| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Socrealizm w nowoczesnej kuchni. Mała kuchnia o nostalgicznym klimacie.
Aranżacji kuchni o wielkości niecałych czterech metrów kwadratowych.

Socrealizm w nowoczesnej kuchni. Mała kuchnia o nostalgicznym klimacie.

Kto powiedział, że duże, wyraziste wzory są zarezerwowane tylko dla przestronnych pomieszczeń? Ta nieduża kuchnia (ponad 3,5 m2) to potwierdzenie tego, że małe jest piękne.

Właścicielka tej maleńkiej kuchni, zainspirowana Warszawą wprost z książek Leopolda Tyrmanda, postawiła na odważne, duże graficzne wzory i wyraziste akcesoria. Odważne decyzje okazały się nie być chybione. Kuchnia o niecałych czterech metrach kwadratowych jest przestronna i interesująca.

Całe mieszkanie ma tylko 33 m², a aneks kuchenny zajmuje 3,80, ale wszystko wydaje się większe! Trzeba było wygospodarować miejsce dla dzieci – siedmioletniej córki i czteroletniego syna. Istniejącą kuchnię właścicielka przerobiła na ich pokój, a nową wcisnęła do salono-sypialni. Zależało jej też na optycznym powiększeniu przestrzeni. Ważne było, aby w kuchni można było swobodnie gotować. Właścicielka zachwyciła się „robotniczymi” klimatami. Odsłoniła więc cegłę, sama ją oczyściła i polakierowała, by pokazać kolor i fakturę. Idealnie prezentują się na niej „stare” bakelitowe gniazdka i łączniki oraz „fabryczne” ułożenie przewodów elektrycznych. Podświetlenie okapu pełni też funkcję dekoracyjną – dzięki niemu stary mur ożywa.

Aneks (część salonu, który pełni też funkcję sypialni) miał być jednocześnie wizualnie strefą i odrębną, i włączoną w pokój. Szafki skrywają więc lodówkę, zmywarkę i okap, a niewysoka ścianka pomalowana metaliczną grafitową farbą – blat i krzesła, czyli kącik jadalniany. Nowoczesne bliźniacze lampy dodają tej użytkowej części wnętrza salonowej elegancji. Pokryta czerwoną metaliczną farbą ściana (od strony przedpokoju to szafka na buty) staje się wyrazistym akcentem dekoracyjnym. Lekko odbijając światło, optycznie powiększa przestrzeń.

Polski socrealizm również może być bardzo interesujący. Fototapetę w sepii powstałą ze zdjęcia Adama Ławnika, wydrukowano w megaskali. Dzięki niej wąski aneks kuchenny zyskał głębię, oddech i zdecydowany charakter. Szlachetna okleina – na zasadzie kontrastu – podkreśla surowość ceglanego muru, a jego poziomy wątek jest równoważony przez pionową „zebrę”. Chlebak z racji obłej linii kojarzy się z AGD i akcesoriami modnymi w latach 50.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Zanim zabierzesz się za remont

Jeśli byliśmy zadowoleni z dotychczasowego usytuowania elementów wyposażenia kuchni i chcemy jedynie zastąpić je nowymi, mamy proste zadanie – wystarczy powielić sprawdzone wzorce. Gdy zdecydujemy się na zmianę dotychczasowej aranżacji lub umieszczenie w kuchni nowych, nieużywanych do tej pory urządzeń (na przykład zmywarki, mikrofalówki czy ekspresu do kawy), powinniśmy zacząć od dokładnego rozplanowania przestrzeni. Usytuowanie sprzętów i blatów roboczych w określonym porządku ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale przede wszystkim służy takiej organizacji pracy, która uchroni nas przed niepotrzebnym przemierzaniem dużych odległości i dźwiganiem. Trzeba uwzględnić wymiary nowych urządzeń i pamiętać o miejscu niezbędnym do swobodnego korzystania z nich. Ten etap prac można wykonać samodzielnie albo zlecić projektantowi wnętrz, który zapewne lepiej poradzi sobie ze stworzeniem wygodnej i funkcjonalnej kuchni. W samodzielnych zmaganiach z aranżacją pomoże rysunek rzutu pomieszczenia, w który będzie można wrysować planowane sprzęty i meble. Przedtem można wyciąć papierowe szablony wybranego wyposażenia, aby móc je swobodnie przesuwać i w ten sposób wybrać najdogodniejsze ustawienie. Jeśli uda nam się dotrzeć do stosownego programu komputerowego, zadanie będzie i łatwiejsze, i ciekawsze.

Maksimum wygody, minimum miejsca

Na umieszczenie w jednym rzędzie (przy jednej ścianie) wszystkich urządzeń niezbędnych
w kuchni potrzeba co najmniej 360 cm.
Zlewozmywak nie powinien się znajdować dalej niż 3 m od pionu kanalizacyjnego. Najlepiej,
gdy jest zainstalowany między lodówką a kuchenką. Między nimi należy umieścić minimum
40-centymetrowe odcinki blatu. Warto, by przynajmniej jeden fragment blatu roboczego
(w zabudowie jednorzędowej najlepiej między zlewozmywakiem i kuchenką) miał 80 cm,
a suma długości wszystkich nie była mniejsza niż 200 cm.
Kuchenka gazowa musi być oddalona od okna co najmniej 50 cm, aby ewentualne gwałtowne
powiewy wiatru nie zdmuchiwały płomienia podczas gotowania.
Zmywarka powinna być ustawiona tuż przy zlewozmywaku. Bez względu na sposób zabudowy
odległość od zlewu do lodówki w linii prostej nie powinna być większa niż 210 cm, a od lodówki
do kuchenki – 270 cm. Przejście między nimi musi być swobodne, niczym nieograniczone.

Autor: Mariusz Bykowski

Odpowiedni zlewozmywakDo wyboru są rozmaite modele:nakładane, które montuje się bezpośredniona szafce bez blatu, mogą mieć uszczelniającyfryz od ściany;nablatowe lub naszafkowe umieszczasię w otworze wyciętym w blacie kuchennymlub szafkowym, a ranty uszczelnia uszczelkąi silikonem;podwieszane (zazwyczaj ze stali nierdzewnej)są dosyć trudne do zamontowania,a blat, w którym są montowane, musi byćodporny na wodę;zintegrowane z blatem (zlew jest wyprofilowanyw blacie) – robi się je na zamówienieze stali albo z kompozytów.

Autor: Mariusz Bykowski

Ważneprzy wyborze bateriiBaterie zlewozmywakowe mogą być jedno-lub dwuuchwytowe. Mając jednouchwytową,można łatwo ustawić żądanystrumień i temperaturę wody tylko jednąręką. To ważny argument przy wyborzebaterii do kuchni, w której wodę odkręcasię stosunkowo często i nierzadko ma sięprzy tym brudne lub zajęte czymś ręce.Przy wyborze baterii do zlewozmywakabardzo ważne są także kształt i zasięg wylewki.Muszą być dopasowane do kształtui wymiarów zlewozmywaka, aby strumieńwody padał na środek jego komory.Zasięg wylewki zależy od jej długościi pochylenia. Koniec wylewki długieji o dużym kącie pochylenia będzie bardziejoddalony od dna zlewozmywakaniż krótkiej i „płaskiej”. Pod taką wylewkęłatwiej będzie podstawić duży garnekczy wysoką butelkę i bez kłopotu napełnićje wodą. Ale z kolei strumień wodywypływający z takiej baterii, uderzająco dno zlewozmywaka, będzie się bardziejrozchlapywał. Trzeba znaleźć optymalnerozwiązanie, uwzględniające i kształt,i głębokość zlewozmywaka.

Przeczytaj dodatkowo:
Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...