Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia otwarta na salon. Ścianka, barek, stół - jak połączyć kuchnię z salonem

Kuchnia otwarta na salon. Ścianka, barek, stół - jak połączyć kuchnię z salonem

Kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Jak jednak połączyć kuchnię z salonem, aby jej wnętrze nie było w pełni widoczne, a jednocześnie nie stracić efektu połączenia z pokojem? Przedstawiamy modne i praktyczne rozwiązania.

Dlaczego łączymy kuchnię z salonem?

W wielu wypadkach łączymy kuchnię z salonem przede wszystkim z powodów przestrzennych. Brak ściany działowej i drzwi sprawia, że oba pomieszczenia wydają się większe, bardziej przestronne i lepiej doświetlone.

Powodem bywa również potrzeba większej integracji rodziny - osoby przebywające w otwartej przestrzeni mają ze sobą niczym nieskrępowany kontakt. Jednak otwarta kuchnia to również wiele niedogodności - powodem są odmienne funkcje pomieszczeń. Pokój dzienny jest miejscem wypoczynku i przyjmowania gości, kuchnia przede wszystkim służy pracy.

Kuchnia otwarta na salon - ścianki, murki i przejścia bez drzwi

Wejście przez pokój to jedna z prostszych form otwarcia kuchni na pokój dzienny. Zamiast tradycyjnych drzwi skrzydłowych pozostawiamy wtedy pusty otwór drzwiowy. Będąc w pokoju, widzimy wnętrze kuchni, warto więc zwrócić uwagę, czy projekt daje możliwość takiej aranżacji, która pozwala na przesłonięcie jej części roboczej.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ścianki, murki i przejścia bez drzwi

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi przesuwne

Inny popularny sposób połączenia kuchni z salonem to fragmenty pionowych ścianek i niewysokich murków. Murki powinny mieć taką wysokość i szerokość, aby zasłaniały stojące szafki i blaty kuchenne.

Zalety:

 • Połączenie z kuchnią "bezdrzwiowe" daje możliwość wzrokowego kontaktu między osobami przebywającymi w obu pomieszczeniach.
 • W kuchni jest więcej miejsca na sprzęty kuchenne niż w wypadku innych form otwarcia.
 • Bezpośrednie połączenie z pokojem ułatwia podawanie posiłków.

Wady:

 • Niedobrze, jeśli wejście do kuchni zawsze wymaga przechodzenia przez pokój.
 • Nie izoluje od zapachów i widoku brudnych naczyń.
 • Wymaga zgrania stylistycznego obu pomieszczeń.

Kuchnia zamknięta, kuchnia otwarta - drzwi przesuwne

Zastosowanie drzwi przesuwnych umożliwia posiadanie kuchni równocześnie zamkniętej, i otwartej. Drzwi przesuwne można jednak zastosować tylko wtedy, gdy jest miejsce na odsunięcie skrzydła. Jeśli go nie ma, można się posłużyć innymi, mniej stałymi formami - zasłoną okienną, roletą lub żaluzją zamocowaną pod sufitem lub w suficie podwieszanym. Takie zamknięcie kuchni nie wymaga zbyt dużych przygotowań, a odpowiednio dobrane do całości wnętrza może się okazać oryginalnym elementem dekoracyjnym.

Zalety:

 • Otwarte drzwi przesuwne są niewidoczne i nie przeszkadzają w komunikacji tak jak drzwi skrzydłowe.
 • Zamknięte drzwi zasłaniają wnętrze - nie istnieje wtedy większość niedogodności wynikających z posiadania kuchni otwartej.

Wady:

 • Drzwi przesuwne w porównaniu ze ścianą i z drzwiami skrzydłowymi tylko częściowo izolują od zapachów i hałasów.
 • Połączenie kuchni i pokoju drzwiami przesuwnymi lub ściankami wymaga zrobienia ściany z kieszenią, w którą będzie wsuwało się skrzydło drzwi albo miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi na ścianę.

Stół między kuchnią a salonem

Dla zwolenników otwartej kuchni może być naturalnym połączeniem jej z pokojem. Może to być mały kuchenny stół lub fragment blatu kuchennego umieszczony na wysokości stołu, gdzie można zjeść śniadanie, nakarmić malucha lub przypilnować starsze dziecko przy odrabianiu lekcji. Jeśli jest więcej miejsca, na granicy pomieszczeń można ustawić stół jadalny, który posłuży jako stół kuchenny i miejsce do przyjmowania gości. To trudne zadanie, bo w tym przypadku stół powinien być rozkładany i ustawiony w bardzo przemyślanym miejscu, wygodnym dla domowników na co dzień, jak również atrakcyjnym od święta.

Zalety:

 • W małym domu stół ustawiony na granicy kuchni i pokoju pozwala na oszczędne gospodarowanie przestrzenią.
 • Stół z krzesłami to forma ażurowa - nie zabiera tak wiele światła i przestrzeni jak inne przesłony.
 • Stół można wykorzystać jako dodatkowy kuchenny blat roboczy, ale też miejsce do odrabiania lekcji czy prowadzenia domowych rachunków.

Wady:

 • Stół słabo zasłania wnętrze kuchni. Jest to więc rozwiązanie tylko dla tych, którzy jednocześnie chcą uczestniczyć w życiu pokoju i kuchni, a widok scenerii kuchennej nie przeszkadza im podczas jedzenia.
 • Stół na granicy pomieszczeń to niebezpieczeństwo, że osoby siedząca przy stole i krzątająca się po kuchni mogą sobie przeszkadzać.

Ergonomia kuchni, czyli jak urządzić funkcjonalną kuchnię, zgodnie z zasadą trójkąta?

Funkcjonalna kuchnia to podstawa. To tu gotujemy, pieczemy, robimy kanapki i zmywamy. Ergonomia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zaplanować kuchnię w pełni funkcjonalną?...

Przy planowaniu kuchni kluczowe znaczenie ma jej funkcjonalność. Dlatego dobry projekt powinien być...

Jak urządzić kuchnię unikając blędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Pomysł na okno w kuchni. Okno przesuwne

Nie masz pomysłu na okno w kuchni? Proponujemy nowoczesne okno przesuwne, które nie będzie kolidowało z...

Łączniki światła i gniazda: zobacz, jak detale...

O stylu wykończenia wnętrz często decydują detale. Czasem wybór odpowiedniego rodzaju łącznika światła...

Biała kuchnia - zdjęcia. 15 aranżacji wnętrz w...

Biała kuchnia jest ponadczasowa i sprawdzi się we wnętrzach zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Białe...

Wybór odpowiedniej baterii do zlewozmywaka:...

Nowoczesna kuchnia powinna posiadać nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne elementy. Najlepiej, gdy są one...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.