| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na funkcjonalną kuchnię

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na funkcjonalną kuchnię

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko przemyślana. Warto zaplanować ją jak najwcześniej, najlepiej na etapie projektu. Uda się wtedy stworzyć kuchnię funkcjonalną i łatwą do późniejszych zmian.

Autor: Andrzej Szandomirski

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i przemeblowania prawie zawsze okazują się pracochłonne i kosztowne. Warto się więc wystrzegać błędów w jej aranżacji

Gdy decydujesz się na projekt gotowy lub wprowadzasz się do istniejącego domu bądź mieszkania, zanim zamówisz nowe meble i urządzenia, powinieneś sprawdzić, czy proponowana aranżacja zapewni wygodę – i ewentualnie zaplanować inną. Może się to wiązać z koniecznością większych zmian, takich jak modyfikacja układu ścian lub umiejscowienia niektórych otworów.

Kuchnia funkcjonalna

Czasami kuchnia przed umeblowaniem wydaje się obszernym pomieszczeniem, w którym bez trudu znajdzie się miejsce dla wszystkich planowanych urządzeń, a na etapie aranżacji nagle okazuje się zupełnie nieustawna. Pomimo, wydawałoby się, nadmiaru wolnej przestrzeni nie ma gdzie ustawić lodówki, a większość urządzeń sprawia wrażenie niedopasowanych. Taka niespodzianka może oznaczać, że na początku popełniono błąd – proponowany układ nie uwzględnił ograniczeń i uwarunkowań pomieszczenia. Można przyjąć zasadę, że im bardziej nietypowe wnętrze (o nieregularnym kształcie, z dużą liczbą otworów), tym bardziej niekonwencjonalny powinien być pomysł na jego urządzenie. Nie warto bać się nietypowych rozwiązań, trzeba tylko w trakcie eksperymentowania pamiętać o tym, że kuchnia jest pomieszczeniem do pracy, więc musi być funkcjonalna.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Funkcjonalne rozplanowanie urządzeń

Zwykle sprawdza się układ, w którym podstawowe strefy są uporządkowane z uwzględnieniem kolejności czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków: przechowywanie (lodówka, spiżarnia), mycie i przygotowanie (zlew i blaty robocze) oraz gotowanie (kuchenka, piekarnik). Stworzenie w projektowanej kuchni logicznego układu pozwoli w przyszłości uniknąć niepotrzebnego dreptania w kółko.

Odległości między ciągami kuchennymi

Wbrew pozorom w kuchni luźniej nie zawsze znaczy lepiej. Jeżeli masz obszerną kuchnię, w której blaty znajdą się tylko pod ścianami, okaże się, że na środku zostanie niewykorzystana przestrzeń, a ty będziesz zupełnie niepotrzebnie pokonywał dodatkowe metry. Warto pomyśleć nad urządzeniem na środku wyspy kuchennej. Nawet nieduża będzie bardzo pomocna jako dodatkowy blat do pracy czy miejsce do odstawiania naczyń. Oczywiście zbyt ciasne rozmieszczenie urządzeń też jest niepraktyczne i kłopotliwe. Wyjątkiem od tej reguły są minimalne kuchnie dla jednej osoby, gdzie ze względu na ograniczoną przestrzeń można się postarać stworzyć wnętrze-laboratorium. Stojąc w jednym miejscu, łatwo wtedy po wszystko sięgnąć. 

Wysokości blatów kuchennych

Inne są wysokości blatów do pracy na stojąco, inne do prac siedzących, a jeszcze inne do sytuacji bufetowych (z wysokimi stołami barowymi). Przestrzegaj wypróbowanych zasad, ale nie bój się czasami ich modyfikować. Wyższe osoby powinny odważnie dodać kilka centymetrów do standardowych wysokości blatów, a niższe bez obaw je odjąć. Nie ma nic bardziej męczącego niż praca przy blacie o niedopasowanej wysokości.

Głębokość blatów 

Jeśli masz do zagospodarowania niewielkie pomieszczenie, możesz pozostać przy standardowej szerokości 60 cm. Jeżeli jednak nie musisz pilnować każdego centymetra, warto dodać chociaż po 10 cm. Blat będzie wtedy bardziej funkcjonalny. Nie bój się też różnicować szerokości blatów. Możesz je poszerzać i zwężać w zależności od ilości miejsca w kuchni – dzisiejsza technika umożliwia to w przypadku większości materiałów.

Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Poradnik "Urządzamy kuchnię" - mnóstwo...

Kuchnia powinna być wygodna, ułatwiać nam pracę, a jednocześnie efektownie się prezentować. Być wyposażona...

Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...