistyki pokoju. Nie musi go wiernie naśladować, ale powinna harmonijnie łączyć się z jego kolorytem i nawiązywać do charakteru jego wyposażenia. Czasem wystarczy zastosować tylko inną barwę z tej samej co pokój gamy kolorystycznej lub odcienie tego samego koloru, aby połączyć wizualnie oba pomieszczenia. Nie należy zapominać o dodatkach, które poprzez swoją formę lub styl bardzo dobrze nawiążą do elementów pokoju, komponując je w jedną całość z elementami kuchni.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Kuchnia nowoczesna w naturalnych barwach. Dominujące są tu kolory: brąz, biały, beż

Autor: Piotr Mastalerz

Dizajnerzy coraz częściej sięgają do dawnych, sprawdzonych wzorów... Kuchnia tradycyjna.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kuchnia tradycyjna

Obok najnowszych tendencji przy aranżacji kuchennych wnętrz, nieustannie utrwala się styl tradycyjny. Kreatorzy i zwolennicy tego kierunku coraz częściej sięgają do dawnych, sprawdzonych wzorów nawiązujących do kręgów danej kultury, kraju czy regionu. We współczesnych kuchniach tradycyjnych wyraźnie widać dużą dbałość o bezpieczeństwo i wygodę użytkownika. W proponowanych zestawach mebli prawie nie ma drzwiczek skrzydłowych. Zamiast nich pojawiają się szuflady i zasłonki. Można powiedzieć, że we wnętrzu kuchennym coraz większą rolę odgrywa tkanina. To ona buduje jego nastrój i klimat.

Kuchnie tradycyjne zwycięsko wytrzymują próbę czasu. Większość awangardowych pomysłów wychodzi z mody i często już po jednym sezonie zaczynają drażnić i denerwować, a klasyka jest wieczna. Tradycyjne wzory to takie, które są od lat powielane i wciąż są w zgodzie z nowoczesnością. Ich zaletą jest ponadczasowość i uniwersalizm. Klasyczne wyposażenie zawsze i wszędzie wygląda dobrze. Można zestawiać je z antykami, sprzętem stylizowanym, a także z przedmiotami awangardowymi. Modele o linii tradycyjnej mają wiele zalet. Z reguły są perfekcyjnie wykonane oraz bardzo wygodne w użyciu. 

Do współczesnego wykonania mebli tradycyjnych i stylizowanych wykorzystywane są najnowsze technologie, które zapewniają wygodne, trwałe i bezpieczne użytkowanie kuchni. Wyroby tapicerskie nie tracą elastyczności, materiały obiciowe są odporne na wycieranie, ugniatanie a nawet na płowienie. Dają gwarancję niezawodności i komfortu.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...

Jak urządzić małą kuchnię? ABC kuchennej aranżacji

Mała kuchnia ma tę zaletę, że nie będziesz przemierzał w niej wielu kilometrów w poszukiwaniu...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...