Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Kuchnia » Pomysły na wykończenie » Mała kuchnia to wyzwanie, czyli jak urządzić wygodną kuchnię
Pomysł na małą kuchnię - meble, drzwi i drzwiczki

Mała kuchnia to wyzwanie, czyli jak urządzić wygodną kuchnię

Mała kuchnia wymaga dobrego zaplanowania. Meble nie mogą zajmować całej przestrzeni, a drzwi i drzwiczki szafek muszą się odpowiednio otwierać. Nawet duże, ale zagracone kuchnie, sprawiają wrażenie ciaśniejszej niż są w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, by mała kuchnia została urządzona z rozmysłem.

Mała kuchnia musi być dobrze przemyślana

Bez względu na to, czy twoja kuchnia jest mała czy duża, wąska czy przestrzenna, planując jej zabudowę, powinnaś znać kilka uniwersalnych zasad, które uchronią cię przed popełnieniem poważnych błędów.

Chcąc wykorzystacć do maksimum przestrzeń małej kuchni pamiętaj, że każda kuchnia, w której meble są od podłogi po sufit, sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości. A w małej kuchni jest to szczególnie widoczne i uciążliwe - w małym i zagraconym pomieszczeniu przygotowanie posiłku może stać się codziennym koszmarem.

Ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD (lodówka, piekarnik) przytłoczą kuchnię. Nawet zastosowanie najbardziej nowoczesnych urządzeń nie zrekompensuje wówczas dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń.

Mała kuchnia wymusza niejako rezygnację z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W niedużym pomieszczeniu powinno się stosować wyłącznie szafki niskie, przeszklone lub półki, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębia.

Meble kuchenne - lekkie i na nóżkach lub kółkach

Przestrzeń w kuchni możemy lepiej wykorzystać stosując w niej mobilne wyposażenie. Dzięki temu wszystko, co niezbędne do pracy, jest „pod ręką”, wszystko lekko się wysuwa i podjeżdża. Większość czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym spod blatu roboczego.

Szafki na kółkach, przypominające trochę wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Szafki te są bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, które można w każdej chwili wysunąć lub schować pod wspólny blat. Dzięki tej możliwości możemy również zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej (np. krojenie i obieranie jarzyn). Jest to ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy czynność przeciągającą się w czasie. Wówczas wygodna pozycja siedząca jest bardzo wskazana, szczególnie dla osób starszych i mniej sprawnych.

ZDANIEM EKSPERTA

Drzwi przesuwne – idealne rozwiązanie do malej kuchni

Radzi ekspert firmy Porta, Krzyszto Doring

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, w zależności od sposobu ich otwierania. Najbardziej popularne są tradycyjne drzwi rozwieralne. Jednak ich montaż możliwy jest jedynie we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca. Z kolei w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na drzwi tradycyjnie, a do takich należy wąska czy mała kuchnia, znakomicie sprawdzają się drzwi przesuwne.

Otwieranie tego rodzaju drzwi nie powoduje bowiem zmniejszania powierzchni pomieszczeń, co jest niezmiernie ważne w przypadku miejsc o niewielkim metrażu takich jak: korytarze, małe pokoje, kuchnie, schowki czy garderoby.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Blat kuchenny - jak wybrać najlepszy

Blat kuchenny musi być odporny na wilgoć, wysoką temperaturę, środki czyszczące, obciążenia i uszkodzenia...

8 pomysłów na zieloną kuchnię. Zobacz zdjęcia...

Zastanawiasz się nad wykończeniem wnętrz lub planujesz odświeżenie kuchni? W takim razie może zainteresuje...

Czerwona kuchnia - ogniste ściany, meble kuchenne...

Czerwona kuchnia to doskonały pomysł dla osób z ognistym temperamentem. Aranżacja kuchni z czerwonymi...

Czarna kuchnia. Zobacz galerię kuchni urządzonych...

Czarna kuchnia to pomysł nie tylko dla odważnych. Jeśli podobają ci się kuchnie nowoczesne i minimalistyczne,...

Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Nowoczesna kuchnia połączona z salonem. Zobacz,...

Za sprawą mody na łączenie kuchni z salonem zacierają się różnice między tymi pomieszczeniami. Do nowoczesnej...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.