| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Dla kogo kuchnia nowoczesna, dla kogo kuchnia tradycyjna?

Dla kogo kuchnia nowoczesna, dla kogo kuchnia tradycyjna?

Styl kuchni powinien być dostosowany do naszego temperamentu i osobowości. Przy wyborze aranżacji kuchni tradycyjnej lub nowoczesnej trzeba pamiętać, że w tym pomieszczeniu będziemy przygotowywać i jeść posiłki przez wiele lat. Jeśli mamy naturę zbieracza i kolekcjonera, trudno będzie nam się odnaleźć we wnętrzu minimalistycznym czy supernowoczesnym.

Nowoczesna kuchnia w naturalnych barwach

Jeśli nie potrafimy bliżej określić, co się nam podoba, kluczem do stworzenia przyjemnej i gustownej aranżacji kuchni może stać się kolor. W tworzeniu klimatu mieszkania najbezpieczniejsze jest posługiwanie się zestawieniem monochromatycznym. Opiera się ono na wykorzystaniu w całym pomieszczeniu jednej barwy, zróżnicowanej jedynie pod względem odcieni i nasycenia.

Urządzanie kuchni kolorem

Monochromatyczne zestawienia można tworzyć również w oparciu o barwy neutralne: biel, beż, kolor piaskowy. Najczęściej łączy się je z pokrewnymi kolorystycznie materiałami naturalnymi i organicznymi, z drewnem, kamieniem, lnem, jutą, ceramiką, wikliną. Zestawy monochromatyczne często wykorzystują kontrasty faktur materiałów, takich jak: gładkość metalu, szkła czy lustra i chropowatość drewna czy kamieni. Jeśli mamy więcej odwagi, możemy pomyśleć o zestawieniu harmonicznym, gdzie jak w widmie słonecznym barwy przechodzą jedna w drugą. Nie muszą nawet mieć tego samego odcienia ani nasycenia, bo i tak będą ze sobą dobrze współgrały.

Jeśli kuchnia jest połączona z salonem czy pokojem dziennym, to nie powinna odbiegać od stylistyki pokoju. Nie musi go wiernie naśladować, ale powinna harmonijnie łączyć się z jego kolorytem i nawiązywać do charakteru jego wyposażenia. Czasem wystarczy zastosować tylko inną barwę z tej samej co pokój gamy kolorystycznej lub odcienie tego samego koloru, aby połączyć wizualnie oba pomieszczenia. Nie należy zapominać o dodatkach, które poprzez swoją formę lub styl bardzo dobrze nawiążą do elementów pokoju, komponując je w jedną całość z elementami kuchni.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Kuchnia nowoczesna w naturalnych barwach. Dominujące są tu kolory: brąz, biały, beż

Autor: Piotr Mastalerz

Dizajnerzy coraz częściej sięgają do dawnych, sprawdzonych wzorów... Kuchnia tradycyjna.

Kuchnia tradycyjna

Obok najnowszych tendencji przy aranżacji kuchennych wnętrz, nieustannie utrwala się styl tradycyjny. Kreatorzy i zwolennicy tego kierunku coraz częściej sięgają do dawnych, sprawdzonych wzorów nawiązujących do kręgów danej kultury, kraju czy regionu. We współczesnych kuchniach tradycyjnych wyraźnie widać dużą dbałość o bezpieczeństwo i wygodę użytkownika. W proponowanych zestawach mebli prawie nie ma drzwiczek skrzydłowych. Zamiast nich pojawiają się szuflady i zasłonki. Można powiedzieć, że we wnętrzu kuchennym coraz większą rolę odgrywa tkanina. To ona buduje jego nastrój i klimat.

Kuchnie tradycyjne zwycięsko wytrzymują próbę czasu. Większość awangardowych pomysłów wychodzi z mody i często już po jednym sezonie zaczynają drażnić i denerwować, a klasyka jest wieczna. Tradycyjne wzory to takie, które są od lat powielane i wciąż są w zgodzie z nowoczesnością. Ich zaletą jest ponadczasowość i uniwersalizm. Klasyczne wyposażenie zawsze i wszędzie wygląda dobrze. Można zestawiać je z antykami, sprzętem stylizowanym, a także z przedmiotami awangardowymi. Modele o linii tradycyjnej mają wiele zalet. Z reguły są perfekcyjnie wykonane oraz bardzo wygodne w użyciu. 

Do współczesnego wykonania mebli tradycyjnych i stylizowanych wykorzystywane są najnowsze technologie, które zapewniają wygodne, trwałe i bezpieczne użytkowanie kuchni. Wyroby tapicerskie nie tracą elastyczności, materiały obiciowe są odporne na wycieranie, ugniatanie a nawet na płowienie. Dają gwarancję niezawodności i komfortu.

Przeczytaj dodatkowo:
Kuchnia otwarta na salon. Plusy i minusy...

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie we współczesnym...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

Kuchnia otwarta na salon powiększy przestrzeń do...

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy kuchnię zamkniętą powinna się ona znajdować w...

Pomysł na okno w kuchni. Okno przesuwne

Nie masz pomysłu na okno w kuchni? Proponujemy nowoczesne okno przesuwne, które nie będzie kolidowało z...