Zmniejszamy kuchnię! Dobry projekt małej kuchni

2009-10-13 2:00

Wbrew pozorom, duża kuchnia również może sprawiać kłopot. Szczególnie, gdy chcemy ją zmniejszyć. Aby nowa mała kuchnia spełniała nasze oczekiwania, warto więc zadbać o dobry projekt kuchni i nie wprowadzać nieprzemyślanych poprawek w trakcie jego realizacji.

Projekt małej kuchni
Autor: Aleksander Rutkowski

Przmyślany projekt małej kuchni

Częstą przyczyną zmniejszania kuchni jest potrzeba powiększenia sąsiadujących z nią pomieszczeń. Jeśli na przykład pokój dzienny wydaje nam się za mały, powiększamy go czasami kosztem kuchni. Pamiętajmy jednak, że wielkość kuchni powinna być proporcjonalna do wielkości innych pomieszczeń w części dziennej. Jeśli w wyniku zmian kuchnia będzie miała 6 m2, a salon 50 – proporcje nie będą dobre.

Często decydujemy się na zmniejszenie kuchni, bo chcemy mieć dodatkowe pomieszczenie, nie przewidziane w projekcie, na przykład spiżarnię.

Zmniejszając kuchnię, pamiętajmy, że nie może ona być zbyt wąska! Zwężenie kuchni nawet o 10 cm może uniemożliwić nam dobre ustawienie mebli, wygodne wstawanie od stołu albo jednoczesne otwarcie stojących naprzeciwko siebie zmywarki i lodówki.

Zanim więc zabierzemy się do przestawiania ścian, policzmy dokładnie, ile miejsca potrzebujemy na meble i sprzęty kuchenne. Pomocny w tym będzie projekt kuchni.

Ergonomia kuchni
Autor: Aleksander Rutkowski W kuchni do minimum ograniczono liczbę szafek wiszacych, zastepując je dużym meblem we wnęce przy wejściu Aranżacja: Mateusz Willmann, Anna Stolarz; projekt kuchni: Aneta Błażej

Kłopoty z oknami i drzwiami

Zmiana wielkości pomieszczenia pociąga często za sobą następną zmianę: położenie okna i drzwi. Czasami zwężenie kuchni o parę centymetrów zmienia odległość od ściany do okna tak, że uniemożliwia ustawienie w tym miejscu lodówki czy szafek.
Co wtedy? Przesuwać okno? O ile na etapie projektu drzwi wewnętrzne stosunkowo łatwo przesunąć, o tyle jakakolwiek zmiana w położeniu okna pociąga za sobą zmianę w wyglądzie elewacji zewnętrznej.

Pamiętaj

Zmiany w elewacji wymagają zgody architekta projektującego dom. Jeśli dom już stoi, to likwidację otworu okiennego należy złosić we właściwym urzędzie, natomiast do wybicia nowego otworu okiennego lub drzwiowego w ścianie zewnętrznej potrzebne jest już pozwolenie na budowę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.