| muratordom.pl » Kuchnia » Pomysły na wykończenie » Mała kuchnia to wyzwanie, czyli jak urządzić wygodną kuchnię
Pomysł na małą kuchnię - meble, drzwi i drzwiczki

Mała kuchnia to wyzwanie, czyli jak urządzić wygodną kuchnię

Mała kuchnia wymaga dobrego zaplanowania. Meble nie mogą zajmować całej przestrzeni, a drzwi i drzwiczki szafek muszą się odpowiednio otwierać. Nawet duże, ale zagracone kuchnie, sprawiają wrażenie ciaśniejszej niż są w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, by mała kuchnia została urządzona z rozmysłem.

Mała kuchnia musi być dobrze przemyślana

Bez względu na to, czy twoja kuchnia jest mała czy duża, wąska czy przestrzenna, planując jej zabudowę, powinnaś znać kilka uniwersalnych zasad, które uchronią cię przed popełnieniem poważnych błędów.

Chcąc wykorzystacć do maksimum przestrzeń małej kuchni pamiętaj, że każda kuchnia, w której meble są od podłogi po sufit, sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości. A w małej kuchni jest to szczególnie widoczne i uciążliwe - w małym i zagraconym pomieszczeniu przygotowanie posiłku może stać się codziennym koszmarem.

Ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD (lodówka, piekarnik) przytłoczą kuchnię. Nawet zastosowanie najbardziej nowoczesnych urządzeń nie zrekompensuje wówczas dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń.

Mała kuchnia wymusza niejako rezygnację z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W niedużym pomieszczeniu powinno się stosować wyłącznie szafki niskie, przeszklone lub półki, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębia.

Meble kuchenne - lekkie i na nóżkach lub kółkach

Przestrzeń w kuchni możemy lepiej wykorzystać stosując w niej mobilne wyposażenie. Dzięki temu wszystko, co niezbędne do pracy, jest „pod ręką”, wszystko lekko się wysuwa i podjeżdża. Większość czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym spod blatu roboczego.

Szafki na kółkach, przypominające trochę wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Szafki te są bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, które można w każdej chwili wysunąć lub schować pod wspólny blat. Dzięki tej możliwości możemy również zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej (np. krojenie i obieranie jarzyn). Jest to ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy czynność przeciągającą się w czasie. Wówczas wygodna pozycja siedząca jest bardzo wskazana, szczególnie dla osób starszych i mniej sprawnych.

ZDANIEM EKSPERTA

Drzwi przesuwne – idealne rozwiązanie do malej kuchni

Radzi ekspert firmy Porta, Krzyszto Doring

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, w zależności od sposobu ich otwierania. Najbardziej popularne są tradycyjne drzwi rozwieralne. Jednak ich montaż możliwy jest jedynie we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca. Z kolei w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na drzwi tradycyjnie, a do takich należy wąska czy mała kuchnia, znakomicie sprawdzają się drzwi przesuwne.

Otwieranie tego rodzaju drzwi nie powoduje bowiem zmniejszania powierzchni pomieszczeń, co jest niezmiernie ważne w przypadku miejsc o niewielkim metrażu takich jak: korytarze, małe pokoje, kuchnie, schowki czy garderoby.

Drzwi do kuchni i drzwiczki do szafek

Należy zrezygnować z drzwi i drzwiczek otwieranych skrzydłowo na rzecz żaluzji, rolet lub drzwi przesuwnych. Niskie szafki zamykane przeszklonymi osłonami i podświetlane od wewnątrz, są polecane, zgodnie z obecną modą, nie tylko do małych kuchni. Coraz częściej są stosowane w aneksach kuchennych otwartych na pokój jadalny, dzienny, a nawet na salon.

Jeśli już ktoś decyduje się na górną zabudowę, to byłoby dobrze, aby fronty szafek były wykonane ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Meble przezroczyste znajdujące się na poziomie oczu, dają iluzję przestrzeni i poczucie głębi.

Do małych kuchni szczególnie polecane są drzwi przesuwne, które zajmują wyjątkowo mało miejsca.

Autor: PORTA KMI POLAND S.A.

Blat przykrywający dolny ciąg szafek z wbudowaną płytą grzejną i zlewozmywakiem. Nad blatem stalowy okap kuchenny, a pod nim wąska biała półka. Do kuchni prowadzą przesuwne drzwi - to jedyne możliwe do zastosowania rozwiązanie, które idealnie sprawdziło się na tej wąskiej ścianie.

Autor: PORTA KMI POLAND S.A.

Nawet w małej kuchni, jeśli tylko jedna ze ścian jest szersza można wygospodarować miejsce na wygodne przejście. Podwójne drzwi przesuwne chowane w ścianie są w takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem (fot. Porta).

WARTO WIEDZIEĆ

Rodzaje drzwi przesuwnych

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje drzwi przesuwnych, które sprawdzą się w małej kuchni: system naścienny i system wewnątrzścienny.

Systemy drzwi naściennych, oferowane przez firmę Porta wykorzystują ościeżnicę Porta System w wersji tunel, tj. bez zawiasów i zaczepów zamka oraz bez przygotowanych pod nie gniazd. System składa się z układu jezdnego, osłony oraz belki odbojowej. Uzupełnieniem systemu jest wspomniana ościeżnica oraz skrzydło drzwiowe wykonane w wersji do drzwi przesuwnych.

System ALU wykorzystuje ościeżnicę w wersji tunel. Jego  cechą charakterystyczną jest wysoka estetyka wykonania. Układ jezdny wykonany z aluminium nadaje systemowi wrażenie nowoczesności i lekkości konstrukcji. Uzupełnieniem całości jest wspomniana ościeżnica w wersji tunel oraz skrzydło drzwiowe wykonane w wersji do drzwi przesuwnych.

W przypadku systemów naściennych drzwi przesuwne po otwarciu zachodzą na ścianę, zasłaniając jej fragment, w związku z tym nie może na niej nic wisieć i nie mogą stać przy niej meble. Innym rozwiązaniem są drzwi przesuwne chowane w ścianie, które gwarantują maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej. Po ich rozsunięciu skrzydła są niewidoczne, a sąsiadującą z nią ścianę można wykorzystać w dowolny sposób.

System przesuwny Kompakt przeznaczony jest do zabudowy w ścianie. Składa się z kasety konstrukcyjnej oraz szyny z wózkami jezdnymi. Jego uzupełnieniem jest ościeżnica i skrzydło drzwiowe w wersji do drzwi przesuwnych. Drzwi po otwarciu chowają się w konstrukcja systemu ukryta w ścianie gipsowo- kartonowej, dzięki czemu możliwe jest dowolne wykorzystanie jej powierzchni.

Między blatem roboczym a szafkami górnymi (ale nie więcej niż 30 cm nad blatem) można zawiesić niewysokie, płytkie szafeczki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami. Można w nich przechowywać drobne przedmioty, niezbędne do pracy, nie zmniejszając przy tym płaszczyzny roboczej.

Szerszy blat kuchenny - ratunek dla małej kuchni

Praktycznym rozwiązaniem jest też zwiększenie szerokości blatu do 80 cm. Dzięki temu pod ścianą (w pasie ok. 20 cm) można umieścić schowki na przechowywanie podręcznych narzędzi pracy: noży, łyżek, cedzaków niezbędnych przy przygotowywaniu posiłków. Poszerzając płaszczyznę blatu zyskujemy pod nim więcej miejsca na szafki, które mogą teraz mieć 60 cm głębokości. Dodane 20 cm to również miejsce na instalacje i niezbędne zawory. Dzięki poszerzeniu dolnych szafek możemy przechowywać w nich więcej przedmiotów, a funkcjonalne, wysuwane półki i szuflady umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Przeczytaj dodatkowo:
Funkcjonalna i nowoczesna kuchnia. Zasady...

Wykończenie kuchni, podobnie jak jej aranżacja, nie może być wynikiem spontanicznych decyzji. Jeśli chcesz...

Zegary ścienne do kuchni - 8 propozycji zegarów...

Zegar kuchenny odmierza czas potrzebny na przygotowanie poszczególnych potraw, dlatego jest...

Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów...

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko...

Czerwona kuchnia - ogniste ściany, meble kuchenne...

Czerwona kuchnia to doskonały pomysł dla osób z ognistym temperamentem. Aranżacja kuchni z czerwonymi...

Jak wybrać drzwi do nowoczesnej kuchni

Projektując kuchnię zwracamy uwagę głównie na funkcjonalność i estetykę, ale czy pamiętamy o...