| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Jak sprawić, by wystrój kuchni przykłuwał uwagę i był funkcjonalny?
Najlepsza kuchnia do gotowania

Jak sprawić, by wystrój kuchni przykłuwał uwagę i był funkcjonalny?

Jak powinna być idealna kuchnia? Nowoczesna, wygodna, dobrze zaplanowana i przede wszystkim funkcjonalna. Zobacz, jak zaplanować kuchnię idealną!

Idealna kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna. To pomieszczenie, które jak żadne inne narażone jest na zabrudzenia, wilgoć i zanieczyszczenia. Warto dołożyć wszelkich starań, aby kuchnia była nie tylko efektowna, ale również wygodna i komfortowa. Dobrze rozplanowana kuchnia sprawi, że przygotowanie i spożywanie posiłków stanie się dużo przyjemniejsze.

Wejście do kuchni prowadziło przez pokój dzienny, a właściciele chcieli, by wiodło z przedpokoju. Podobała im się też idea otwartej kuchni, która sprzyja rozmowie z domownikami i gośćmi podczas przygotowywania posiłków. Ale postanowili odizolować strefę roboczą od salonu, zachowując połączenie obu pomieszczeń. Na początek wybito przejście z przedpokoju do kuchni. Później pomiędzy przestrzenią roboczą kuchni a wypoczynkową salonu stanęła ścianka z cegieł tworząca wnękę. Nie rozdziela ona całkowicie obu pomieszczeń, ale ogranicza widok na kuchnię z perspektywy salonu.

Ważnym elementem wystroju kuchni jest okap idealnie dopasowany stylistycznie do całości. Modny ukośny kształt ułatwia gotowanie – zwłaszcza osobom wysokiego wzrostu. Kuchnia budzi wrażenie szlachetnej surowości. Barek z corianu, który w razie potrzeby pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, pięknie komponuje się z podłogą z szarego polerowanego gresu. We wnęce zmieściło się AGD. Fronty szafek z MDF-u zostały pokryte połyskliwym lakierem w odcieniu burgunda. Aby całość nie była zbyt intensywna, wystrój rozjaśniono i ochłodzono szarym blatem z laminatu i okładziną z tego samego materiału na ścianie nad nim. Dla równowagi kolorystycznej dodano też szafki wiszące z frontami z oszronionego szkła. Efekt lodowego chłodu pogłębiony został przez stalowe elementy AGD i polerowany szary gres na podłodze.

Nastrój wnętrza łatwo zmienić dzięki kolorowym drobiazgom. Trzeba tylko konsekwentnie dobierać nowoczesne formy. Kuchenka zamontowana jest na idealnej wysokości – na poziomie wzroku. Podobnie korzystne, oszczędzające kręgosłup właścicieli, miejsce zajmuje piekarnik. Kuchnia jest urządzona wyjątkowo praktycznie. Mało bibelotów, zamknięte szafki, gładkie płaszczyzny szafek i blatów, ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów – wszystko to ułatwia utrzymanie ładu i czystości.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

 

Kuchenka elektryczna

W otwartej na pokój kuchni praktyczniejsze i estetyczniejsze wydają się kuchenki elektryczne, a zwłaszcza ceramiczne płyty grzejne o płaskich, lśniących płaszczyznach. Dają się też łatwiej i dokładniej regulować, dzięki czemu dostarczana do nich energia jest lepiej wykorzystywana. Im nowocześniejsza kuchenka, tym bardziej ekonomicznie można jej używać. Są urządzenia, które potrafią na przykład powtórnie wykorzystywać raz wytworzone ciepło. Najoszczędniejsza, zużywająca o 10 procent mniej energii niż ceramiczna i o 25 procent mniej niż zwykła z żeliwnymi krążkami, ale również droższa od nich, będzie płyta indukcyjna. Podczas pracy nagrzewa się minimalnie, ponieważ 90 procent ciepła generowanego przez element grzewczy jest przekazywane bezpośrednio do naczynia. Czas gotowania potraw jest też do 40 procent krótszy. Urządzenie bardzo szybko reaguje na zmiany mocy grzania zadane przez użytkownika. Pole grzewcze z przyspieszonym procesem grzania pracuje przez chwilę na najwyższym dopuszczalnym poziomie mocy grzania i z maksymalną wydajnością, dzięki czemu przygotowywana potrawa bardzo szybko osiąga wysoką temperaturę. Płyty indukcyjne rozpoznają obecność i kształt naczynia. I zaczynają grzać dopiero wtedy, gdy zostanie ustawione na polu grzewczym, nawet jeśli były włączone wcześniej.

Energooszczędne AGD

Wybierając AGD do nowej kuchni, warto zwrócić uwagę na ich zapotrzebowanie na energię. Pochłaniają one blisko 50 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym (chłodziarko- zamrażarka – 20,4 proc., kuchenka elektryczna 19,6 proc., kuchenka mikrofalowa 2 proc., czajnik 5,3 proc., zmywarka 0,5 proc.). Lepiej więc poszukać takich, które będą jej potrzebować jak najmniej.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dobrać i podłączyć okap?

Wydajność okapu trzeba dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, powinien przetłaczać taki strumień powietrza, aby w ciągu godziny została sześciokrotnie wymieniona (przefiltrowana) cała objętość powietrza w pomieszczeniu. Łatwo to obliczyć, mnożąc powierzchnię podłogi pomieszczenia przez jego wysokość i przez sześć. W sprzedaży są okapy o bardzo różnej wydajności – od 200 do ponad 800 m3/h.

Wentylator może zasysać powietrze jednostronnie (od spodu), dwustronnie (od spodu i z przodu), a w wersjach z dwoma silnikami – ze wszystkich stron. Gdy okap jest większy niż kuchenka, skuteczniej wyłapuje opary, nawet pracując na najsłabszym biegu. Jeśli w kuchni jest kuchenka gazowa, musi też być kanał wentylacji grawitacyjnej wywiewnej zakończony kratką wywiewną na ścianie pod sufitem pomieszczenia. Nie wolno do niego podłączyć okapu, bo w ten sposób pozbawia się kuchnię wentylacji grawitacyjnej, która jest jednym z warunków bezpiecznego korzystania z urządzenia gazowego. W takiej sytuacji wylot z okapu trzeba wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną i zakończyć klapą zwrotną, a jeśli nie ma takiej możliwości, zamontować okap z pochłaniaczem. Idealnie byłoby, gdyby w kuchni były dwa kanały.

Jeden można by wykorzystać do podłączenia okapu, drugi mógłby działać grawitacyjnie. Jeśli jest tylko jeden, można też zamontować specjalną „podwójną” kratkę wentylacyjną. Do jej górnej części podłącza się okap (dzięki temu usuwane przez niego powietrze nie napływa z powrotem do pomieszczenia), a dolna działa jak zwykła kratka wywiewna, gdy okap nie pracuje. Odległość okapu od kanału, do którego ma być podłączony, musi być jak najmniejsza, a łączący je przewód (z rur spiro albo z tworzywa sztucznego o przekroju prostokątnym) powinien mieć jak najmniej załamań. Okapy są zasilane prądem o napięciu 230 V. Przykład. Okap do kuchni zamkniętej o powierzchni 12 m i wysokości 3 m powinien mieć wydajność: 12 m2 x 3 m x 6 = 216 m3/h. Jeśli kuchnia będzie otwarta, połączona z salonem lub jadalnią, taka wydajność może być niewystarczająca.

Autor: Mariusz Bykowski

Minispiżarnia, czyli cargo. Wysuwana szafka cargo z systemem szuflad lub koszy jest niezawodna, gdy na małej powierzchni musisz zmieścić dużą liczbę przedmiotów różniących się rozmiarem, kształtem lub opakowaniem. Aby zapobiec przesuwaniu się produktów, można wstawić do szuflad specjalne przegrody, kosze lub pojemniki. W wysokim cargo kosze na produkty można zamontować na wysokości dopasowanej do indywidualnych potrzeb i w każdej chwili to zmienić. Półki-kosze wysuwa się z szafki całkowicie, więc ich zawartość widać jak na dłoni. Decydując się na te rozwiązania, nie trzeba nurkować w szafce w poszukiwaniu konkretnego produktu. Pociągamy za uchwyt i mała spiżarnia sama się wysuwa. Natomiast wysokie regały z półkami, które można zawieszać na dowolnej wysokości, pomieszczą mnóstwo zapasów, słoików z przetworami.

Autor: Mariusz Bykowski

Minispiżarnia, czyli cargo. Wysuwana szafka cargo z systemem szuflad lub koszy jest niezawodna, gdy na małej powierzchni musisz zmieścić dużą liczbę przedmiotów różniących się rozmiarem, kształtem lub opakowaniem. Aby zapobiec przesuwaniu się produktów, można wstawić do szuflad specjalne przegrody, kosze lub pojemniki. W wysokim cargo kosze na produkty można zamontować na wysokości dopasowanej do indywidualnych potrzeb i w każdej chwili to zmienić. Półki-kosze wysuwa się z szafki całkowicie, więc ich zawartość widać jak na dłoni. Decydując się na te rozwiązania, nie trzeba nurkować w szafce w poszukiwaniu konkretnego produktu. Pociągamy za uchwyt i mała spiżarnia sama się wysuwa. Natomiast wysokie regały z półkami, które można zawieszać na dowolnej wysokości, pomieszczą mnóstwo zapasów, słoików z przetworami.

WAŻNE

Kuchnie na wymiar

Zarówno kuchnie wolno stojące, jak i przeznaczone do zabudowy montuje się przeważnie w ciągu szafek kuchennych, dlatego mają taką głębokość jak one – od 50 do 60 cm. Z szerokością jest nieco inaczej. Najpopularniejsze kuchnie wolno stojące mają 50 albo 60 cm. Piekarniki do zabudowy mają szerokość od 50 do 90 cm, a płyty kuchenne – w zależności od liczby palników – 30 do 90 cm. Wysokość kuchni wolno stojących to około 85 cm, a piekarników do zabudowy – około 60 cm. Przy wyborze piekarnika lub płyty do zabudowy należy więc zwrócić uwagę na podawane przez producenta wymiary wnęki, w którą będzie wbudowany sprzęt.

Widoczne znaczy bezpieczne

Ze względów bezpieczeństwa instalacja gazowa powinna być poprowadzona po wierzchu ściany i nieosłonięta trwałą zabudową. Przewód gazowy trzeba prowadzić pod sufitem i w pobliżu kuchenki gazowej w dół do miejsca podłączenia. W miejscu łatwo dostępnym trzeba umieścić kurek gazowy umożliwiający odcięcie dopływu gazu do kuchenki.

Kuchnia w innym pomieszczeniu

Urządzenie kuchni we wnętrzu, które dotychczas miało inne przeznaczenie, wymaga doprowadzenia do niego potrzebnych instalacji: wodnej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Trudną do pokonania przeszkodą może być duża odległość od pionu kanalizacyjnego wykluczająca możliwość grawitacyjnego odprowadzenia ścieków ze zlewozmywaka i ewentualnie zmywarki. Jeśli nie da się „dorobić” dodatkowego pionu (wymagałoby to prowadzenia prac remontowych także w innych pomieszczeniach), można odprowadzać ścieki do istniejącego za pośrednictwem urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego. Jedno takie urządzenie może jednocześnie obsługiwać zlewozmywak i zmywarkę. Ustawia się je na przykład na podłodze pod zlewem albo w szafce kuchennej. Producenci dokładnie określają, jakie przybory sanitarne mogą być podłączone do danego modelu urządzenia rozdrabniającoprzepompowującego, i tych zaleceń trzeba przestrzegać. Podają też jego najważniejsze parametry, czyli wysokość i odległość tłoczenia oraz wydajność. Zawsze są to wartości maksymalne tych parametrów, które nigdy nie występują jednocześnie. Im dalej lub wyżej urządzenie ma przetłoczyć ścieki, tym mniejsza jest jego wydajność, i na odwrót. Urządzenie o większej wydajności może krócej pracować i jest dzięki temu mniej uciążliwe dla domowników. Jeśli ma odprowadzać ścieki ze zmywarki (ich temperatura może przekraczać nawet 70°C), musi być odporne na wysoką temperaturę. Woda ze wszystkich przyborów sanitarnych musi spływać do urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego grawitacyjnie.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Poradnik "Urządzamy kuchnię" - mnóstwo...

Kuchnia powinna być wygodna, ułatwiać nam pracę, a jednocześnie efektownie się prezentować. Być wyposażona...

Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...