| muratordom.pl » Kuchnia » Pomysły na wykończenie » Funkcjonalna i nowoczesna kuchnia. Zasady wykończenia kuchni

Funkcjonalna i nowoczesna kuchnia. Zasady wykończenia kuchni

Wykończenie kuchni, podobnie jak jej aranżacja, nie może być wynikiem spontanicznych decyzji. Jeśli chcesz mieć nowoczesną kuchnię starannie dobierz materiały wykończeniowe.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kiedy okaże się, że parapet okienny znajduje się poniżej planowanej wysokości blatów roboczych i nie masz możliwości podniesienia go, a nie możesz pod oknem ustawić stołu, spróbuj zrobić na tym odcinku obniżenie blatu, które może służyć jako dodatkowe stanowisko do pracy na siedząco lub być wyraźnie wydzielonym przez obniżenie miejscem do odstawiania większych przedmiotów

Więcej miejsca na blat kuchenny

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych w kuchni trzeba sprawdzić głębokość narożników, czyli odległości między narożnikiem ściany a otworem okiennym lub drzwiowym. Będzie ona miała wpływ na sposób ustawienia mebli w kuchni, ich kształt i głębokość. Jeżeli będziesz o tym pamiętać na odpowiednim etapie, być może okaże się, że zyskasz możliwość modyfikacji zastanego układu w taki sposób, aby kuchnia stała się bardziej funkcjonalna i ustawna. Będzie można na przykład zastosować blat kuchenny pełnej szerokości w narożniku przy drzwiach albo okaże się, że po drobnej przeróbce znajdziesz nowe miejsce na ustawienie lodówki. Sprawdza się prosta zasada dodania około 10 cm do planowanej szerokości zabudowy.

Uwaga na narożniki

Jeśli chcesz w narożniku przy drzwiach ustawić lodówkę głębokości 60 cm, zadbaj, aby odległość od narożnika do drzwi wynosiła przynajmniej 70 cm. Jeśli wieszasz w narożniku przy oknie szafkę nad blatem, postaraj się, aby nie kończyła się na krawędzi wnęki okiennej – standardowe szafki mają głębokość 30 cm, więc wnęka 40-50 cm będzie w sam raz. Jeżeli nie ma możliwości wprowadzenia przeróbek na etapie budowlanym, możesz się ratować, odsuwając głębsze urządzenia od narożników i zwężając blaty i szafki, które są za szerokie. Warto też pomyśleć o nietypowej zabudowie, na przykład aby zabudować bardzo płytki narożnik, można zaplanować niekonwencjonalną szafę spiżarnianą głęboką na jeden rząd słoików – półki mogą mieć wtedy zaledwie 15 cm głębokości!

Wysokość parapetów okiennych

Wysokość górnej powierzchni parapetu powinna być co najmniej równa wysokości ciągu kuchennego – wnęka okienna stanie się wówczas przedłużeniem blatu i zyskasz dodatkowe miejsce na przykład na doniczki z ziołami. Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność odsuwania wszystkich przedmiotów, kiedy chcesz otworzyć okno. Ale już parapet znajdujący się powyżej blatu kuchennego zapewni sytuację bezkonfliktową.

Materiały wykończeniowe

Warto nie tylko brać pod uwagę ich walory estetyczne, lecz także przyjrzeć się im od strony praktycznej. Jeśli kogoś drażnią wszelkie pojawiające się z czasem ślady użytkowania, a ma liczną i rozbrykaną rodzinę, może wybrać na podłogę lub blaty materiał o nieregularnym rysunku – nie będzie wtedy widać każdego okruszka i każdej plamki. Lepiej zdecydować się wówczas na twarde kamienne blaty, a nie miękkie drewniane. Nie warto wybierać frontów szafek na wysoki połysk, bo ich utrzymanie w tak nieskazitelnym stanie w warunkach domowych jest syzyfową pracą. Stojąc przed wyborem rodzaju okuć meblowych, nie oszczędzaj na nich – nie ma nic bardziej irytującego niż niedomykające się szuflady czy opadające drzwiczki.

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów na oryginalne oświetlenie wnętrza

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ergonomia w nowoczesnej kuchni

Spełnij swoje marzenie o pięknej i funkcjonalnej kuchni. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ergonomia w...

Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Płytki nad blatem kuchennym ciągle modne. 12...

Płytki są najczęściej wybieranym materiałem na ścianę nad blatem kuchennym. Płytki kuchenne są produkowane w...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Czerwona kuchnia - ogniste ściany, meble kuchenne...

Czerwona kuchnia to doskonały pomysł dla osób z ognistym temperamentem. Aranżacja kuchni z czerwonymi...

Czarna kuchnia. Zobacz galerię kuchni urządzonych...

Czarna kuchnia to pomysł nie tylko dla odważnych. Jeśli podobają ci się kuchnie nowoczesne i minimalistyczne,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.