| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Mała kuchnia otwarta na salon. Pomysł na nowoczesny i wygodny aneks kuchenny
Jak urządzić małą kuchnię?

Mała kuchnia otwarta na salon. Pomysł na nowoczesny i wygodny aneks kuchenny

Mała, ciemna i zupełnie niefunkcjonalna kuchnia zupełnie zmieniła swoje oblicze. Po połączeniu kuchni z salonem powstała nowoczesna, przestronna strefa dzienna. Efekty remontu robią wrażenie. Nie tylko zyskano wygodny aneks kuchenny, lecz także optycznie powiększono salon. Zobacz, jak urządzić małą kuchnię. Oto pomysł na przestronne i funkcjonalne wnętrze.

Stan przed remonetm - mała, ciemna kuchnia

Kuchnia w domu z lat 60., zgodnie z duchem tamtych czasów, została przez projektanta potraktowana po macoszemu – była ślepa i miała zaledwie 3,6 mkw. powierzchni. Jedynie małe okienko do wydawania posiłków łączące ją z pokojem dziennym wprowadzało do wnętrza nieco światła naturalnego.

Mała powierzchnia pozwalała na bardzo ograniczoną zabudowę. Przy ścianie, która miała niecałe 180 cm długości, zmieściły się jedynie kuchenka z piekarnikiem, szafka zlewozmywakowa i standardowa z blatem roboczym długości 60 cm. W kuchni udało się jeszcze zmieścić szafkę stojącą i dwie duże wiszące, ale zabrakło miejsca na lodówkę. Aby ją wstawić, tył urządzenia trzeba było schować w szafie, która stała w graniczącym z kuchnią przedpokoju.

Choć możliwości wnętrza zostały maksymalnie wykorzystane, gospodyni doskwierał brak miejsca na przechowywanie i przygotowywanie posiłków. Poza tym marzyła o kuchni otwartej.

Nieznaczne przesunięcie granic kuchni i otwarcie na salon

Dzięki wyburzeniu ścian oddzielających kuchnię od pokoju dziennego i przedpokoju przesunieto z dwóch stron jej granice o blisko 60 cm. Po remoncie powierzchnia aneksu kuchennego wynosi 6,15 mkw., czyli o blisko 2,5 mkw. więcej niż wcześniej. Powiększona przestrzeń wydaje się tym przestronniejsza, że jest otwarta na pokój dzienny i przedpokój.

Poprawa funkcjonalności wnętrza

Między kuchnią a pokojem dziennym pozostawiono przejście o szerokości 117 cm. Od przedpokoju oddziela ją zaś nie ściana, ale barek o wysokości 120 cm. Dzięki temu wąska strefa wejścia (95,6 cm szerokości) nie stała się klaustrofobiczna. Wygospodarowanie dodatkowej powierzchni sprawiło, że kuchnia stała się bardziej funkcjonalna. Od strony pokoju dziennego znalazło się miejsce na zabudowę do sufitu – tam ukryto lodówkę

W części wygospodarowanej kosztem przedpokoju ustawiono dodatkowy rząd szafek. Po remoncie zabudowa kuchenna ma kształt litery U, a powierzchnia robocza blatu – aż 497 cm długości. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń nad blatem, tuż przy barku zamontowano szafkę żaluzjową. Sposób jej otwierania umożliwia przechowywanie rzeczy w miejscu, w którym nie sprawdziłaby się szafka z drzwiami uchylnymi.

Zobacz, jak przebiegał remont tej małej i niefunkcjonalnej kuchni

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Materiały wykończeniowe optycznie powiększają aneks

Wybierając materiały wykończeniowe, starano się, by nawiązywały do kolorystyki wyposażenia pokoju, więc fronty dolnej części zabudowy są wykonane z drewnianego forniru.

Zdecydowano, że górna część zabudowy będzie biała, by mogła stopić się kolorystycznie ze ścianami strefy dziennej. Na górze ich granicę delikatnie zaznacza podwieszany sufit aneksu kuchennego. Jednak listwa sztukateryjna, którą jest on wykończony, nawiązuje do stylistyki pokoju – taką samą obrysowane są jego ściany.

Projekt: Katarzyna Miastkowska, pracownia Fruit Orchard, styliści Tomasz Roy-Szabelewski i Natalia Nguyen

Przeczytaj dodatkowo:
Kuchnia otwarta na salon powiększy przestrzeń do...

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy kuchnię zamkniętą powinna się ona znajdować w...

Biała kuchnia z wyspą. Mimo zimnych kolorów,...

Prosta, a zarazem nowoczesna. Biała, a mimo to przytulna. Tak pokrótce można opisać wnętrze...

Poradnik "Urządzamy kuchnię" - mnóstwo...

Kuchnia powinna być wygodna, ułatwiać nam pracę, a jednocześnie efektownie się prezentować. Być wyposażona...

Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

WZORY UMÓW na prace budowlano-remontowe + rady...

Pobierz gotowe wzory umów do wypełnienia – mamy dla Ciebie 6 różnych umów,...