| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Maszyna do gotowania

Maszyna do gotowania

Techniczna, praktyczna, konkretna i mało dekoracyjna. Nawet nie ma gdzie usiąść. W takiej kuchni można już tylko... kucharzyć.

O Marii, wykładowcy uniwersyteckim, właścicielce 80-metrowego mieszkania w Warszawie:

 • Ulubione kolory: chłodne, stonowane – czysta biel, metaliczne (srebrzyste) szarości, dodatki w ciepłych, zdecydowanych barwach czerwieni, wiśni i fioletu.
 • Preferowany styl: minimalizm, nowoczesność, high-tech.
 • Materiały: szkło, stal.
 • Ostatnio kupiła: wiszącą lampę do kuchni Josephine.

Przed remontem

 • Przestrzeń
  Długie, kiszkowate, maksymalnie niefunkcjonalne wnętrze. Możliwości sensownego rozplanowania ciągu roboczego i ustawienia sprzętów tak, aby można z nich było wygodnie korzystać, były bardzo ograniczone.
 • Oświetlenie
  Ponieważ w pomieszczeniu brakowało naturalnego źródła światła, było w nim zawsze przygnębiająco ponuro. To niemiłe wrażenie potęgowała niewielka liczba punktów świetlnych (jedynie umieszczona centralnie lampa). A przecież kuchnia to miejsce wymagające szczególnie dobrego oświetlenia. Dodatkowo takie wnętrze kontrastowałoby z jasną i niemal pustą przestrzenią przylegającego doń salonu.

Krok 1

W istniejącej kuchni nie sposób było pomieścić niezbędne meble i AGD. Prace rozpoczęto więc od przesunięcia jednej ze ścian pół metra w stronę sąsiadującego z nią sporego, bo 16-metrowego, gabinetu. Dzięki temu powstało pomieszczenie dające znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, a jednocześnie otwarte jedną ścianą na salon.

Autor: Mariusz Bykowski

Jasne światło halogenów podkreśliło kolorystyczny kontrast między blatem a frontami szafek.

Autor: Mariusz Bykowski

Czystość bieli podkreślają drobne barwne akcenty.

Tu zaszła zmiana

Autor: Mariusz Bykowski

Zaszufladkowane
W przestronnej szafce cargo bez wysiłku można znaleźć każdą potrzebną rzecz, nie robiąc przy tym bałaganu.

ZDANIEM STYLISTY

To nam się podoba

 • Zintegrowanie przestrzeni kuchennej z salonem. Taki efekt uzyskano, wprowadzając elegancką biel mebli oraz rezygnując z tradycyjnej glazury.
 • Doświetlenie ciemnej kuchni naturalnym światłem. Stało się to możliwe dzięki wybiciu prześwitu do gabinetu.
 • Optymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni poprzez dobranie odpowiednich mebli kuchennych. Umieszczenie w kuchni wysokiej szafki typu cargo o dużej powierzchni magazynowej pozwoliło na zmniejszenie liczby szafek wiszących.

Krok 2

Aby rozwiązać problem niedostatecznego oświetlenia, w ścianie między kuchnią a gabinetem zalanym dziennym światłem za sprawą dużego okna prze-bito wysoki na 40 cm i długi na 2,5 m prześwit. Właścicielka bez żalu zrezygnowała z tradycyjnych kafelków na rzecz tafli mlecznego zbrojonego szkła. Ciągnie się ona wzdłuż blatu roboczego, doświetlając pomieszczenie w dzień i uatrakcyjniając obie ściany. Wieczorem pomieszczenie oświetla umieszczona centralnie lampa sufitowa. Wspomagają ją zainstalowane nad blatem (w prześwicie oraz pod wiszącymi szafkami) halogeny.

Krok 3

Megafunkcjonalnie i super-wygodnie – tego oczekiwała od kuchni Maria. Meble i urządzenia rozmieszczono zatem tak, aby można z nich było korzystać z jak największą swobodą, a jednocześnie optymalnie wykorzystać przestrzeń. Zlew, kuchenka i lodówka w tradycyjnym trójkącie roboczym, szafki na garnki pod ręką, bo na lewo od kuchenki, a za plecami osoby gotującej pojemna szafa cargo mieszcząca artykuły spożywcze. Wszystko ma prostą, nowoczesną linię, nic więc nie przytłacza małego wnętrza.

Krok 4

Nie było wątpliwości, że przy tak niewielkiej powierzchni sprawdzić mogły się jedynie barwy jasne. Właścicielka postawiła na biały, który daje wrażenie elegancji, świeżości i jasności, a także optycznie powiększa przestrzeń. Wszechogarniającą biel szafek i ścian zrównoważył ciemny kamienny blat i dobrana do niego kolorystycznie podłoga. Wraz ze srebrnymi urządzeniami kuchennymi – wyciąg, zlew, kuchenka gazowo-elektryczna – barwa szafek wypadła dość chłodno, dlatego przełamano ją ciepłymi, zdecydowanymi kolorami dodatków. Dzięki temu wnętrze nie nabrało “klinicznego” wyglądu.

Przeczytaj dodatkowo:
Poradnik "Urządzamy kuchnię" - mnóstwo...

Kuchnia powinna być wygodna, ułatwiać nam pracę, a jednocześnie efektownie się prezentować. Być wyposażona...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...

WZORY UMÓW na prace budowlano-remontowe + rady...

Pobierz gotowe wzory umów do wypełnienia – mamy dla Ciebie 6 różnych umów,...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...