Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Kuchnia » Pomysły na wykończenie » Mała kuchnia to wyzwanie, czyli jak urządzić wygodną kuchnię
Pomysł na małą kuchnię - meble, drzwi i drzwiczki

Mała kuchnia to wyzwanie, czyli jak urządzić wygodną kuchnię

Mała kuchnia wymaga dobrego zaplanowania. Meble nie mogą zajmować całej przestrzeni, a drzwi i drzwiczki szafek muszą się odpowiednio otwierać. Nawet duże, ale zagracone kuchnie, sprawiają wrażenie ciaśniejszej niż są w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, by mała kuchnia została urządzona z rozmysłem.

Mała kuchnia musi być dobrze przemyślana

Bez względu na to, czy twoja kuchnia jest mała czy duża, wąska czy przestrzenna, planując jej zabudowę, powinnaś znać kilka uniwersalnych zasad, które uchronią cię przed popełnieniem poważnych błędów.

Chcąc wykorzystacć do maksimum przestrzeń małej kuchni pamiętaj, że każda kuchnia, w której meble są od podłogi po sufit, sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości. A w małej kuchni jest to szczególnie widoczne i uciążliwe - w małym i zagraconym pomieszczeniu przygotowanie posiłku może stać się codziennym koszmarem.

Ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD (lodówka, piekarnik) przytłoczą kuchnię. Nawet zastosowanie najbardziej nowoczesnych urządzeń nie zrekompensuje wówczas dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń.

Mała kuchnia wymusza niejako rezygnację z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W niedużym pomieszczeniu powinno się stosować wyłącznie szafki niskie, przeszklone lub półki, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębia.

Meble kuchenne - lekkie i na nóżkach lub kółkach

Przestrzeń w kuchni możemy lepiej wykorzystać stosując w niej mobilne wyposażenie. Dzięki temu wszystko, co niezbędne do pracy, jest „pod ręką”, wszystko lekko się wysuwa i podjeżdża. Większość czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym spod blatu roboczego.

Szafki na kółkach, przypominające trochę wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Szafki te są bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, które można w każdej chwili wysunąć lub schować pod wspólny blat. Dzięki tej możliwości możemy również zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej (np. krojenie i obieranie jarzyn). Jest to ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy czynność przeciągającą się w czasie. Wówczas wygodna pozycja siedząca jest bardzo wskazana, szczególnie dla osób starszych i mniej sprawnych.

ZDANIEM EKSPERTA

Drzwi przesuwne – idealne rozwiązanie do malej kuchni

Radzi ekspert firmy Porta, Krzyszto Doring

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, w zależności od sposobu ich otwierania. Najbardziej popularne są tradycyjne drzwi rozwieralne. Jednak ich montaż możliwy jest jedynie we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca. Z kolei w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na drzwi tradycyjnie, a do takich należy wąska czy mała kuchnia, znakomicie sprawdzają się drzwi przesuwne.

Otwieranie tego rodzaju drzwi nie powoduje bowiem zmniejszania powierzchni pomieszczeń, co jest niezmiernie ważne w przypadku miejsc o niewielkim metrażu takich jak: korytarze, małe pokoje, kuchnie, schowki czy garderoby.

Sposób na ścianę w kuchni

Jest takie miejsce w kuchni, szczególnie narażone na zabrudzenia, wysoką temperaturę czy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

Łazienki model 2013. Zobacz łazienki na Forum...

Normal 0 21 Oto łazienki, jakie pokazali w tym roku Forumowicze z Forum MURATORA. Zapraszamy do zabawy:...

Czerwona kuchnia - ogniste ściany, meble kuchenne...

Czerwona kuchnia to doskonały pomysł dla osób z ognistym temperamentem. Aranżacja kuchni z czerwonymi...

Kuchnia w nowej odsłonie. Pomysł na szybki remont...

Zastanawiasz się, jak odnowić kuchnię za niewielkie pieniądze? Obejrzyj film z szybkiej, a przy tym...

Ściany kuchenne - 8 pomysłów na wykończenie...

Ścianę kuchenną nad blatem wykańcza się najczęściej ceramiką. To tradycyjny sposób, w dużej mierze wynikający...

Kuchnia w cytrusowych barwach. Jak ożywić wnętrze...

Zobacz, jak efektownie może wyglądać śmiałe połączenie oryginalnej, zielonej kuchni z dzienną częścią...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.