| muratordom.pl » Kuchnia » Pomysły na wykończenie » Pomysły na oświetlenie kuchni: na co zwrócić uwagę oświetlając wnętrze kuchni

Pomysły na oświetlenie kuchni: na co zwrócić uwagę oświetlając wnętrze kuchni

Prawidłowe oświetlenie kuchni sprawia, że praca staje się w niej łatwiejsza, a przebywanie znacznie przyjemniejsze. Co więcej efekty doświetlenia kuchni w znaczący sposób wpływaja na jej odbiór i całkowity efekt wykończenia wnętrza.

Współczesna kuchnia to pomieszczenie, które zyskało nową rangę – z zamkniętego, położonego na peryferiach domu stała się jego sercem – miejscem nie tylko służącym do przyrządzania posiłków, ale często też skupiającym życie rodzinne. Nowoczesna kuchnia wymaga kilku rodzajów oświetlenia. Przy pracach kuchennych bardzo ważna jest staranność i koncentracja, dlatego nie obędzie się bez równomiernego oświetlenia ogólnego. Dobrze oświetlona kuchnia poprawia samopoczucie i sprawia, że praca nie męczy oczu. Zadaniom kulinarnym sprzyja doświetlony blat roboczy, a wygodę korzystania z szafek podnoszą zainstalowane w nich źródła światła. Dodatkowe punkty świetlne wzmacniają światło pośrodku pomieszczenia i niwelują cienie na obrzeżach. Atmosferę bliskości współtworzy dobrze oświetlony stół. Coraz częściej kuchnie otwiera się na salon lub łączy z jadalnią, dlatego instalowane tam źródła światła powinny mieć również odpowiednie oprawy.

Oświetlenie kuchni - lampy w suficie

Zainstalowane w centralnym miejscu na suficie źródło światła jest niezbędne w każdej kuchni – tego rodzaju oświetlenia używamy w kuchni najdłużej i najczęściej. Dlatego najlepiej do opraw wykorzystać nowoczesne energooszczędne źródła światła takie jak świetlówki czy diody LED. Umieszczone centralnie światło daje dość równomierne oświetlenie całej kuchni. Światło górne należy zaplanować tak, by najpierw odbijało się od sufitu, a następnie padało na pozostałe sprzęty – dzięki temu unikniemy powstawania cieni. Światło ogólne łatwo dobrać do stylu kuchni i jej wielkości. W tej roli sprawdzi się umieszczona centralnie stylowa lampa czy neutralny w odbiorze plafon. Bardziej nowoczesny wygląd nadadzą kuchni źródła światła zamontowane w suficie podwieszanym. Oświetlenie umieszczone nad sufitem sprawia, że wnętrze wydaje się wyższe i bardziej przestronne. Zamiast nad płytą gipsowo-kartonową można je umieścić nad taflą mrożonego szkła.

Doświetlenie przestrzni stołu w kuchni

Obecnie coraz częściej oświetlenie centralne przesuwa się bezpośrednio nad stół. To pozwala na zastosowanie źródeł światła o mniejszej mocy, ułatwia też optyczne wydzielenie części jadalnianej kuchni i nadaje jej intymny charakter, a podczas posiłków eksponuje potrawy i podkreśla urodę zastawy stołowej. Instalując oprawę nad stołem, pamiętajmy, że padające na jego blat światło powinno stwarzać atmosferę bliskości – najlepiej w tej roli sprawdzają się lampy kloszowe. Lampa nie może oślepiać siedzących przy nim osób. Najlepiej, gdy ma regulowaną wysokość. Światło powinno padać na cały stół – nad stołem o szerokości do 120 cm lampę zawiesza się 50 cm nad blatem, nad większym – 80 cm.

Lampy powinny mieścić się w zarysie blatu symetrycznie względem jego środka. Nad stołem okrągłym lepiej zawiesić centralnie okrągłą lampę, nad kwadratowym czy prostokątnym kilka mniejszych, identycznych lamp w jednym ciągu. Sprawdzą się również oprawy, w których można zamontować świetlówki liniowe.

Zamiast tradycyjnego włącznika warto zainstalować ściemniacz – umożliwi on regulowanie natężenia światła i przystosowanie jednego źródła do kilku funkcji. Maksymalne natężenie będzie potrzebne przy pracy w kuchni, sprawdzi się także podczas oficjalnej kolacji, mniejsze zaś zbuduje kameralny nastrój sprzyjający relaksowi przy popołudniowej herbatce. Zaletą ściemniaczy jest też ich energooszczędność – w dłuższym okresie przy zredukowanym natężeniu światła pobór mocy maleje, co przekłada się na niższe rachunki.

Autor: Marcin Czechowicz

Efektywność oświetlenia zamontowanego pod szafkami będzie większa, jeśli ściany nad blatem wyłoży się materiałem odbijającym światło, na przykład blachą stalową, błyszczącymi płytkami czy polerowanym kamieniem

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Prawidłowe oświetlenie kuchni - doświetl blat kuchenny i pozostałą przestrzeń roboczą

Trzeba pamiętać, że usytuowane na suficie światło ogólne nie zapewnia odpowiedniego doświetlenia miejsc roboczych, które są zwykle umiejscowione pod ścianami – blatów, kuchenki i zlewozmywaka. Przygotowując posiłki, stoimy plecami do oświetlenia centralnego i zasłaniamy źródło światła, przez co nie tylko mało efektywnie wykorzystujemy energię, ale także męczymy nasz wzrok i zwiększamy ryzyko skaleczenia czy oparzenia. Ponadto zastosowanie tylko oświetlenia ogólnego sprawi, że kuchnia będzie pełna nieprzyjemnych cieni. Dlatego oświetlenie ogólne należy uzupełnić – dodatkowe źródła światła wzmocnią to umieszczone pośrodku pomieszczenia, a kilka lamp zminimalizuje ilość zacienionych miejsc. Najlepiej w tej roli sprawdzają się lampy halogenowe lub LED-y umieszczane w otworach wyciętych w spodzie szafek wiszących (tradycyjne żarówki zbytnio się nagrzewają). Stosuje się też płaskie, długie świetlówki montowane w specjalnych oprawach bezpośrednio pod szafkami kuchennymi. Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm. Możemy też montować gotowe panele lub moduły wyposażone we włączniki i gniazda. Inny wariant to umieszczenie pod szafkami efektownych i funkcjonalnych lamp na szynach. Lampy możemy przesuwać, zmieniając miejsce pracy, na przykład przechodząc od kuchenki do zlewozmywaka. Służą do tego halogenowe reflektory na wysięgnikach rozmieszczone co 60-70 cm albo specjalne kinkiety rzucające światło do dołu.

W ten sposób można oświetlić również blat, nad którym nie ma szafek. W tej roli sprawdzają się wiszące lampy, które nie tylko oświetlą blat, ale będą efektowną dekoracją kuchni. Inne rozwiązanie to umieszczone w podwieszanym suficie oświetlenie punktowe.

Nowym miejscem roboczym w kuchni i wyzwaniem dla oświetlenia stała się wyspa, czyli miejsce pracy przesunięte na środek kuchni. Najczęściej umieszcza się na niej kuchenkę z blatem roboczym, niekiedy w towarzystwie zlewozmywaka. Dlatego wygodnym sposobem jej oświetlenia jest zamontowanie w okapie kuchennym światła punktowego. Pozwala ono na dokładne sprawdzenie gotujących się potraw. Jeśli na wyspie poprzestajemy na blacie, rozwiązaniem jest półka z oświetleniem halogenowym i relingami. Można też zamontować oświetlenie punktowe lub wiszącą lampę stołową, która stworzy przytulny nastrój.

Szkło do kuchni - jakie szkło nad blatem w kuchni?

Chcesz zastosować szkło nad blatem i nie wiesz jakie szkło do kuchni wybrać? Najprostszym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów...

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko...

Jak urządzić kuchnię wygodną i praktyczną? Zasady...

Odpowiedź na pytanie, jak urządzić kuchnię, by była wygodna i praktyczna, wcale nie jest łatwa. Warto jednak...

Kuchnia w nowej odsłonie. Pomysł na szybki remont...

Zastanawiasz się, jak odnowić kuchnię za niewielkie pieniądze? Obejrzyj film z szybkiej, a przy tym...

Kolory w kuchni. Jak dobrać meble, dodatki i...

Kolory w kuchni mają niebagatelne znaczenie – mogą determinować styl wnętrza, ale też wpływają na nasz...

Jak wybrać drzwi do nowoczesnej kuchni

Projektując kuchnię zwracamy uwagę głównie na funkcjonalność i estetykę, ale czy pamiętamy o...