| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Zaplanować okno w kuchni, a pod nim szafki kuchenne, blat i zlewozmywak

Zaplanować okno w kuchni, a pod nim szafki kuchenne, blat i zlewozmywak

Jeśli pod oknem w kuchni planujesz zlewozmywak, pamiętaj o miejscu na baterię. Aby ustawić pod oknem szafki kuchenne, parapet powinien znajdować się na wysokości minimum 85 cm od podłogi. Gdy planujesz blat na wysokości parapetu, okno powinno być uchylno-rozwieralne. Pamiętaj o tym, bo źle zaplanowane okno może sprawić, że kuchnia będzie nieustawna, źle oświetlona i niewygodna.

Istnieje przekonanie, że z kuchni powinniśmy widzieć bramę i furtkę. Spoglądanie na wejście i ulicę daje poczucie łączności domu ze światem zewnętrznym, ale przemawiają za tym także względy bezpieczeństwa. Z drugiej strony wzrokowy kontakt z ogrodem czy tarasem, gdzie bawią się dzieci, może się okazać ważniejszy niż obserwowanie ulicy.

Sposób otwierania okien w kuchni

Jeśli okna w kuchni są otwieralne, powinny otwierać się do wewnątrz. W kuchni znajdującej się na parterze okno może być tylko uchylne – zewnętrzne szyby można umyć, stojąc przed domem. Jeśli w takiej kuchni jest drugie okno służące do wietrzenia – okno oświetlające blaty robocze może być stałe – nieotwieralne. Okna w kuchni na piętrze nie mogą być nieotwieralne i wyłącznie uchylne, bo wtedy byłyby trudności z ich umyciem.

Jeśli pod oknem zaplanujemy blat na tym samym poziomie co parapet, okno powinno być uchylno-rozwieralne. Do wietrzenia okno uchylamy, a otwieramy je tylko do mycia. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy okno nieotwieralne w części dolnej, a w górnej rozwieralne. Warto pamiętać o tym, że zależnie od tego, jak głęboko okno jest osadzone w murze, jego skrzydło po otwarciu zajmie więcej lub mniej miejsca.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Marcin Czechowicz

To, jak można zagospodarować miejsce pod oknem, zależy od wysokości, na jakiej się ono znajduje

Szafki kuchenne pod oknem

To, jak można zagospodarować miejsce pod oknem, zależy od wysokości, na jakiej się ono znajduje. Aby można było ustawić szafki kuchenne pod oknem, jego parapet powinien znajdować się na wysokości minimum 85 cm od podłogi. Ostatnio daje się jednak zauważyć tendencje do podwyższania tego poziomu, jeśli użytkownikiem kuchni jest osoba wysoka. Trzeba to uwzględnić już na etapie wybierania projektu.

Zlewozmywak pod oknem

Jeśli pod oknem planujemy zlewozmywak, pamiętajmy o tym, że bateria zajmuje miejsce. Bateria sztorcowa ma wysokość 12-15 cm, bywają jednak i wyższe. Powinna być ona usytuowana tak, aby nie uniemożliwiała otwierania okna. Nie ma kłopotów, jeśli parapet znajdzie się powyżej czubka baterii, to znaczy na wysokości około 20 cm od zlewozmywaka. Jest jednak inne wyjście - można zamontować baterię składaną. Decydując się na baterię ścienną, trzeba pamiętać, że pod kranem powinien zmieścić się czajnik lub garnek.

Stół pod oknem

Standardowa wysokość stołu kuchennego wynosi 75 cm. Parapet okna, przy którym chcemy ustawić stół, nie powinien znajdować się niżej niż 75 cm od podłogi. Dobrze też, aby okno nie było zbyt wysoko. Siedząc przy stole, mamy oczy na poziomie około 120 cm. Poziom parapetu nie powinien uniemożliwiać oglądania widoku z okna.

Kuchenka gazowa

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się umieszczania kuchenki gazowej pod oknem. Podmuch powietrza może zgasić płomień i jeśli kuchenka nie ma zabezpieczenia przeciwwypływowego, gaz będzie się ulatniał. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przy oknie zamontować kuchenkę elektryczną.

Z czego parapet?

Pokrycie parapetu pod oknem w kuchni należy dostosować do wystroju pomieszczenia, ale powinno być ono także wygodne w użytkowaniu. Jeśli pod oknem umieścimy zlewozmywak, dobrze jest pokryć parapet materiałem odpornym na wodę: płytkami ceramicznymi albo tym samym materiałem co blat. Ostatnio na parapety stosuje się płyty postformingowe, marmur syntetyczny, konglomeraty kamienia. Można też zrobić parapet z drewna klejonego warstwowo, gdyż tylko takie jest odporne na wilgoć i wodę.

Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...

WZORY UMÓW na prace budowlano-remontowe + rady...

Pobierz gotowe wzory umów do wypełnienia – mamy dla Ciebie 6 różnych umów,...