| muratordom.pl » Kuchnia » Pomysły na wykończenie » Funkcjonalna i nowoczesna kuchnia. Zasady wykończenia kuchni

Funkcjonalna i nowoczesna kuchnia. Zasady wykończenia kuchni

Wykończenie kuchni, podobnie jak jej aranżacja, nie może być wynikiem spontanicznych decyzji. Jeśli chcesz mieć nowoczesną kuchnię starannie dobierz materiały wykończeniowe.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kiedy okaże się, że parapet okienny znajduje się poniżej planowanej wysokości blatów roboczych i nie masz możliwości podniesienia go, a nie możesz pod oknem ustawić stołu, spróbuj zrobić na tym odcinku obniżenie blatu, które może służyć jako dodatkowe stanowisko do pracy na siedząco lub być wyraźnie wydzielonym przez obniżenie miejscem do odstawiania większych przedmiotów

Więcej miejsca na blat kuchenny

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych w kuchni trzeba sprawdzić głębokość narożników, czyli odległości między narożnikiem ściany a otworem okiennym lub drzwiowym. Będzie ona miała wpływ na sposób ustawienia mebli w kuchni, ich kształt i głębokość. Jeżeli będziesz o tym pamiętać na odpowiednim etapie, być może okaże się, że zyskasz możliwość modyfikacji zastanego układu w taki sposób, aby kuchnia stała się bardziej funkcjonalna i ustawna. Będzie można na przykład zastosować blat kuchenny pełnej szerokości w narożniku przy drzwiach albo okaże się, że po drobnej przeróbce znajdziesz nowe miejsce na ustawienie lodówki. Sprawdza się prosta zasada dodania około 10 cm do planowanej szerokości zabudowy.

Uwaga na narożniki

Jeśli chcesz w narożniku przy drzwiach ustawić lodówkę głębokości 60 cm, zadbaj, aby odległość od narożnika do drzwi wynosiła przynajmniej 70 cm. Jeśli wieszasz w narożniku przy oknie szafkę nad blatem, postaraj się, aby nie kończyła się na krawędzi wnęki okiennej – standardowe szafki mają głębokość 30 cm, więc wnęka 40-50 cm będzie w sam raz. Jeżeli nie ma możliwości wprowadzenia przeróbek na etapie budowlanym, możesz się ratować, odsuwając głębsze urządzenia od narożników i zwężając blaty i szafki, które są za szerokie. Warto też pomyśleć o nietypowej zabudowie, na przykład aby zabudować bardzo płytki narożnik, można zaplanować niekonwencjonalną szafę spiżarnianą głęboką na jeden rząd słoików – półki mogą mieć wtedy zaledwie 15 cm głębokości!

Wysokość parapetów okiennych

Wysokość górnej powierzchni parapetu powinna być co najmniej równa wysokości ciągu kuchennego – wnęka okienna stanie się wówczas przedłużeniem blatu i zyskasz dodatkowe miejsce na przykład na doniczki z ziołami. Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność odsuwania wszystkich przedmiotów, kiedy chcesz otworzyć okno. Ale już parapet znajdujący się powyżej blatu kuchennego zapewni sytuację bezkonfliktową.

Materiały wykończeniowe

Warto nie tylko brać pod uwagę ich walory estetyczne, lecz także przyjrzeć się im od strony praktycznej. Jeśli kogoś drażnią wszelkie pojawiające się z czasem ślady użytkowania, a ma liczną i rozbrykaną rodzinę, może wybrać na podłogę lub blaty materiał o nieregularnym rysunku – nie będzie wtedy widać każdego okruszka i każdej plamki. Lepiej zdecydować się wówczas na twarde kamienne blaty, a nie miękkie drewniane. Nie warto wybierać frontów szafek na wysoki połysk, bo ich utrzymanie w tak nieskazitelnym stanie w warunkach domowych jest syzyfową pracą. Stojąc przed wyborem rodzaju okuć meblowych, nie oszczędzaj na nich – nie ma nic bardziej irytującego niż niedomykające się szuflady czy opadające drzwiczki.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak wybrać drzwi do nowoczesnej kuchni

Projektując kuchnię zwracamy uwagę głównie na funkcjonalność i estetykę, ale czy pamiętamy o...

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów...

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Kolory ścian, mebli i dodatków w kuchni. Czy...

Kolory w kuchni mają ogromne znaczenie. Bezpośrednio wpływają na nasz apetyt i chęć jedzenia. Jakie kolory...

Kolory w kuchni. Jak dobrać meble, dodatki i...

Kolory w kuchni mają niebagatelne znaczenie – mogą determinować styl wnętrza, ale też wpływają na nasz...

Mozaika, drewno i stal w jednej kuchni? Dlaczego...

Połączenie tak wielu faktur mogłoby okazać się katastrofą, ale nie w tym przypadku. Zobacz jak powstała...