Kuchnie w stylu tradycyjnym

2009-10-19 2:00

Ze względu na dobór wyposażenia, odpowiednie wykończenie mebli i elementy dekoracyjne możemy wyróżnić kilka stylów o określonym nastroju i klimacie. Kuchnie w stylu tradycyjnym mogą być: rustykalne, dworkowe oraz regionalne. 

Kuchnia - styl wiejski
Autor: Marcin Czechowicz

Styl rustykalny

w kuchni to przede wszystkim surowe, ciepłe i o prostej formie meble drewniane. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są murki, w które wstawiane są szafki (z gotowych elementów) albo same drzwiczki, bejcowane na ciemny kolor. Murki te budowane są najczęściej z klocków z płyty wiórowej i okładane płytkami ceramicznymi (glazura, terakota) lub wykańczane „na tynk”. Na blaty robocze najlepiej nadają się naturalne okładziny, takie jak granit czy marmur lub konglomeraty kamienne (Corian, Marlan).

Styl wiejski

W kuchniach stylizowanych na wiejskie modne są meble drewniane, malowane, przecierane, ługowane oraz komponowane z różnego rodzaju drewna o lekko odmiennym zabarwieniu. Charakterystyczne elementy w meblach rustykalnych to: kolumienki, ozdobne szafki z ażurowymi plecionymi frontami, witrażowe przeszklenia, trawione szyby. Kuchnia rustykalna powinna być duża i przestronna. Obowiązkowo musi się w niej znajdować duży stół z kompletem krzeseł oraz duży kredens z przeszkleniami, ukazujący dekoracyjną, odświętną zastawę stołową. W kuchni tradycyjnej, wiejskiej, buduje się często piec kuchenny, kaflowy, o stylizowanych, żeliwnych (w stylu retro) frontach, w który montowany jest sprzęt najnowszej generacji. Nad piecem umieszcza się najczęściej typowy wiejski okap kominowy z wbudowanym nowoczesnym wyciągiem. Okap dekorowany jest warkoczami czosnku, cebuli oraz bukiecikami suszonych ziół. W kuchni wiejskiej używa się dużo ceramiki. Gliniane garnki, misy i dzbany są jej nieodzownym rekwizytem. Ceramika w kolorach naturalnych (czerwono złote brązy) stanowi okładzinę ściany wzdłuż ciągu kuchennego oraz wykładzinę podłogową. Na parapetach okiennych stoją kwiaty doniczkowe, najczęściej pelargonie.

Styl dworkowy

zyskuje sobie ostatnio coraz więcej zwolenników. Nawiązuje do wnętrz charakterystycznych dla XIX—wiecznych polskich dworów szlacheckich. Styl dworkowy odtwarzany jest najczęściej w remontowanych starych, zabytkowych domach, zwłaszcza na wsi, gdzie jest możliwy bezpośredni kontakt z naturą. Kuchnia w stylu dworkowym jest pomieszczeniem obszernym, a zarazem reprezentacyjnym. Powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu, nawiązując do stylów historycznych. Konieczna jest jednolita stylistyka mebli, materiałów, detali, dominujących kolorów lub powtarzającego się motywu wzoru. W kuchni urządzonej w stylu dworkowym, tak samo jak w kuchni tradycyjnej, musi być duży stół jadalny, najlepiej okrągły lub owalny, nakryty haftowanym obrusem oraz piec kaflowy z mosiężnym relingiem i okapem. Nad kuchnią i w strefie przygotowywania posiłków koniecznie glazura z motywem „holenderskim”. Podłoga kamienna lub terakota powinny być utrzymane w kolorze naturalnym. Część jadalną może odróżniać drewniana podłoga z desek woskowanych. W przeszklonych małymi szybkami stylowych szafkach-witrynach i serwantkach można wyeksponować starą porcelanę i „rodowe” srebra. W oknach powinno się powiesić koronkowe firanki i obowiązkowo muślinowe „zazdroski” (niskie, zawieszane od połowy okna, zasłonki).

Styl regionalny

nawiązuje do stylu wiejskiego, rustykalnego, ale związany jest z konkretnym regionem poprzez dobór rodzimych materiałów oraz charakterystyczne zdobnictwo. Bardzo często element wzoru danego regionu jest motywem przewodnim w urządzaniu kuchni.

Styl góralski

Dla stylu góralskiego np. bardzo charakterystycznym wzorem dekoracyjnym są motywy parzenicy, ostu górskiego, serduszek, które powtarzają się jako ozdobny ornament na meblach: stole, krzesłach, półkach, kredensie, a także na drewnianych łyżkach, deseczkach oraz haftowanych zasłonkach i serwetkach. Klimat wnętrza można dodatkowo podkreślić przez wprowadzenie do kuchni charakterystycznych dla tego stylu mebli: skrzyni, zydla czy ławy, nakrytych skórą baranią.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.