| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia z jadalnią. Sekrety projektowania wygodnej kuchni

Kuchnia z jadalnią. Sekrety projektowania wygodnej kuchni

Jak zaprojektować wygodną kuchnię połączoną z jadalnią? Jaki wybrać stół, gdzie go ustawić i jak go oświetlić? To tylko niektóre z dylematów, które musisz rozwiązać podczas projektowania kuchni.

Autor: Sławomir Frąckowiak

W wielu domach życie koncentruje się w kuchni. To, gdzie stanie stół kuchenny ma więc spore znaczenie

Najlepsze miejsce na stół kuchenny

Stół jest zazwyczaj usytuowany przy ścianie, zajmuje mało miejsca. Niekiedy nie tylko jest miejscem codziennych posiłków, ale także służy jako dodatkowy blat do przygotowywania potraw. Zwolennicy kuchennych klimatów powinni szukać projektów domu z dużą kuchnią. W przeciwnym razie może im doskwierać brak dostatecznej przestrzeni wokół kuchennego stołu. Z reguły taka kuchenna sceneria nie jest dość elegancka do przyjmowania gości, dlatego warto pomyśleć o miejscu na drugi stół – reprezentacyjny. Często stół ustawia się między otwartą kuchnią a salonem. Może wtedy służyć zarówno do przygoto - wywania posiłków, jak i przyjmowania gości.

Kuchnię można też symbolicznie przysłonić, odgrodzić od części jadalnianej ścianką, wysokim barkiem, parawanem lub ażurowym meblem. Dobrze, aby przestrzeń wokół stołu była w jakiś sposób wyodrębniona – inną posadzką, kolorem ściany, specjalnym kameralnym oświetleniem, które skieruje na niego uwagę. W wielu projektach między kuchnią a salonem jest przestrzeń przewidziana na ustawienie stołu, specjalnie oświetlona, na przykład wykusz.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jadalnia, jako oddzielne pomieszczenie

Zaprojektowanie jadalni jako odrębnego, ale powiązanego z kuchnią i salonem pomieszczenia wydaje się najodpowiedniejszym pomysłem. Wymaga jednak dodatkowej przestrzeni w domu, a zatem jest to rozwiązanie, które spotyka się raczej w projektach dużych domów o charakterze rezydencji. Zazwyczaj jest to pomieszczenie o efektownych przeszkleniach z widokiem na ogród. Taka jadalnia, niczym oaza spokoju, pozwala celebrować posiłki w szczególnej atmosferze. Ważne, by ścieżki komunikacyjne prowadzące na taras, do kuchni i pokoju dziennego były wygodne.

Stół kuchenny

Najbardziej uniwersalny będzie oczywiście stół rozkładany, którego powierzchnię możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Wymaga on jednak odpowiednio dużo miejsca. Pamiętaj, że na wygodny, rozkładany stół z krzesłami dla ośmiu osób potrzeba około 12 m². Do tego powinien być odsunięty co najmniej 60 cm od ścian i mebli, żeby można go było wygodnie obejść. A jaki kształt stołu będzie najlepszy? Stół okrągły zajmuje optycznie mniej miejsca niż rozkładany. Dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia – gorzej w kącie. Ponadto zaletą okrągłego stołu jest demokratyczny podział miejsc – wszystkie są równoważne. Stół prostokątny jest bardziej uniwersalny niż okrągły. Równie dobrze można go ustawić w narożniku pomieszczenia, jak i na jego środku. Miejsca przy prostokątnym stole nie są jednak równorzędne, a ostre kanty przeszkadzają przy obchodzeniu go dookoła. Interesującą propozycją może być podłużny stół o zaokrąglonych narożnikach, na przykład eliptyczny. Opływowy kształt – występuje w wersji tradycyjnej i nowoczesnej – będzie ciekawszy, a brak ostrych kantów – wygodniejszy.

Oświetlenie stołu

Tuż nad stołem kuchennym, pośrodku, powinna się znaleźć wisząca lampa. Trzeba o tym pamiętać podczas projektowania instalacji elektrycznej. Trzeba więc wcześniej znać jego przyszłe miejsce i wielkość. Ważna jest też wysokość, na której się znajdzie lampa. Zazwyczaj jest to 50-60 cm nad blatem stołu. Przy takim ustawieniu lampa nie zasłania twarzy biesiadników, a zarazem nie razi w oczy. Należy też umiejętnie dobrać jej kształt, formę i kolor. Lampa nad stołem jest niczym zwieńczenie działa w aranżacji jadalni. Zdają sobie z tego sprawę projektanci oświetlenia, którzy prześcigają się w propozycjach. Znalezienie tego właściwego, najlepiej pasującego do danego wnętrza wzoru to prawdziwe wyzwanie. Nie daj się jednak zwieść oryginalnej formie lampy, jeśli nie oświetli ona odpowiednio całego blatu. Nad stołem jadalnianym wystarczy jedna wisząca oprawa ze świetlówkami kompaktowymi 18 W (230 V).

Krzesła

Mają różne formy i styl, ale łączy je wysokość siedziska, które powinno się znajdować 45-49 cm nad podłogą. Krzesło zajmuje około 60 cm miejsca przy stole. Policz, ile musisz ich mieć, a otrzymaszs przybliżoną długość stołu. Dla przykładu na umieszczenie w rzędzie czterech krzeseł potrzebujesz aż 240 cm. Osoba siedząca przy krótszym boku prostokątnego stołu musi mieć dostatecznie dużo miejsca – minimum 90 cm, bo ci, którzy siedzą za rogiem, „zabierają” część jej blatu. Zatem przy stole o bokach 100 x 240 cm posadzisz wygodnie 10 osób. Zamiast krzeseł możesz zdecydować się na ławę. Doda wnętrzu przyjaznego, domowego klimatu, zajmie też mniej miejsca niż one.

Płytki do kuchni - 12 ciekawych wzorów płytek kuchennych

Płytki do kuchni są najczęściej wybieranym materiałem na ścianę nad blatem. Płytki kuchenne są...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...