| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Jak urządzić kuchnię, by sprzyjała spotkaniom towarzyskim

Jak urządzić kuchnię, by sprzyjała spotkaniom towarzyskim

W kuchni spędzamy wiele czasu. To miejsce, gdzie nie tylko gotujemy i spotykamy się z rodziną przy posiłkach. Tu pijemy poranną kawę, wieczorem lubimy pogawędzić z przyjaciółką i znajdujemy chwilę wytchnienia, gdy dzieci już zasną. Co zrobić, aby kuchnia sprzyjała spotkaniom towarzyskim.

Jak ją urządzić, aby była wygodna i praktyczna, ale też miała ciepły, rodzinny nastrój?

Rustykalny styl wciąż jest niezawodną inspiracją. W dodatku ma on niejedno oblicze. Możemy korzystać z regionalnych tradycji różnych krajów. Nasze przytulne kuchnie będą dzięki temu pięknie się różnić.

Wybierając meble, postaw na drewno. Nawet malowane na kolor zachowuje swoje najlepsze cechy. Także w kuchniach wyposażonych w proste, nowoczesne szafki łatwo wygrać sielską nutę akcesoriami i dekoracyjnymi dodatkami, pod warunkiem że zabudowa jest w naturalnym kolorze drewna.

Komponuj wnętrze z różnych elementów, starych i nowych, stylowych i nowoczesnych. Dzięki temu twoja kuchnia będzie niezwykła i inna od wszystkich. Zmienisz ją w najmilsze miejsce na świecie. Sztuka dobierania przedmiotów i zestawiania kolorów okaże się łatwiejsza, niż myślisz, jeśli skorzystasz z naszej podpowiedzi, jakie wybrać materiały wykończeniowe, meble, sprzęt gospodarstwa domowego i dodatki.

W poszukiwaniu odpowiedniego AGD przejrzyj ofertę sklepów internetowych. Oszczędzisz czas i znajdziesz tam ceny niższe nawet od tych w marketach z gospodarstwem domowym. Łatwiej ci będzie także porównać funkcje i wzornictwo poszczególnych urządzeń. Postaraj się wygospodarować w kuchni miejsce na stół, choćby najmniejszy. Gdy powiesisz nad nim lampę, stworzysz magiczne miejsce, w którym z upodobaniem będzie przesiadywała rodzina i gdzie będą się gromadzili znajomi podczas przyjęć. Nie zapomnij o radiu z odtwarzaczem CD. Cudownie się gotuje z dobrą muzyką w tle.

Autor: Andrzej Pisarski

Wnętrze u trzymane w jasnych barwach. Duży stół sprzyja wspólnemu biesiadowaniu

Autor: Jerzy Kala

Kuchnia w starym klimacie. Drewno to materiał, który zawsze buduje ciepłą i przytulną atmosferę

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM SPECJALISTY

Wygodnie na co dzień

Od tego, jak zaplanujemy ustawienie mebli i urządzeń, zależy komfort pracy w kuchni.

  • Ciąg roboczy. Jeżeli meble i sprzęt są rozmieszczone w jednej linii, urządzenia powinny stać w następującej kolejności: lodówka, zlew, płyta do gotowania – rozdzielone blatami. Gdy zabudowa ma kształt litery L albo U, pamiętaj o zasadzie trójkąta ergonomicznego: linie wytyczone między tymi trzema sprzętami tworzą trójkąt, którego boki powinny być jak najkrótsze.
  • Przechowywanie. Aby zmieścić jak najwięcej, wybierz szafki z koszami obrotowymi lub systemy magic corner umożliwiające pełne wykorzystanie narożników. Zamiast zwykłych szafek  z półkami kup szafki z szufladami, bo dostęp do ich zawartości jest łatwiejszy. Atrakcyjnym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce jest też szafa cargo, czyli kilka metalowych koszyków ukrytych za wspólnym frontem, które  wysuwa się jednym ruchem ręki. Dobrze pasuje do wysokiej zabudowy, np. obok lodówki.
  • Oświetlenie. Pod półkami  i wiszącymi szafkami zainstaluj świetlówki lub halogeny, które dobrze oświetlą blat roboczy. Nad stołem dla dobrego nastroju przy wieczornych posiłkach powieś lampę z kloszem dającą ciepłe światło.

Przeczytaj dodatkowo:
Poradnik "Urządzamy kuchnię" - mnóstwo...

Kuchnia powinna być wygodna, ułatwiać nam pracę, a jednocześnie efektownie się prezentować. Być wyposażona...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...